Estimare durata proiecte

Salutare, mă întreb dacă sunt eu extrem de ineficient sau unii fac estimări fanteziste:

@Kingsley: Ruby on rails (framework) cu care creezi un site extrem de repede (faci un site like Reddit în 3 ore maxim). link

@isti37: > Un asa site nu e tocmai un site de facut pentru un incepator, chiar si mie mi-ar lua cel putin o saptamana buna, doua sa il fac si stiu exact ce e in spate, chiar o luna daca trebuie proiectata si baza de date link (este vorba despre un site identic cu https://www.hltv.org/)

Nota: am preluat un proiect legat de fotbal și mi se pare destul de complex (campionate pe diferite țări, transferuri, redenumiri echipe, live-uri, știri, newsletere, etc…)

@isti37 Nu e mare filozofie mai nici un program de CRM daca nu gasesti ceva ok. … E o munca de 2-3 ore pentru un programator cu experienta. link

Am mai întâlnit exemple dar nu mai știu pe unde sunt.

Eu cred că în spatele proiectelor enumerate în link-urile de mai sus stau echipe întregi de programatori, iar mie mi-ar lua luni de zile oricare dintre ele. Codez eu prea încet sau codează alții prea repede?

Mulțumesc!

2 Likes