După un minim istoric, preţurile memoriilor RAM (re)încep să crească

tl;dr
Dacă aveţi în vedere un upgrade de memorii, ACUM ar putea fi un moment potrivit :slight_smile:

Foarte similar, cum s-a întâmplat şi la finele anului 2012, când poducătorii vindeau memoriile RAM în pierdere, datorită supraproducţiei, shrink-ului litografic, recesiunii pieţei desktop - toate concomitent - începând din 2015 preţurile memoriilor RAM, din nou, au scăzut continuu, până în luna iunie, anul curent.

Conform bursei DRAMeXchange, acest trend pare să fi ajuns la un capăt, ba chiar e pe cale să se redreseze şi - ca urmare - cresc din nou preţurile, datorită faptului că producătorii încep să-ţi reprofileze tot mai accentuat producţia, către alte ramuri mai lucrative, precum mobile DRAM[1], server DRAM şi NAND.

Ca idee, eu urmăresc ca indicator piaţa din Germania - faţă de care piaţa din România este defazată cu ~2 săptămâni referitor la ajustările de preţuri - iar acolo deja se poate vedea clar trend-ul în cazul unui kit DDR3 etalon Crucial Ballistix 2x8GB DDR3-1600 sau a unui kit DDR4 de referinţă Crucial 2x8GB, DDR4-2133.

Şi pe piaţa din România este mai mult decât vizibilă creşterea:

  • de la un spike aberant de sub 200 RON în luna iunie, la 280 RON ora actuală pt. un kit 2x8GB DDR3
  • de la un preţ de ~250 RON în luna iunie, la 270 RON ora actuală pentru un kit 2x8GB DDR4
  • de la un preţ de ~260 RON în luna iunie, la 280 RON ora actuală pentru un modul de 16GB DDR4

Deşi poate pierderea ofertelor din luna iunie, ar putea fi percepută ca un regret justificator pentru o amânare (în speranţa revenirii preţurilor la cotele din iunie), recenta creştere (relativ mică) faţă de luna iunie s-ar putea dovedi a fi doar vârful eisbergului - după spusele bursei de RAM - şi să creasă în continuare mult preţurile.


[1] Prin mobile DRAM mă refer strict la memorii pentru smartphones, tablete (+ alte dispozitive neextinsibile) dar NU şi la memorii SO-DIMM de laptop, pentru care idem sunt valabile cele scrise mai sus.
(probabil cel mai interesant exemplu aici, ar fi următorul modul SO-DIMM de 16GB)

6 Likes

Multumesc pentru informatie. Chiar ma gandeam sa cumpara 64GB ram pentru un sistem. Un motiv in plus sa nu mai aman decizia.

1 Like

Ai nevoie de toti? Vezi video-ul asta care zice pe scurt ca sistemul e incetinit (sau nu se simte nicio crestere de performanta) de la un anumit numar de RAM in sus (~16GB).

1 Like

Am multe tab-uri deschise in Chrome. :smiley: Asta lipsea din testul lui Linus, Chrome.
Serios vorbind, 16GB sunt suficienti pentru un workstation. Eu vreau 64GB pentru un server de dev (linux + virtual machines).

4 Likes