Experienta unui standing desk

One question: what kind of noise does it make?

Încă o discuție:

https://news.ycombinator.com/item?id=14855473

1 Like

protip: intoarce-l incers :slight_smile:

Cautand un alt produs am dat peste acest suport ajustabil pe inaltime.

Care-i faza cu statul in picioare?
Nu e bine sa stai nici jos mult dar la fel de bine nu e bine nici sa stai mult nici in picioare.

@Cosmin în teorie arată bine Lotus Sit Stand, dar sunt niște mici probleme:

  1. Nu am găsit NIMIC despre ei (e.g. nici un film pe youtube real, de la un utilizator)
  2. Mi se pare că baza adaugă un centimetru în înălțime la tastatură și dacă nu îți pui toată treaba fix pe marginea biroului, va fi incomod de folosit atunci când este lăsat jos (știu asta pentru că sistemul folosit de mine funcționează asemănător: tastatura și mausul pe o placă de poliță, pe care o așez pe un scaun atunci când am nevoie; când lucrez pe birou este deranjant rău :slight_smile: )

@Andrei2: alternativa ar fi să stai 8h+ așezat… Nu a zis nimeni că lucrezi doar din picioare, ci să alternezi :slight_smile:

2 Likes

@iamntz de acord cu tine la problema cu baza. De asemenea, mi se pare ca nu se ridica suficient. Daca ai un birou destul de jos si esti inalt, s-ar putea sa nu stai tocmai confortabil. Oricum, ideea pentru care am postat este ca mi se par foarte misto aceste sisteme care-ti permit sa comuti intre sit si stand. Eu, de exemplu, am in prezent incropita o solutie de genul asta. Foarte ieftina, e adevaat, dar complicat sa o mut cand vreau sa stau jos, sau sa o pun la loc cand vreau sa lucrez in picioare.

Deci daca alternez e mai bine?
Ce castig daca stau in picioare? Circulatia sangelui e aceeasi. Singura diferenta e coloana poate. Poate.


Varianta scurtă: nu, nu slăbești cu asta, dar sunt șanse mari ca statul mai puțin jos să fie benefic (și) pentru sistemul cardiovascular.


Motivul pentru care lucrez eu din picioare e mai simplu decât crezi: atunci când stai în picioare, ai vrea să-ți consumi energia făcând chestii utile, nu să pierzi timpul razna. :slight_smile:

2 Likes

Recomand MyStorage (Cluj), livrare la domiciliu, preturi foarte bune.
Din pacate, nu am prins un desk reglabil electric, decat la manivela… . Pretul a fost 200lei schelet+blat.

Pentru ca ai adus aminte de manivela, am testat biroul acesta la Ikea http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/S49084965/ (este 875 lei), mult mai ieftin decat cel electric. Se ridica pana la 120cm (cel electric pana la 125cm).

Nu recomand solutii ce se pun pe masa (gen Fellowes Lotus Sit Stand) pentru ca o sa dai cu genunchii in masa permanent. Important este sa ai loc de miscare pentru picioare!

2 Likes

Pentru cei care cautati un covor anti oboseala folosit la standing desk il gasiti aici
https://ergoliv.com/ro/covor-ergonomic/

1 Like

Arata interesant. L-ai testat? Ceva pareri?

Ce mi se pare amuzant e ca in pagina de unde il poti comanda e o poza cu o doamna care sta pe el in fata aragazului :joy:

Da, il folosesc si mi se pare foarte de folos, mai ales daca nu porti incaltaminte sport care are talpa groasa. Iti ia presiue de pe genunchi si glezne. Cam ce face o talpa de adidasi sport

@Walhallyus, am comandat produsul acum. Atentie ca mail-ul de la voi intra in spam si Google il considera phishing.

@Cosmin ms de informatie, astept o parere de la tine despre cum iti place acest covor.

Am primit produsul azi.

Primele impresii:

  • Arata bine; materialul folosit este unul de calitate.
  • Este un pic mai lat decat ma asteptam, dar in acelasi timp nu e mai putin adevarat ca nici nu am stat sa evaluez dimensiunile atunci cand am dat comanda.
  • Il folosesc direct pe parchet si ma bucur ca suprafata de pe fund este una antiderapanta.

Cred ca pentru cineva care are un standing desk permanent e o solutie buna.

Eu insa alternez cam din 2 in 2 ore, asa ca stiu de pe acum ca o sa ma enerveze ca trebuie sa-l ridic si sa-l depozitez undeva :slight_smile:

1 Like

Salut,

Lucrez de o perioadă de doi ani de zile la un sit-stand desk electric. Beneficiile există dacă te folosești de ele: faci pauze, alternezi poziția de lucru (in picioare-pe scaun)… Recomand acestă masă reglabilă (birou reglabil) pe înălțime de la Antares. deoarece poți testa înainte să cumperi și beneficiezi de 5 ani garanție, indiferent dacă cumperi pe PF sau PJ. Mai multe info aici: Link1, Link 2
Video Youtube.

Un preț orientativ? :slight_smile:

1 Like

400 euro… dar este relativ… poți alege un blat simplu sau poți alege unul din lemn masiv si sa incorporezi în el modul de încărcare wireless pt. telefon/buds sau alte dotări.