Experienta unui standing desk

Am un Viva Upgrade Dual Motor tot de la birou-reglabil.ro si un an mai tarziu pot sa zic ca merita toti cei ~2250 lei.
Nu il folosesc ridicat mai mult de 15-20 de minute la cateva ore, dar acele minute pentru mine fac mare diferenta.
Din cauza ca il ridic de mai multe ori pe zi ajuta ca e electric si cu memorii, altfel mi-ar fi lene sa il tot ridic manual.

3 Likes

Ce diferenta e intre single motor si dual motor? Se blocheaza mecanismul cu single motor ptr. ca ridica doar dintr-o parte?

In afara faptului ca ridica greutate mai mare nu cred ca e vreo diferenta. Mai important e sa poti seta macar 2 pozitii in memorie. Eu l-am luat pe cel mai scump ca era primul si am zis sa merg mai la sigur.

dual-motor nu se ridica/lasa mai rapid?

Nu prea am comparat, dar m-am uitat acum pe specificatii si ai dreptate.
Viteza: 40mm/s vs 25mm/s
Range: 625 -1275 mm vs 690 -1150 mm

1 Like

Cred că e vorba mai de cât de puternic trebuie să fie motorul pentru a mișca hardughia, nicidecum de viteză.

E.g. dacă ai de ridicat >100kg, poate că ai vrea două motoare, nu doar unul.

eu stiam de viteza, apoi a verificat @dinu si a confirmat.

acuma poate viteza e influentata si de greutatea de pe blat. tinand cont ca nu e totusi o masa de operatie, poti trai si cu 25mm/s daca diferenta de pret o bagi in altceva.

1 Like

Am luat si eu. Dual Motor, 1750 la BF (doar cadrul). Am facut blatul custom in-house, cu scandura retractabila jos ptr. tastaturi.
Imi pare rau ca am ales abanos la culoarea lacului, parca ar fi mers ceva mai cald, sper sa obisnuiesc. :slight_smile:

Montarea s-a facut destul de rapid, in 1-2 ore. Fixarea blatului si a rectractabilei a durat mai mult, m-a ajutat cineva mai priceput in ale tamplariei (masurat si fixat pe pozitie).

Dupa cum se vede din video se ridica foarte rapid. E solid, am incredere in el sa tina (scrie 120kg in specificatii).

Cable management e asa si asa, aveau si chestii ptr. cabluri dar n-am luat.

Inca incerc sa-mi fac un program de stat jos/in picioare.

Spatiu luxuriant in comparatie cu vechiul birouas.

Chiar simt o crestere in chef de munca si placere de a sta la birou. My Battlestation! :grinning:

3 Likes

Să-l stăpânești sănătos! Pro tip, în caz că nu ai făcut-o (deși e cam târziu :smiley:), la șuruburile care vin pe barele alea subțiri orizontale pe care stă blatul trebuie pus thread locker, altfel în timp se slăbesc. Partea proastă e că dacă se întâmplă asta trebuie să demontezi tot ca să repari, nu întreba de unde știu.

2 Likes

Nici nu stiam ca exista asa ceva. Se poate indeparta acel thread locker dupa aceea?

1 Like

Da, oferă doar rezistență la slăbire, nu lipește șuruburile pe veci :smiley:

Poate mi se pare mie, dar din reflexia luminei nu pare finisat blatul. In mod normal se lacuieste, slefuieste, lacuieste, slefuieste; se recomanda diferite lacuri de in, dar merge si cu un lac mai subtire. La primul lac se umfla lemnul/porii foarte tare si de aceea e nevoie de 2-3 repetitii pt finisaj. Granulatiile pt lemn se gasesc prin clipuri pt slefuit.

Eu am luat cadru de la miidescaune, cand au adus prima data in 2021 la 1500 lei cu 2 motoare, acu e 1790. Un blat lemn de brad de la Leroy Merlin de 150x80 ~200 lei pe care l-am finisat/lacuit de 3 ori pt finisaj; cu un lac pe baza de apa (non toxic), transparent, pt a mentine aparenta lemnului natural, se vad liniile de la fibra.
Am mai gasit suport pt cabluri la ikea, un grilaj gri ce se prinde dedesupt, parca era ~70 lei. Suport monitoare ~170; recomand suport tip turn, cele cu brate articulate de la baza (in V) ocupa loc in spatele biroului de la perete ~20 cm. Cele turn ocupa mai ptuin loc, fiind o tija cu bratul glisant sus jos.

Recomand reteta pt costuri sub 2500 cum se gasesc cu blat din pal. :slight_smile:

Il ridic de 2-3 ori pe zi si se simte o diferenta pt spate cat si pt picioare.

2 Likes

Am avut scanduri acasa asa ca l-am facut dintr-un dulap. A fost slefuit o data si am dat cu un lac de abanos.
Din cate zici se pare ca e nevoie de un proces mai indelungat. :slight_smile: N-am avut timp, rabdare sau cunostinte sa-l bibilesc.

Am intrat și eu „în rândul lumii”.

Am luat unul de aici. A venit împachetat foarte bine, totul pare foarte solid, îmi place. Dacă nu aveți covor de genul ăsta, vi-l recomand, este absolut senzațional (sper doar să nu se taseze).

Am trecut de la un birou de 1500x1000 la unul de 1200x670. 50% discount la suprafața de lucru :sweat_smile:

1 Like

De cateva zile am primit si eu acelasi birou, doar ca alte dimensiuni ale blatului si picioarele negre :sweat_smile:

Super multumit pana acum, m-ai facut sa comand covorasul ala, chiar ai nevoie daca stai mai mult.

Eu am renuntat la covorasul respectiv din prima saptamana :grinning: Alternez intre standing/sitting desk cam o data pe ora si din acest motiv am gasit deranjant faptul ca trebuie sa dau covorasul la o parte si sa pun scaunul in locul lui. L-am inlocuit cu niste papuci de casa cu tapla mai groasa si poroasa.

1 Like

In caz ca vrea cineva sa incerce ceva diferit, eu am luat acum cateva luni biroul acesta. Pretul actual e aiurea pe emag, eu l-am prins la 950 de lei, cred ca se poate gasi in alta parte la aceiasi bani.

Ca si feedback, e destul de mic, dar e suficient cat sa incapa un laptop si un monitor secundar (eu folosesc un ipad ca al doilea monitor asa ca mai raman cu destul spatiu langa).

10/10 ca si stabilitate, sta foarte bine pe picior :D. Foarte silentios cand urca/coboara, iar latura aceea mica pentru tastatura e super utila pentru mine cel putin deoarece standul pe care il am pt laptop nu e prea inalt asa ca e numai bine sa pot tine biroul ceva mai sus.