European Parliament approves new copyright rules for the internet

links
laws
(cosmos) #1

S-a votat ieri. A trecut pe sub pres si nici nu a fost bagata prea mult in seama pe la noi

1 Like

(Ionuț Staicu) #2

TL;DR?

0 Likes

(cosmos) #3

Nici eu nu am inteles prea bine. Cica ar fi:

• mentionarea sursei (lucru de bun simt)
  • daca articolul tau este share-uit pe platfore de social media sau altele, acele pltforme ar trebui sa it te plateasca. In special agregatoarele de stiri.
0 Likes

(Ionuț Staicu) #4

Vezi că are și Dorin niște articole păreri:

1 Like

(Alexandru Vladutu) #5

Ce spune blog postul ala despre articolul 13 e o parere superficiala. Problema mare e in feluo urmator:

1. articolul 13 spune ca nu e nevoie de monitorizare generala, deci de filtre

2. tot articolul 13 spune ca trebuie sa depui cel mai bun efort al tau (tu deținătorul platformei) pentru a impiedica uploadurile de materiale piratate

Deci 2) contrazice clar 1) avand in vedere ca nu ai cum tu sa stai sa filtrezi de manuta orice continut, nu? Deci ce faci? Simplu, vei plati google sa iti dea acces la filtrele lor (cele folosite de youtube de ex).

Mai multe pe reddit: https://www.reddit.com/r/worldnews/comments/b5ot2a/the_european_parliament_has_voted_in_favour_of/?utm_medium=android_app&utm_source=share

0 Likes

(Alexandru Vladutu) #6

O discuție despre ce am spus mai sus si ce contine exact articolul 13: > 8. The application of this Article shall not le…

0 Likes

(Georgiana Gligor) #7

Maintainerul rogentos spune de mult despre implicatii. E doar unul din cei pe care ii cunosc si care activeaza in zona asta. E de rau, pt ca se aplica si la cod, de fapt la orice proprietate intelectuala.

0 Likes

(cosmos) #8

Eu zic ca aia cu meme-urile este cam vrajeala :slight_smile:

1 Like

(Ionuț Staicu) #9

Din cauza exemplului cu sticla de cola mă face să cred că omu’ nu prea înțelege cum e cu copyright.

3 Likes

(cosmos) #10

https://www.zoso.ro/articolul13-explicat-intelesul-tuturor/
Si o parere a lui Zoso

0 Likes

(Alexandru Vladutu) #11

Aia cu meme-urile e fakenews, in articolul 13 scrie clar ca nu se aplica meme-urilor, satirei in general. Acum totusi problema e …cum detectezi ca e un meme si nu o poza normala de exemplu?

2 Likes

(Alex) #12

la cum vad eu problema este un intrument care poate si va fi folosit pt cenzura.
care-si face griji pt meme-uri si poze cu coca cola… am vesti proaste.

1 Like