Elon Musk's $1 billion AI startup made a surprise appearance at a $24 million video game tournament — and crushed a pro gamer

We’ve created an AI which beats the world’s top professionals at 1v1 matches of Dota 2. Watch us play on main stage during The International.

Planul OpenAI este sa creeze o echipa de bots care sa lupte impotriva unei echipe the best players.

Pe HackerNews:

https://news.ycombinator.com/item?id=14995165

4 Likes

Epic, în special fiindcă am jucat dota timp de 5 ani și e incredibil de greu ca cineva să învețe să fie atent la toate detaliile și să profite de fiecare greșeală.

Abia aștept 5v5, problema e că boții vor trebui să aibă un canal de comunicare, ceea ce ar fi foarte interesant fiindcă teoretic ar putea să învețe să comunice cu un limbaj artificial între ei special născut pentru a comunica în joc tot ce fac.

Dacă întradevăr vom avea 5v5 anul viitor probabil că orice echipă profesională va lua bătaie în maxim 5 minute dacă hero pool-ul e limitat. Dar dacă se scot limitările strategiile devin așa de multe încât i-ar lua unui bot sute de ani să le învețe pe toate doar jucând împotriva altor boți, singura metodă viabilă de învățare e ca valve să pună la dispoziție toate jocurile jucate până acum și boții să joace variante ale lor pentru a învăța ghidat.

Nu am de ce să cred că boții nu vor bate absolut fiecare echipă.

1 Like

[02:36:23] elon_musk: sam need your help
[02:36:24] elon_musk: have you read zuckerbergs’s comments on Open AI?
[02:45:12] sam_altman: what?! hold on…
[02:53:34] sam_altman: lol what a shithead
[02:36:31] elon_musk: yeah…
[02:36:36] elon_musk: so I want to build this AI powered drones
[02:36:47] elon_musk: that will hack a facebook drone
[02:36:52] elon_musk: and make it land on zucks’ house
[02:36:58] elon_musk: I’m on a landing spree lately…
[02:37:12] elon_musk: but I need to find more AGI software engineers
[02:45:12] sam_altman: what?! you’re crazy man!
[02:53:03] sam_altman: make sure he’s at home
[ fast forward into the near future ]
[14:21:19] sam_altman: we have 639 new job applications for Open AI
[14:21:28] sam_altman: good luck!
[14:57:04] elon_musk: thanks dude
[14:57:08] elon_musk: how?
[15:12:28] sam_altman: dota 2

True story!

3 Likes

Totuși, a day later : https://www.reddit.com/r/DotA2/comments/6t8qvs/openai_bots_were_defeated_atleast_50_times/