Experienta unui standing desk

Guys, eu am renuntat dupa 5 zile. Nu din cauza durerilor de spate, ci a celor de calcaie si gambe.

O experienta interesanta totusi :slight_smile:

1 Like

Dacă tot am început discuția: http://www.sitepoint.com/standing-desk-might-necessarily-save-life/

:smiley:

1 Like

Uite ce a scos Ikea :smiley:

Ia vezi link-ul din primul reply :blush:

My bad :stuck_out_tongue: Sterge postarea atunci pls :smile:

Am incercat si eu acu o luna-doua un fel de mini-standing-desk improvizat, dar in cateva zile am revenit la scaun.
Acum am revenit iar la acel standing desk, de data asta am mai adaugat ceva pt o inaltime mai mare, si e mai ok acum, doar ca ma dor gambele dar mai fac pauze cand mai stau pe scaun.

Productivitatea pot sa zic ca a crescut. Cred ca e datorita lipsei confortului, si aici fac referire la articolul asta: http://motivonti.ro/torturati-l-pe-artist-si-o-sa-i-fie-bine.html
Overall, sunt multumit cu modul asta de lucru.

2 Likes

Tare interesanta ideea si chiar ma bate gandul sa incerc avand in vedere ca incep sa am dureri de spate de la stat pe scaun pentru un timp indelungat. Ceva feedback recent?

După jumătate de an mi-am făcut curaj să încerc și eu un soi de standing desk. Cum am procedat?

Dacă tot mi-a venit comanda de la elefant, am refolosit cutia, împreună cu o raft de la ikea (nu aveam destul loc pe cutie și pentru mouse).

Sub picioare am un covor cloud (mai sus menționat). Poziția monitoarelor este un pic deranjantă, dar pentru câteva minute nu cred că-i atât de grav.

Am reușit să stau așa ~40 minute (timp în care am făcut câteva task-uri ce nu necesitau efort prea mare). Au inceput să îmi amorțească picioarele și să înțepe un pic spatele. Ceea ce cred că-i un semn că ar trebui să-mi așez posteriorul înapoi in Embody :smiley:

Cam așa arată toată povestea (scuzați haosul de pe masă, așa pățești când ai casa mică și biroul mare :facepunch:)

2 Likes

Misto chitari! GG :slight_smile:

2 Likes

I like the big ass clock.

1 Like

Am incercat si eu standing desk, dar nu pentru ca am vrut, ci pentru ca momentan nu mai am nici scaun nici birou :smiley:

E destul de tare ca te tine putin mai activ, nu mai ai impresia ca o sa ajungi sa nu mai stii sa folosesti picioarele. Dar eu zic ca este neproductiv, ma focusez mult mai bine stand pe un scaun. (iar emag in loc sa-l livreze se joaca cu el)

1 Like

Cred ca se potriveste discutiei acest produs pe care l-am descoperit recent: BetterBack.
Eu unul l-as cumpara, fie ca folosesc un standing desk sau un scaun de birou.

2 Likes

Păi și cum se potrivește cu standing desk? Din câte îmi dau seama funcționează doar dacă stai jos.

(ar fi interesant de aflat ce tensiune exercită și cum afectează genunchii în timp…)

1 Like

Nu, am spus-o in ideea ca oricum am tendinta sa stau cocosat, fie ca e vorba de scaun sau lucrez in picioare, deci ar ajuta oricum.

2 Likes

Jaswig, un proiect interesant, deocamdata pe Kickstarter.

2 Likes
4 Likes
4 Likes

Stie cineva o alternativa mai ieftina ? Mi se pare tare conceptul, dar nu as da 2000 lei.

http://eu.varidesk.com/standing-desk-pro-plus-36

2 Likes

Am vazut ca au la ikea ceva birou reglabil manual cu o manivelă si e sub 1000 lei. Mi se pare best-buy la banii aia…

@Mycr0 eu as incerca sa-l comand, sper sa livreze si in Romania. Problema cu standing desk-ul improvizat de mine (vezi primul post) era ca atunci cand oboseam si voiam sa stau jos trebuia sa mut toate cele ca sa fac loc. Varidesk rezolva problema asta.