Eight rules about color palettes that everyone should know

https://medium.springboard.com/a-designers-guide-to-selecting-colors-for-your-product-9944756838d4

8 Likes

La fel ca la @adavidoaiei - why would I read this?

I didn’t saw something like that on hacker news https://news.ycombinator.com/

Mie mi se pare super folositoare informatia, chiar cautam la un moment dat ceva in genul. Mai sunt momente cand lucrezi pe un proiect si nu ai un designer, asa ca e destul de important sa stii macar chestii de baza.
Multumesc !

1 Like

Obisnuiesc sa scriu cate un paragraf.
Dar am zis ca titlul e deajuns de data asta.
Nu-i un articol mare, si mi s-a parut un raport bun de knowledge-to-text. Bine, eu nu prea stiu nimic de UX&design.

2 Likes

e f bun linkul, cred ca @dakull asteapta prea nerabdator uichendul

e drept ca o propozitie scurta ajuta

1 Like

Da pentru ca HN != DevForum :slight_smile: quite obvious

Uneori este mai important contextul link-ului decat link-ul in sine - that’s all - daca as posta pe devforum toate link-urile care mi se par interesante as umple prima pagina - insa folosesc pinboard pt. asta.

@tekkie Oh look! @dakull is being a dick again! quick :fire: :fire: !!! :rofl: yet I do agree with him

2 Likes

Offtopic
Ma tem ca lucrurile incep sa degenereze intr-un mod nedorit. @iamntz, cred ca trebuie sa existe libertatea de a ne putea exprima si pe fond, si pe forma pe care o alegem, fara sa apara @dakull sa ne impuna forma sau fondul care ii plac lui. Pot intelege ca are mai mult timp sa fie razboinic in abordare, pot intelege ca e o personalitate diferita, dar nu e ok sa continue sa fie atat de agresiv cu toata lumea de pe acest forum.

Ontopic
Imi place mult subiectul atins de linkul lui @horia141, pentru ca eu consider ca oricine activeaza in domeniul producerii de soft (fie el livrat ca UI pentru desktop ori pentru web) trebuie sa aiba minime cunostinte de UX si de teoria culorii. Nu trebuie musai sa poata sa le aplice, dar trebuie sa le cunoasca, la fel cum trebuie sa cunoasca mecanismele HTTP atunci cand lucreaza pentru web. Nici eu nu fac niste interfete sa cada lumea pe spate, dar am facut eforturi sa stapanesc cat mai bine acele building blocks care ma ajuta sa lucrez bine cu cei care din asta-si castiga painea.

Noi nu suntem in industria asta sa livram bucati independente, si altii sa aiba responsabilitatea asamblarii lor, ci suntem aici sa facem viata cuiva mai buna, ori asta inseamna sa putem chiar crea intreg ansamblul, chiar daca e perfect in backend si lasa de dorit pe frontend (dau un exemplu). Pentru ca doar avand notiunile elementare din fiecare parte putem colabora cum se cuvine in echipa cu persoana (persoanele) care lucreaza in acele zone in care nu lucram noi.

10 Likes

Offtopic

@tekkie mi se pare comic ca ai postat asta exact dupa ce am dat log-off pe site deoarece am ajuns la concluzia ca daca majoritatea este ok cu felul cum se posteaza continut pe forum atunci ca simplu consumator chiar daca as dori ceva un pic mai mult reprezint totusi o minoritate deci este lipsit de sens sa atrag atentia (nu stiu de unde partea cu impusul - nu sunt admin) de altfel, iarasi tragi-comic, pana sa comentez, thread-ul era basically dead.

Oricum iti multumesc pt. ad hominem-urile atat de subtile.

Ontopic

Congrats: in doua paragrafe ai scris ceva obvious si atat de plat incat thread-ul era mai interesant cand nu avea alte posturi. Oh well also my fault I guess :rofl:

dude @dakull esti in minoritate, cred ca e cazul sa te retragi

2 Likes