Editorul de text / IDE folosit

Webstorm all the way!! Sublime e cam… Limitat…

Eu folosesc PHPStorm, si cateodata Sublime Text sau Brackets.

Cei care aveti probleme cu LiveReload, incercati BrowserSync si veti uita de LiveReload.

Ofera ceva numit Action Sync: Your scroll, click, refresh and form actions are mirrored to browsers while you test.

Eu il folosesc pentru responsive design. Poti deschide aceasi pagina in Firefox si in Chrome, si ceea ce faci intr-unul se intampla si in celalalt broser. De obicei redimensionez Firefox pentru mobile si las Chrome pe dimensiune normala si testez modificarile pe care le fac in CSS in acest fel.

Daca aveti SublimeText (sau alt IDE / editor) cumparat si sunteti interesati de PhpStorm, 40% reducere pana pe 6 Decembrie la licentele personale
http://blog.jetbrains.com/phpstorm/2014/11/introducing-phpstorm-competitive-discounts-up-to-40-off/

1 Like

Eu l-am cumparat acum 2 ani de Black Friday cu un discount de 50% - 60%, nu mai tin minte… and Black Friday is coming :slight_smile:

1 Like

Adobe a lansat 1.0 brackets @Alexandru_Stefan deja il foloseste, aparent quite nice as I hear, merge bine cu dual monitors.

1 Like

Il folosesc si eu de ceva vreme (de pe la 0.39). Sunt foarte multumita. E un pic mai incet decat Sublime, dar avand in vedere faptul ca e open source, chiar nu ma afecteaza.

Sublime text… dar astept sa vad cum o sa fie : https://atom.io/

Am inlocuit si eu sublime cu brackets arata foarte promitator si are si o gramada de extensii tot gratuite :slight_smile:

Cum e asta de ex: https://github.com/angular-ui/AngularJS-brackets

2 Likes

Folosesc Bracket şi Sublime Text 3 , depinde ce fac. Când lucrez pe web folosesc http://codeanywhere.com

1 Like

vim, sublime, phpStorm

Am folosit aproximativ 4 ani Zend Studio, după care am trecut pe Aptana Studio pentru că prețul de upgrade pentru Zend Studio urcase fără motiv. Acum lucrez însă cu Sublime Text 3 și un număr restrâns de packages. [limbaje: JS, PHP, .NET, XML, XSLT, VB]

Iar la birou Visual Studio 2012 :smile:

phpStorm ca si IDE preferat, iar cantarind pros and cons dintre IDE-uri in general si editoare text clar prefer IDE-urile,

Dupa 1 an de Storm la birou, sunt tot mai convins ca e, cel putin pentru mine, ACEL IDE. De azi sunt mandrul posesor al unei licente personale.

2 Likes

Eu am o nelamurire…
Nu stiu daca e mai bine sa iei InteliJ IDEA sau PHPStorm.
Din cate am inteles, InteliJ are si modulul de PHP, dar nu am vazut soft-ul si nu l-am folosit. Mi-as cumpara si eu PHPStorm, insa nu stiu daca sa iau mai bine InteliJ in ideea ca la un moment dat as scrie Java. Ce parere aveti?
Oricum, doua licente nu am de gand sa cumpar…

Eu folosesc “the new kid in town”, Atom, facut de baietii (si fetele?) de la GitHub.

E un editor bazat pe chromium, deci tot UI-ul e scris in HTML, CSS si JS. In afara de editorul de text in sine, tot restul functionalitatilor sunt extensii (navigatorul de fisiere, snipeturile, etc).

Deasemenea, toate extensiile se pot scrie / sunt scrise in HTML, CSS si JS deacea a fost o atractie mare pentru mine.

Ovidiu, IntelliJ are trial foarte generos, de 90 zile. Poți descărca și încerca pluginul.

PHP support is not guaranteed in future releases

1 Like

Daca scrii cod PHP ia PHPStorm (oricum e mai ieftin decat InteliJ IDEA). Daca te apuci sa scrii cod Java poti sa incerci InteliJ IDEA Community Edition, care e gratuit. Daca Community Edition e prea limitat, atunci bagi mana in buzunar (Java se plateste destul de bine, nu? :smile:). Sau poti sa schimbi IDE-urile dupa primul an, in care ai upgrade si support gratuit dupa achizitionarea licentei.

2 Likes

In primul semestru de facultate ne-au pus sa instalam Eclipse pentru Java si Brackets pentru partea de web design dar nu pot sa spun ca imi place prea mult. In schimb Eclipse e ok pentru incepatori in Java.

Votul meu va merge catre Sublime Text, programez in general in mai multe limbaje gen : javascript(angular, node, jQuery, pur), PHP, GOlang, ceva prin Scala si niciodata nu ma dezamagit, mai ales in ceea ce priveste viteaza si usurinta de a lucra cu el.

PS : vad ca in general lumea a atribuit calificativ ide-ului/editorului in functie de cum reactioneaza la PHP, nu uitati ca mai sunt inca x limbaje de programare, important este sa va puteti adapta “tool-ul” cu usurinta cand schimbati din back in front si asa mai departe.

1 Like

Am inceput un proiect pe AngularJS de ceva timp si Visual Studio mi s-a parut foarte slabut pe JavaScript intensiv asa ca am incercat WebStorm care are o gramada de features de navigare prin cod, refactoring care ma fac mai productiv, desigur e mai avansat decat Visual Studio si pe partea de CSS, HTML.

1 Like