Este IT-ul o bula?

În economia de piaţă nu există conceptul de “mult” sau “puţin”, “scump” sau “ieftin”. Există doar “cerere” şi “ofertă”. Îţi vinzi produsul/munca/whatever la cel mai mare preţ pe care cineva este dispus să-l dea.

Poţi să investeşti milioane într-un produs şi să fii nevoit să-l vinzi cu 2 cenţi, sau poţi să investeşti doi cenţi şi să faci profit de milioane.

Si in fotbal sunt salarii mari.
In IT e o coincidenta: beneficii + noutate + necesitate

S-ar putea ca in 20 de ani sa se gaseasca un domeniu profesional care va umbri IT-ul.
De exemplu editarea genetica. Daca ar fi ceva pe care sa pariez, pe asta as paria.

Aici se gaseste deja vestita mediana pentru cateva profesii din US:

Medici, etc: https://www.bls.gov/ooh/healthcare/home.htm
Demn de notat e ca e deosebita de maximele mult vehiculate si over-hyped (un medic chirurg poate lua peste juma’ de milion USD/an).
IT-ul: https://www.bls.gov/ooh/computer-and-information-technology/home.htm
Deloc spectaculos, contrar impresiilor. Ca o observatie, web developerii sunt printre cei mai prost platiti.
Legal: https://www.bls.gov/ooh/legal/home.htm
Din nou, ITul si-o ia de la astia. Si-o ia grav si de la maxime, precis. Unii bagati prin domeniul legal prin USA castiga de-a dreptul nesimtit :slight_smile:
Niste stiinte si ‘stiinte’: https://www.bls.gov/ooh/life-physical-and-social-science/home.htm ITul si-o ia de fapt cand e vorba de mediana, de la fizicieni.

2 Likes

nu stiu cat e Adzuna de reliable, dar nici in Londra nu stam bine:




la ce concluzie ajungem? Pai ca IT-ul in general este la fel ca orice alt sector. Are bariere de intrare mai mici, ceea ce probabil nu convine unora(un doctor/avocat/fizician sta mai mult timp in scoala decat un web developer de exemplu).

In Romania e senzatia ca IT-ul a crescut foarte mult si e nevoie de oameni. Probabil mai mult in comparatie cu alte sectoare.

Ma rog, eu personal nu mai cred ca suntem intr-o bula.

“Bula” asta din Romania, este alimentata de faptul ca pentru straini suntem mai ieftini decat ai lor si livram calitate mai buna decat indienii.

Daca in RO ar fi doar companii romanesti, cred ca situatia ar fi mult diferita. In sensul rau.

6 Likes

Domeniu IT nu poate sa fie o bula in sine. Ci poate fi intr-o bula asa cum a mai fost si prin anii '99-'00 bula care s-a spart destul de bine.
Dar ca sa putem vorbi de o bula trebuie sa vedem ce este IT-ul. IT-ul este o industrie, o industrie care in acest moment schimba modul (revolutioneaza) in care isi desfasoara activitatile multe alte industrii. Deci am putea spune ca in acest moment IT a generat o revolutie industriala. La fel cum acum 3 secole toata industria din jurul motorului cu aburi revolutiona multe alte industrii. Asa cum curentul electric si inventia becului a dus la o alta revolutie industriala care a schimbat radical alte industrii.
Au disparut aceste industrii? Nu. Ci au fost perfectionate. mai sunt asa in voga? Nu ca piata s-a suprasaturat si a intrat in echilibru.
In ultimii 30 de ani industria IT a crescut exponential pentru ca inca sunt domenii in care poate aduce avantaje competitive mari si foarte mari.
Va mai continua sa creasca exponential? Probabil ca nu foarte mult… La un moment dat se va satura piata de IT iar salariile din domeniu se vor normaliza.
Cand se v-a intampla asta? Sigur nu peste noapte. Sigur se va intampla prin spargerea unei bule.
Se risca cineva sa dea niste cifre? Care-i nebun? Cei care au interese in domeniul IT vor da cifre mari… 30-50 de ani. Cei care detesta IT-ul si tehnologia (ca le fura joburile) dau cifre inspaimantatoare. De fapt, acum vreo 4-5 ani citeam despre o bula a IT-ului care ar fi trebuit sa se sparca inainte de 2020. Cum mai este si o criza pe care o asteptam de vreo 5 ani.
Putem sa o facem pe mama omida si sa aruncam cu cifre in sus. Realitatea e ca nimeni nu le poate prevedea cu exactiate.

2 Likes

Nici vorba. Revolutia industriala a crescut productivitatea muncii fenomenal.
Motoarele alea au crescut capacitatea de a efectua lucru mecanic. Enorm. Calculatoarele au crescut aceasta capacitate cu aproximativ zero (se poate discuta aici de optimizari & robotizari, etc, dar fata de saltul urias din cele doua stadii ale revolutiei industriale, datorate in principal altor factori decat calculatorul, e bine aproximat cu zero).
Nu incape nici o comparatie aici.
Plus ca se observa chiar un efect pe dos, exemplu: UK productivity slowdown worst since Industrial Revolution – study | Productivity | The Guardian

Ar putea exista o alta revolutie industriala prin robotizare, dar sperantele din pacate nu se indeplinesc cum ne-am dori :frowning:

IT-ul nu este o bula, in perioada 2000-2001 cand s-a spart bula dot-com erau aplicatii evaluate la miliarde de dolari care nu faceau nimic, vindeau mancare pentru caini sau livrau mancare cu costuri operationale de 8 ori mai mari decat venituri. In prezent poti sa stai linistiti ca developer, absolut toate industriile au nevoie de programatori, de la domeniul bancar la sanatate, retail, constructii, dezvoltari de aplicatii si infrastructura care aduc venituri mai mare reale pentru companii

2 Likes


Dupa mine, daca aceasta bula se va sparge aceasta spargere va insemna doar scaderea salariilor, nu disparitia locurilor de munca din IT

2 Likes

Adrian daca vorbim de industria de jocuri e chiar nici vorba. Dar eu iti voi da un exemplu personal ca sa iti povestesc cotrariul. Acum catia ani am lucrat un an si ceva la o linie de productie otel, Jesenice, Slovenia. Inainte de a face revamping tehnologic avea o productie decenta, doar ca avea grave probleme la calitate (erorile umane duceau la o rata de rebuturi de peste 15%). Pe linia pe care am lucrat eu aveau in jur de 220 de angajati care lucrau in 3 schimburi 7 zile pe saptamana. Pe acea linie am creat un algoritm care calcula ritmul de racire al placilor de otel si am creat un soft care pe baza acestui algoritm indica exact locul unde ar trebui sa amplasezi acea placa pentru a optimiza timpii de racire. Aceasta implementare a dus la cresterea productivitatii liniei cu peste 20%. Apoi am venit cu un sistem de tracking al placilor de otel venite de la ‘turtit’ (nu intru in termeni tehnici) si pe baza informatiilor venite de la senzori si a tipului de otel venit stabileam pe baza altui algorit setup-ul ‘optim’ al masinii de indreptat si am adaugat si un sistem de taiere mai precis si mult mai puternic decat cel vechi.
Rezultatul final a fost ca productivitatea bruta a acelei linii a crescut pe zi cu aproape 30%, dar si marja de rebut a scazut de la 15 % la sub 4%, iar calitatea overall a crescut la niste marje de toleranta mult mai mici. Si da, numarul de angajati a scazut de la ~220 la ~80. Intr-adevar a fost o munca de un an si jumatate si a costat toata implementarea peste 8 mil E. e clar ca nu a fost doar programare acolo, au fost si automatizari, si multa hidraulica.
Exemple mai am si din banking si din transporturi…
Dar da, daca ne referim la gaming, gambling, site-uri de prezentare, da alea nu produc nimic.
Acum depinde la ce vrei sa te uiti.

6 Likes

Din pacate experienta personala de care spui n-are prea multa treaba cu cresterea fenomenala din timpul Revolutiei Industriale.
Cresterea (mica, relativ la ce s-a intamplat in Revolutia Industriala) pe unele ramuri nu e chiar asa de semnificativa la nivel global.

O simpla vizita pe Wikipedia te scutea de povestea aia:

Daca puteati sa cresteti productivitatea de peste 10x, eram impresionat.

Dar poate data viitoare reusiti mai bine, poate faceti prin soft un avion care sa care de 100 de ori mai mult, sau vreun vas de transport, sau poate un tren. Sau cine stie, puneti de-o revolutie industriala fantastica si faceti soft care sa faca o masina sa consume de 1000x mai putina energie :slight_smile:

Sau poate vrei sa povestim despre cat de mult a avansat becul datorita IT, ca tot l-ai pomenit? Cat de extra-fenomeno-blabla e acum, ca e cu culori si IoT si poti sa bagi comenzi vocale sau sa se aprinda pentru ca te misti pe undeva? Cat de folositoare sunt de fapt bling-urile astea, raportat la cat de folositor e becul in general? Eu nu cred ca vrei sa mergi acolo :slight_smile:

Impactul pe care l-a avut si continua sa il aiba era digitala e incomparabil mai semnificativ pentru vietile noastre decat revolutia industriala.
Si aici vorbesc despre progresele care au fost posibile in medicina, comunicare si transmiterea datelor (internet), economie, transport, cercetare, siguranta, optimizari si cam orice alt domeniu.

Doar pentru ca masinile aparute in revolutia industriala mareau de zeci sau sute de ori o productivitate infima, nu inseamna ca au avut un impact mai mare decat calculatoarele, pentru ca vorbim de diminishing returns.

Aceasta aparenta atitudine de slacking de care se plang marii angajatori vine din faptul ca traim o perioada foarte buna din punct de vedere economic (da, se poate si mai bine de atat), dar nu inseamna ca e cauzata de era digitala. Nu mai e nevoie sa ne rupem spatele pentru un colt de paine, acum aspiram catre chestii mai inalte de pe piramida lui Maslow.

Gandesti asa pentru ca iei drept ‘granted’ realizarile revolutiei industriale.

Impactul ala de care vorbesti o fi mare, dar e mic raportat la ce s-a intamplat in Revolutia Industriala.

Daca trebuia sa sapi cu sapa o groapa de-aia imensa pe care o face un excavator, si apoi sa cari in spate pamantul, in saci, in loc sa fie dus cu basculanta, nu cred ca mai considerai ‘semnificativ’ sa ai un iPhone in buzunar. Sau ca stapanul de iobagi/sclavi sa-ti urmeareasca ‘productia’ pe calculator :slight_smile:

1 Like

Dar ai uitat de roboţi? Câte automobile pe zi putea să producă o echipă de oameni? Câte automobile poate să producă o fabrică complet automatizată? Dar televizoare? Dar computere? Eu cred că sunt diferenţe de multe ordine de mărime în ceea ce priveşte productivitatea unei fabrici din secolul 19 vs o fabrică din secolul 21.

De fapt, am pomenit de robotizare.

Un hint: fara generatoare electrice si fara motoare, nu merg nici calculatoarele, nici robotii. Productivitatea unei fabrici ultra-tehnologizata cu calculatoare si roboti ar fi fix zero fara progresele din Revolutia Industriala.

Inca o data, e usor sa iei drept ‘granted’ progresul ala.

Eu mai pun si alta piedica bulei:
Orice soft scris de o echipa intr-un mod agile atinge un punct in care trebuie rescris pentru a putea fi adaptat pietei. (in special din vremea cand CI/CD nu era la cheie si testele erau optionale)

Acum nisa de a rescrie software legacy de acum 20 ani nu e pentru incepatori, dar se plateste bine si multi fac asta. De disparut n-are cum sa dispara, doar ca un proiect de genul sigur te duce la burnout in special cu termene limita.

it-ul n-are cum sa fie o bula. programatorii de pe toate drumurile in schimb da.

2 Likes

E valabilă şi reciproca, fără hardware şi software, roboţii ăia ar fi nişte maldăre inutile de fiare şi sârme :slight_smile: În plus trebuie să ne oprim undeva când facem comparaţii între epoci, altfel trebuie să mergem pănă la descoperirea focului şi a roţii, că deh, revoluţia îndustrială ar fi fost imposibilă fără acestea.

Fara robotii aia tot poti face o gramada de treaba. Un robot de exemplu nu-ti poate face toata cantitatea de otel pe care o face China, nici n-o poate transporta din China la fabrica.

Energie ieftina, multa, si capacitatea de a o folosi, asta a fost esenta revolutiei industriale. Robotii sunt o cireasa pe tort. Foarte minuscula.

2 Likes

Masinile automate sunt o inventie de sfarsit de secol 18, de exemplu masinile de tesut care functionau cu cartele perforate, cartele perforate care in secolul 20 vor fi folosite la programat computere.

1 Like