Durere de incheietura de la scris

Salut!

N-aveti ceva solutii ca sa nu doara mana de la scris ? Mai curand de la statul ingheieturii mainii (stangi) pe marginea laptopului, iar laptopul are niste proeminente care pe parcursul a vreo 8-10 ore de scris deja creeaza o dorinta de a-l arunca, e destul de dureros.

Tastatura externa (pe USB), care sa fie ergonomice.

Related:

https://www.google.ro/search?q=keyboard%20hurts%20hands

1 Like

Un articol foarte bun este aici.

Eu zic să faci următoarele:

  1. Citește câte ceva despre ergonomie. După cum observi, o postură corectă presupune să nu te sprijini de masă când butonezi tastatura. Este mai greu să te obișnuiești, dar nu imposibil.
  • nu folosești laptopul în pat/pe canapea sau în orice alt loc în afară de birou, nu? :slightly_smiling:
  • Ia-ți o tastatură bună. MS4000 are un raport preț/calitate excelent.
  • în ultimă instanță îți poți lua niște chestiuțe de genul ăsta. Nu am avut nevoie, nu am folosit, dar am tot citit că sunt utile
1 Like

Am citit și văzut numai lucruri bune despre ea, deci mi-o voi lua destul de curând

1 Like

Sa ne tii si pe noi la curent, te rog! Ca programatori, chestii de genul ne intereseaza.

Am trecut acumcateva luni prin exact acelasi discomfort, desi foloseam deja tastatura externa, era slim si sexy, dar periculoasa pt incheietura. Secondez sfaturile folosirii unei tastaturi externe de calitate. Pe cat posibil mecanice, eu am ales http://matias.ca/laptoppro/mac/ in defavoarea http://www.daskeyboard.com si am cuvinte de maxima lauda, mai ales pt ca inclinatia in fata ajuta la pozitionarea corecta a mainii pt scris. Dupa doar 2 luni si ceva de Matias, Am avut nevoie recent sa ajut pe cineva pe un alt computer, folosea http://www.pcgarage.ro/kit-tastatura-plus-mouse/microsoft/wireless-bluetrack-desktop-3000/ (pe care si eu am avut-o vreo doi ani) si am simtit foarte mult diferenta, nu m-as intoarce prea curand.

Discuții suplimentare pe DevForum:

Poate multi nu sunt de acord, dar cred ca lucrul timp indelungat la laptop, orice laptop, nu e o alegere buna.
Aplecarea continua a capului in jos catre ecran iti obeseste coloana in partea de sus (vertebrele C5 - C7), face practic imposibil o statura dreapta nici daca ai vrea.
Dar parerea mea poate e subiectiva, caci e varsta :smiley:

1 Like

Daca ai zis tu, am si comandat-o - de pe un site din Germania, sper sa o aiba undeva aproape si sa nu astept pana e livrata tot din US.

Te voi tine la curent.

2 Likes

Pentru mine solutia a fost miscarea/sportul, mai precis Aikido unde sunt multe exercitii care solicita incheietura, exemplu de exercitiu pt. incalzire:

Poti aplica miscarile de acolo plus cateva aditionale pentru intarirea musculaturii.

4 Likes

Încă o serie de exerciții utile:

De adăugat că la orice exerciții te oprești oriunde începe cea mai mică urmă de durere. Un amic și-a făcut mai mult rău decât bine…

3 Likes

Sper sa nu fiu offtopic. Eu folosesc desktop-ul si aveam aceasi problema. Un mouse pad cu rest hand mi-a rezolvat problema.

Si tu crezi ca te vei putea obisnui cu asa ceva ?

Chestia de la punctul 4 e ceea cea mi-ar trebui acum, dar poate o sa-mi iau zilele astea un MS4000, cred sa fie utila, doar ca nu stiu cat de usor e sa apesi butoanele alea “adanci” :slightly_smiling:

Salut.

Si eu am avut aceeasi problema. Am incercat diverse creme cumparate de la farmacie insa doar mi-au atenuat durerile, nu m-au scapat complet de ele.

Intr-un final, un set de exercitii asemanatoare cu ce a postat @iamntz m-au ajutat sa scap de durere. Apoi, mi-am dezvoltat un obicei ca de fiecare data cand ma sprijin in cot sa misc palma si incheietura in diverse moduri.

De atunci zero dureri.

Asadar, recomand exercitiile.

1 Like

Pentru mana stanga pe post de mouse pad folosesc deocamdata un block note destul de gros :smiley:

1 Like

Eu imi troznesc degetele destul de des, cand nu folosesc (activ) tastatura. Sper ca asta sa ma tina departe de astfel de probleme, din moment ce implica miscarea palmelor in diverse pozitii si intinderea muschilor (nu suficient pentru a durea).

Am luat MS4000, cred ca-mi ia vreo luna sa ma obisnuiesc, e foarte diferita :)) Dar imi place, merci

Așa au zis toți cei cărora le-am recomandat aceast model.

Să ne spui dacă ai avut nevoie de mai mult de două-trei zile :wink:

Ok :slightly_smiling: