Exista developeri de Rails in Ro?

Ma tot uit de anunturile de joburi si nu prea vad cereri de joburi in Ruby On Rails… E slaba doar cererea sau si oferta?

Aveti / stiti colegi mid-senior in RoR?

1 Like

Este o tehnologie care a fost in voga acum vreo 10 ani in US. Apoi a inceput sa scada, desi nu cred ca a fost vreodata top 3 mondial. In prezent este slaba si cererea si oferta din punctul meu de vedere :slight_smile:

Proiecte pe rails inca mai sunt destule si probabil au nevoie de mentenanta.

Si ca sa iti raspund la intrebare…da, stiu oameni nivel senior care fac rails in Romania. Tariful pe ora este insa destul de mare(in opinia mea).

1 Like

Ms.

Cam cat ar fi salariu, asa orientativ? Am o aplicatie in Rails care necesita un rewrite, afara pot gasi oameni mult mai usor, dar mai bine lucrez cu cineva din Ro.

n-ar fi mai ieftin să-l rescrii în PHP :grin:

2 Likes
1 Like

Eu am lucrat în Rails câțiva ani în urmă dar apoi am renunțat tocmai datorită ofertei slabe. Totuși, am văzut ceva oportunități de-a lungul timpului. Dacă încă te interesează putem povesti în privat, poate găsim ceva.

2 Likes

eu lucrez cu rails/ruby de aprox ~7 ani.
in Ro, predomina foarte mult either php, or java/.net. multe joburi sunt service oriented, putine pe startups.
ruby/rails este predomitat folosit de startups, avand o piata mult mai mare in state fata de EU.
daca vrei alte detalii ma poti intreba

Poate sunt biased, dar calitatea tool-urilor si librăriilor in rails are top notch.

Nu știu piața din Ro, am plecat cand era gecad cu rav antivirus :slight_smile:

later edit:

in ruby this year

  • jit
  • remove gil(onn master)
  • faster fibers
  • better tooling
  • type annotation
    libraries roda for example, on pair with nodejs or go

cheers

later edit: remove crap.

daca un articol din 2007-09-23 il oferi ca referinta, ai probleme cu calitatea informațiilor, no offence.

2 Likes

totul are in price. este pe aici un tip are de 10 ani tot încearcă cu niște indieni, pe bani ieftin sa il rescrie.
:slight_smile:

Da, e adevarat. In Ro industria e bazata pe multinationale si outsourcing asa lumea invata ce se cere acolo.

Si mie imi place si ruby si rails, doar ca fiind un startup si am lucrat majoritar singur, am incercat sa fiu eficient business side, cat mai rapid sa pot valida produsul si nu prea m-am gandit la code quality (plus ca nici nu prea stiam la vremea aia). Ultimele functionalitati is mult mai bine gandite, dar deja e spagheti codul.

1 Like

daca ai teste, si timp, poti reface and improve the code. sunt sigur ca vei gasi si oamenii in romania care stiu ruby.