Estimare durata proiecte

sau se supra evalueaza.

E o oră și un pic… dacă scazi și explicațiile ieși sub o oră… să zic 3 ore să-i faci și sub-reddit-uri și alte chestii…

Plata pe oră. Durează cât durează. Clientul vrea chestii extra? No problem. His money.

Eu n-am inteles niciodata care-i faza cu plata la oră. Asta ar insemna ca un incepător va lua mai mult bani decat unul experimentat, pentru acelasi tip de proiect, din motive evident :slight_smile:

2 Likes

Eu nu am înțeles niciodată care-i faza cu plata fixă. Programarea nu e un obiect fix unde știi cum trebuie să arate la sfârșit. În funcție de ce vede clientul, apar alte idei. În funcție de feedback, alte schimbări.

De ce să mă leg de mâini și picioare la o sumă fixă când știu de la bun început că ce se discută inițial nu are nimic de-a face cu produsul finit?

Știe cineva un soft în stare finală? Orice software care nu mai are actualizări din 2015 încoace e mort.

Plus că dacă ești plătit pe oră, îl face și pe client să judece de două ori înainte să ceară ceva. Dacă ai stabilit o sumă fixă te poate bate la cap să schimbi lucrurile de mii de ori. Și la final tot nu e mulțumit.

1 Like

Îţi înţeleg punctul de vedere, dar eu încerc să înţeleg punctul de vedere al beneficiarului. Păi daca eram eu clientul m-aş întreba mereu “de unde naiba ştiu eu că ăsta nu freacă menta pe banii mei?” :slight_smile:

Te uiți la commit-urile zilnice pe github/bitbucket la ce face.

Eu văd niște repository-uri unde niște posibil angajați/colegi își aruncă realizările. În 2 zile mi-am dat seama că bat apa pe loc. Dar nu m-a întrebat nimeni ce părere am și nu eu îi plătesc.

Uite, e simplu, eu zilnic am minim vreo 2 commit-uri la ce lucrez. Ei au un commit la 3 - 4 zile. E destul de clar. Și când te uiți că fac un commit la 3 zile în care schimbă un string, mai are rost să le găsești scuze?