Experienta unui standing desk

Nu stiu daca s-a mai postat dar:

also:

A incercat cineva asta: http://oristand.co?

1 Like

Oarecum… Mi-am făcut singur o chestie dintr-o cutie de carton. Arată ca naiba, dar își face treaba.

Sunt niște probleme cu astfel de set-up-uri:

  • Se pleacă de la premisa că toți folosesc laptop-uri (sau că nu ai monitoare externe). Eu sunt oarecum scutit datorită ergotroanelor;
  • Se pleacă și de la premisa că toți folosesc periferice wireless;
  • Din cauza celor două de mai sus, e foarte incomod să montezi/demontezi toată hardughia.

Da, ceva de genul ăsta e ieftin, dar cel mai probabil devine enervant și ajungi să faci ce face oricine cu ceva enervant: nu mai folosești :smiley:

Și serios acum, chiar te vezi mergând zilnic cu o placă de carton de acasă la birou și invers?

Da si eu folosesc monitor extern, ma gandesc la un VESA mount asta ar rezolva una dintre probleme. Pe de alta parte nu prea imi vine sa-mi arunc la gunoi biroul de asta o varianta simpla ca cea de mai sus ar suna interesant, mai ales ca are un pret relativ mic si pot testa cum este pe bune.

Temporar biroul este in alta camera deci nu este o problema :slight_smile:

Dacă nu standing desk măcar încercați să ridicați monitoarele la nivelul ochilor când stați pe scaun. În ceea ce privește statul în picioare, devi imun inconfortului după 1 săptămână sau două

2 Likes

Acum imi iau http://www.dormeo.ro/dormeo-cloud-covor (recomandat de @ViorelSfetea)

Life changing!

7 Likes

Scrie-ne dupa ce-l testezi. Sunt curios cum se simte.

1 Like

Inca nu am terminat de amenajat locul dar covorasul e ok ca si feeling.
Nu-mi place dimensiunea lui. As fi vrut sa fie mai lat si mai scurt.
Practic acum pot sa stau descult pe el fara probleme.

La experienta cu standing desk-ul am adaugat si un spalier cu bara de tractiuni si fac du-te vino intre ele :slight_smile:

http://www.artimex-sport.ro/ro/produse/set-spalier-din-fag-si-bara-tractiuni-cod-259-f-2983
Pret: 1077 lei / Montaj in perete de beton: 60 lei

Link-ul cu exercitii:

6 Likes

Buna ideea cu spalierul. De unde l-ai luat ne poți spune?

Are link sub imaginea cu spalierul, deasupra video-ului.

http://www.artimex-sport.ro/ro/produse/set-spalier-din-fag-si-bara-tractiuni-cod-259-f-2983

1 Like

@serbanghita, masa ta este ajustabila pe inaltime? Like, hidraulica, apesi pe o pedala si urca sau coboara ca la un scaun?

1 Like

Daca nu ma insel, este acest birou de la ikea. Se regleaza de pe cele 2 butonase care sunt foarte la indemana, am un asemean birou la lucru, si pot spune ca e foarte folositor. :slight_smile:

3 Likes

Cine foloseste standing desk in mod consecvent?

As vrea ceva tips pt. modul de lucru. Recent mi-am facut un desk si il tot frec jos / sus. Lucrez cam 45 min standing, cu pauze de 10 min, dar dupa vreo 2-3 sesiuni ma cam dor picioarele sau spatele si-mi piere cheful de munca de la discomfort.

Il folosesc de vreo 6 zile, ce experiente ati avut la inceput? Un tip mi-a recomandat papuci ortopedici, folositi?

Azi am realizat ca am inceput sa nu mai merg cocosat, cred ca se datoreaza faptului ca lucrez din picioare in mare parte. La inceput mi-a fost cam dificil din cauza ca nu eram obisnuit, dar acum chiar ma bucur cam am luat decizia asta.

Eu am luat scheletul unui desk second hand (~1200lei) de la MyStorage (Cluj). Desk-ul era foarte solid, original avea 160cm dar i-am pus un blat de 105cm, arata putin ciudat din cauza picioarelor forate solide, cred ca o sa-i schimb talpa, sa pun ceva mai slim.

In prezent au in stoc cateva desk-uri la 500lei.

8 Likes

Si cu durerile de picioare (genunchi) ce ai facut? Ca eu de alea nu reusesc sa scap.

Nu am probleme cu picioarele, lucrez in sesiuni de 45 min cu 15 min pauza in care ma intind in pat sau fac altceva.

1 Like

Birou Ahrend H reglabil electric, 180x80 Hmax 82cm,500 lei bucata

Care naiba e faza? Din poze par a fi birouri noi, dar peste tot doar mecanismul costă 4-500€+ :expressionless:

Si mie mi se pare cam ciudat, 500 de lei mi se pare ieftin, dau o fuga pana la ei in dupa masa asta sa le vad.

LE: actually, mi-am pus deja comanda, il voi primi astazi. Mersi @navaru !

1 Like

Recomand MyStorage.

Baietii cumpara mobilierul firmelor falimentare din strainatate, apoi descompun tot ce pot de pe acolo, le aduc in tara si le vand. Deci daca aveti nevoie de ceva ce se gaseste prin vreun sediu de birouri, gasiti la ei. De la mese la chiuvete chiar.

Mie mi-au transportat gratuit biroul pana la locatie*. Ofera si factura.

LE: * locatia fiind in Cluj-Napoca, sa fie clar inteles :slight_smile:

5 Likes

Da, are doua butoane (sus si jos).

Nu mai am!
Mentionez la ca serviciu am inceput sa renunt la scaunul Herman Miller in favoarea unei mingi ortopedice.
Teoria mea este ca anumite scaune pot sa dauneze grav genunchilor.

Covorasul cloud, vezi link mai sus. Il tin impaturit dublu, ca sa fie foarte moale.

Statul in picioare la birou depinde si de mood. Recunosc ca e greu la inceput sa lucrezi la cod si sa stai in picioare in acelasi timp. Am avut o saptamana in care am stat numai in picioare si am realizat abia dupa treaba asta. Se simte la silueta :slight_smile:

Nu ma incanta conceptul. Stau pe scaun cat pot si cat este nevoie. Pentru miscare folosesc (si recomand) un TRX.