Etica (re)distribuirii materialelor aflate sub copyright

Continuarea discuției de aici

@beng: nu avem un regulament atât de stufos încât să fie greu de citit :slight_smile:

Mulțumesc.

@iamntz, n-as considera-o piraterie atata timp cat e tinuta publica pe internet pe un anumit domeniu. Daca exista vreo urma de ilegalitate in publicarea acelei carti, atunci raspunzator este cel care o tine publica ci nu cei care o acceseaza. Noi doar vizualizam un material online, nu il oferim spre descarcare. E ca si cum te-ai uita la cursul de baze de date postat pe blogul unui student la informatica.

Dar cum consideri tu că se numește distribuirea unui material aflat sub copyright fără dreptul de a face acest lucru?

Iar comparația ta nu e corectă, pentru că nu faci decât să compari distribuirea unui material piratat cu… altă distribuire de (alt) material piratat.

1 Like

Intrucat mi-am aratat interesul pentru aceasta carte as vrea sa-i multumesc lui @beng pentru dorinta de a ajuta, insa nu si pentru modul in care a facut-o.
Ideea era ca echipa Node.js sa o achizitioneze legal pentru uzul membrilor sai, poate inclusiv varianta printata, dintr-un buget alocat pentru carti si training.

Baieti, daca nu ma credeti, intrebati pe forumurile de avocatura.
Piraterie este atunci cand publici un material fara acordul autorului. Daca tu doar vizualizezi acel material ci eventual trimiti referinta unor alte persoane (nu materialul in sine) nu inseamna ca ai distribuit un material piratat. Pentru a distribui un material piratat trebuie ca sa-l descarci iar mai apoi sa-l oferi altor persoane.

De asemenea, acel material este pus la dispozitie de catre xxxxxxxxxxx (editat) Atata timp cat el inca este disponibil pe web sunt 95% sanse ca sa fi obtinut acordul editurii pentru distribuire, mai ales ca la pagina dedicata acelei carti este specificat autorul, isbn-ul si publisher-ul. Daca spuneti ca prin distribuirea acelei referinte (URL) distribuim materiale piratate, atunci sunteti mai catolici decat papa.

Recomand sa tinem cont si de footer-ul site-ului care spune:

Reproduction of site books is authorized only for informative purposes and strictly for personal, private use.

Din asta eu inteleg ca au primit deja acordul editurilor pentru distribuirea cu scop strict informativ ci nu comercial a materialelor publicate.

Eu te cred, doar că sunt mai multe chestii la mijloc:

  1. Dincolo din partea legală vine partea etică. Iar aici nu ai cum să mă convingi că este OK să piratezi;
  • Trecem de etică și ajungem la nume: devforum.ro este înregistrat, găzduit și întreținut de Ionuț Staicu (subsemnatul). Respectivul site este înregistrat de… cine?
  • Dă-mi un link la O’Reilly, Packt & co unde scrie că site-ul ăla e OK și că ei sunt de acord cu această redistribuire. Pentru că un acord ar trebui să vină din amble părți, nu?

Cât despre disclaimer:

Reproduction of site books is authorized only for informative purposes and strictly for personal, private use.

Eu cred că-i trolling, deși nu știu dacă din partea lor și nu te-ai prins sau din partea lor și a ta…

  1. E relativ. Sa spui ca piratezi atunci cand dai o referinta catre un material e eronat. Inclusiv din punct de vedere juridic.
  2. Autoritatea care se ocupa de domeniile .info stie cu siguranta cine l-a inregistrat. Sau crezi ca eu am acces la bazele de date cu toti cei care inregistreaza domenii in lume?
  3. E aberant. E ca si cum mi-ai cere link de la toate firmele care au softuri puse spre download pe softpedia, din care sa reiasa ca softpedia are voie sa ofere spre descarcare acele materiale. Conform legilor in vigoare, intotdeauna se pleaca de la prezumtia de nevinovatie iar pentru a spune ca un material este piratat trebuie sa ai dovezi in acest sens.

De asemenea, pentru a spune ca nu am voie sa distribui un material in conditiile in care site-ul respectiv imi spune ca este permis acest lucru, trebuie ca sa fii sigur de faptul ca autorul nu i-a oferit site-ului cu pricina acest acord, desi el pretinde ca il are pe toate materialele.

Dă-mi și mie link spre versiunea full de pe softpedia a unui soft care luat din orice altă parte ar costa bani.

Ia uite ce zice O’reilly:

This site is not an authorized reseller or distributor of our content.

Daca dau link catre o pagina unde vad un serial online se numeste piraterie?

Daca da, atunci si google face asta, caci ia vedeti ce se intampla daca dati pe google “serialul suits seria 3 episodul 6”. Da linkuri catre asa ceva.

P.S: Oare si faptul ca am facut referinta cum sa dai pe google, unde gasesti referinta catre o pagina de acest gen - se numeste piraterie?

1 Like

Vezi tu, google își permite un proces cu O’Reilly (dacă ar fi cazul). Eu… nu prea :smile:

Bine, daca nu-i piraterie, e cel putin complicitate si/sau tainuire :smile:
Si ca fapt divers nu cred ca e vre-un utilizator inregistrat pe site-ul asta, care sa nu stie sa-si “faca singur rost de …” :smiley:

2 Likes