Esti un programator bun?

Fii sincer cu tine, cum ai scrie intr-un jurnal.
Cu ce te mandresti, ce greseli faci, ce te scoate in fata, ce te trage in jos?

4 Likes

sunt lenes. in general asta ma ajuta dar sunt si momente in care lenea nu functioneaza.

1 Like

Nu imi place codul scris ieri, imi place cel de azi si zambesc in sinea mea la ce cod super o sa scriu maine.

Astfel in trecut am fost un programator rau, azi sunt bun si maine rup!

O problema: imi place sa lucrez la mai multe chestii deodata.

4 Likes

Eu consider ca nu te poti numi singur “programator bun”, “senior developer” si asa mai departe. Titulaturile astea iti sunt date de colegii alaturi de care dezvolti (inclusiv team leaderi, upper management s.a.m.d) pe parcursul carierei tale profesionale.

Asa ca nu, nu sunt un programator bun, sunt doar un programator. Daca vreti atribute la substantivul asta, ask my peers.

7 Likes

Am intrebat dintr-o perspectiva non tehnica, nu daca te consideri la un nivel superior, ci daca esti tu multumit de tine, de evolutia ta, de cai pe care le-ai urmat, daca iti place ce ai ajuns sa faci si simti ca e pentru tine. E mai mult “filosofica” discutia decat tehnica.

Eu regret ca sunt lenes si evoluez greu. Poate am 1-2 luni in care asimilez o cantitate importanta de informatie, urmata de poate 1 an de pauza. Si nici nu prea imi mai place ce fac.

3 Likes

(Inca) ma consider o persoana pasionata si asta ma tine in priza sa citesc chestii noi, sa le pun in practica, sa busesc chestii, sa le refac mai bine.
Ma consider bun prin simplul fapt ca nu mai am nicio emotie in fata unui blank screen sau a bazelor de date de ordinul GB si ca planuiesc totul mai bine inainte de munca efectiva.

2 Likes

Ma consider un programator bun in principal pentru ca:
b) am capatat suficienta experienta cat sa scriu cod care e reasonably unbuggy (sic), pentru ca sunt constienta de edge cases/breaking points/cam ce anume poate merge prost in varii situatii;
a) I love the craft – adica depun efort si sa scriu cod frumos/corect, nu numai asa ceva sa fie acolo;
c) imi place pur si simplu ideea de programare, de a construi ceva out of nothing :slight_smile: Bine, asta in sine nu inseamna ca-s programator bun, dar a pune pasiune in ceea ce faci este totusi un avantaj.

La capitolul chestii negative:
Problema mea principala e ca atunci cand ma plictisesc apai ma plictisesc (si ma plictisesc repede). Culmea e ca-mi ia mai mult sa fac ceva relativ usor decat mi-ar lua sa fac ceva dificil, fix din motivul asta.
Also… n-as zice chiar ca-s lenesa, dar nici foarte departe. Adica imi place programarea si citesc destul de multe chestii de specialitate. Dar fir-ar, mereu se poate mai mult, si parca niciodata nu fac destul. Si dupa aia ma descurajez cand vad cata knowledge e out there si mai iau cate o pauza, timp in care tehnologia mai avanseaza o tura, si dupa aia mi se pare ca nici atat n-o mai prind din urma…
Dar ma straduiesc :smiley:

4 Likes

Este greu sa te auto evaluezi, asa ca voi incerca sa ma evaluez din perspectiva altora:

  1. Am vrut anul acesta sa reusesc sa mi se accepte un speach la o conferinta. S-a intamplat acest lucru, urmat de o invitatie la o a doua conferinta si in final la Agile Experience Report in state. Asa ca pe partea asta cred ca a mers bine.

  2. Am vrut ca anul acesta sa discut face-to-face, adica sa ma intalnesc, cu cel putin 2 nume mari din domeniu. Pot sa spun ca am avut ocazia sa ma intalnesc cu vreo 10 nume importante. Gerard Meszaros, Eric Evens, Dan North, Michael Feathers, sa mentionez doar cateva dintre ei.

Ma consider bun sau rau in programare? Prefer sa raspund ca stiu ce am invatat, ce am facut, ce fac, si incerc sa ma comport ca atare.

Restul las in seama voastra sa decideti.

2 Likes

Programmers never stop leveling up (or down). :sunny: De asta nu sunt fan terminologii -senior, ninja- etc. Your work should speak for itself.

3 Likes

Ma apreciez pentru faptul ca reusesc destul de bine sa tin pasul cu tehnologia cu toate ca-mi ia destul de mult timp, in medie, vreo 2 ore pe zi. Si, reusec sa ma descurc suficient de bine la provocarile noi.
Pe de alta parte, sunt foarte lenes, organizarea timpului la mine e 0. As putea face cred ca de 2x ori mai multe lucruri decat fac la momentul actual. Am in plan sa ma apuc sa citesc carti de dezvoltare personala, in domeniul managementului timpului, asta e ultima mea speranta.

3 Likes

Pe mine m-au ajutat cartile si cursurile lui Brian Tracy. Cartea “No excuses” este excelenta, iar cursurile audio “The science of self confidence” si “How to master your time” pot fi de mare ajutor. Cele trei se suprapun in proportie de 30-40% ca si continut, dar fiecare abordeaza dintr-o alta perspectiva dezvoltarea personala.

PS: Pentru ultimele doua am dat linkurile la carti. Cursurile audio le gasesti la Brian Tracy pe site.

2 Likes