Exista vreo modalitate de a forta tema intunecata pentru toate aplicatiile din Linux?

Salutare! Exista vreo modalitate de a forta tema intunecata fie pentru toate aplicatiile, fie pentru anumite aplicatii din Linux (fie indiferent de distro, fie pe un distro pe care stiti ca merge)? Ma refer la aplicatii care vin fara tema intunecata.

Stiu ca incepepand cu Android 10, in debug mode (nu pentru toate telefoanele), exista o optiune care forteaza toate aplicatiile (sau majoritatea), care vin doar cu tema alba, sa aiba tema intunecata. De asemenea, daca Android 10 nu vine cu acea optiune, exista aplicatia terta DarQ care permite fie fortarea temei intunecate pentru toate aplicatiile, fie doar pentru anumite aplicatii. De aici mi-a venit ideea thread-ului.

Depinde ce aplicatie, in Linux ai in mod obisnuit doua tipuri de interfete: gtk (gnome si interfetele lightweight) si KDE, care permite la fel sa schimbi tema pentru toate aplicatiile cu tema intunecata.

Unele aplicatii au propriul mod de rendering si nu ai cum sa le schimbi total, doar partial. Bine, daca chiar vrei le poti schimba, dar trebuie sa cauti pe Google cum se face asta. In special daca ai codul sursa la aplicatie totul e posibil pe Linux.

1 Like

Iti multumesc!

De partea cu codul sursa eram constient, incat in trecut am transformat cateva aplicatii de pe Android in tema intunecata. :stuck_out_tongue: