Episod gratuit CleanCoders

https://cleancoders.com/ mi-a trimis ieri un email cu un episod free, la alegerea mea. Puteti si voi beneficia de el, acesta e linkul din email: Clean Coders : Level up your code.

Au si specificat

(And if you forward this email to a couple of friends who don’t yet have a CleanCoders.com account, don’t worry, we didn’t see anything :wink:

12 Likes

Mersi!

L-am luat :wink:

2 Likes

65 de video-uri in total… ar fi ceva de vazut.

@tekkie, vre-o idee cand expira oferta? Sa stiu cat timp mai pot da share…

1 Like

Imi cere sa ma logez… :frowning: E ceva ce imi scapa? Sau… oferta a expirat?

1 Like

Îți faci cont de pe URL-ul respectiv, verifici mail-ul, la autentificare îți spune că ai un episod gratuit (sau așa era…).

3 Likes

Pentru cei ce sunt mai la început de drum și nu știu ce să (nu) facă: nu știu dacă mai e valabilă oferta, dar dacă mai este și nu știți ce episod să urmăriți, vă recomand acest episod. Dacă nu mai este valabilă oferta, vă recomand să-l cumpărați. :slight_smile:

Nu este despre programare per se ci mai mult soft-skills; este despre profesionalism.

3 Likes

Mulțam. Foarte bun video-ul.

Cred ai ușurat decizia (poate a mai multora) ce să aleagă cu acel cupon (ceea ce nu era taman simplu).

EDIT:
Hmmm… Am doar eu impresia, sau clipurile unchiului (doar “ambalajul” nu și conținutul) tind a avea o tentă tot mai bombastică (ca să-l citez pe @ionelmc) pe zi ce trece?

2 Likes

Poate că modul în care comunică nu e cel mai OK, dar în nici un caz nu e bombastic.

Episodul recomandat mai sus reprezintă ideile de la începutul interviului de mai jos (primele ~10 minute), punându-se accent pe seriozitate și etică.

Ce ți se pare bombastic?

Că avem software în absolut ORICE dispozitiv din jurul nostru? (până și într-un fier de călcat există un procesor!)

Că e o chestiune de timp până când ceva rău se va întâmpla din cauza unui soft? Se tot întâmplă de ceva timp, dar e o chestiune de timp până va fi ceva la nivel masiv, când mii sau zeci de mii de oameni vor muri.

La începutul cărții Inmates are running the Asylum sunt date câteva exemple foarte reale din cauza cărora s-au întâmplat lucruri mai mult sau mai puțin plăcute:

  • What Do You Get When You Cross a Computer with an Airplane?
  • What Do You Get When You Cross a Computer with a Camera?
  • What Do You Get When You Cross a Computer with an Alarm Clock?
  • What Do You Get When You Cross a Computer with a Car?
  • What Do You Get When You Cross a Computer with a Bank?

Deci? E chiar atât de bombastic? :slight_smile:

Nu mă refeream în niciun caz la conținut, ci strict la ceea ce ai scris sus (i.e. modul în care comunică) și la modul în care se îmbracă, fundal, pălării :slight_smile: etc… Poate bombastic nu a fost cel mai potrivit cuvânt.

Mă gândeam că poate la primul contact cu el, s-ar putea să lase o primă impresie eronată cum că ar fi ceva comercial.

1 Like

Ei bine… și mie mi se pare un pic mai… deosebit „ambalajul”. Dar te obișnuiești repede :smiley:

E doar influentat de faptul ca e american, si probabil a trebuit sa invete sa isi faca vocea auzita intr-o societate consumerista. Nici nu vreau sa ma gandedc cat de greu era sa promovezi principii de clean code acum cativa zeci de ani.

3 Likes