Extend WiFi signal

Am nevoie sa extind o retea wireless. Intr-o cladire de ~40m lungime si 3 nivele se utilizeaza un router Tplink Archer C2 AC750. Routerul nu face momentan fata datorita peretilor despartitori multipli dar si grosi.
Ruterul nu poate fi pozitionat in mijlocul cladirii, ci la aproximativ 10m de un capat, iar in capatul opus nu prea este semnal.

M-am gandit la urmatoarele variante:
Solutia 1: Wifi Extender Tplink AC750 WiFi Range Extender RE200 - dar tinand cont ca e micut fara antene am dubii in ceea ce priveste capacitatea lui de a repeta semnalul
Solutia 2: schimbarea unei antene de la router cu una externa omnidirectionala dual-band

Care din solutii ar fi mai eficienta, sau ce alte solutii mai exista pentru extinderea ariei de acoperire WiFi?

2 Likes

Solutiile sunt in ordine:

1. Tras cablu in capatul celalalt la cladirii si montat un wireless router/AP nou acolo.
    Pro: setup simplu, nu prea ai cum sa dai gresi
    Contra: o sa ai 2 retele wireless diferite; trebuie sa tragi un cablu
  2. Cumparat un router wireless/AP nou cu puture mai mare de transmisie (gen UniFI AP Long Range - bonus points, AP-ul vine cu adaptor PoE, deci poti sa il montezi la jumatatea cladiri, pe tavan, daca poti sa tragi un cablu Ethernet pana acolo).
    Pro: setup relativ simplu; o singura retea in toata cladirea
    Contra: in functie de cat de multi si cati de grosi sunt peretii, s-ar putea sa nu iti rezolve problema - ar fi bine sa tragi un cablu in mijlocul cladirii
  3. WDS setup, in care ai 2 routere wireless/AP-uri care suporta WDS (sau mai exact Wireless repeating)
    Pro: o singura retea in toata caldirea, nu trebuie sa tragi alte cabluri
    Contra: setup-ul este dificil (compatibilitate intre echipamente, chiar daca sunt de la acelasi producator); viteza este in general redusa la jumatate; routerul actual suporta doar WDS bridge, nu si Repeat.

Daca eu ar trebui sa construiesc astazi o reatea wireless care sa acopere o cladire cu multi pereti si 3 etaje, as alege echipamentele de la Ubiquiti, UniFI AP (au inclusiv un 3 pack, cu reducere), pentru ca ai acces la niste caracteristici/functionalitati din clasa Enterprise, fara a platii o gramada de bani pe echipamente de la Cisco sau alti producatori mari.

PS: AP = Access Point.

1 Like

Poti incerca si cu ceva de genul:

http://www.emag.ro/kit-adaptor-powerline-tp-link-600mbps-ultra-compact-port-gigabit-tl-pa6010kit/pd/DQYZZBBBM/

Mi se pare cel mai elegant. Emag are retur 30 de zile. Nu merge, banu inapoi.

1 Like

@AdrianBasalic, @redecs multumesc pentru reply-uri

@AdrianBasalic m-am gandit si la o solutie de gen cu powerline, dar combinata cu un AP.

@redecs pare ok solutia propusa, dar cam over the budget. Router-ul actual a fost achizitionat sa il inlocuiasca pe cel vechi care se bloca. Nu mi s-au comunicat toate datele problemei cand am sugerat achizitia routerului. Vechiul setup folosea un AP ubiquiti picostation m2, are AP-repeat, dar ma limiteaza la WEP pentru securitate. Nu stiu cum era configurat pe routerul vechi - ca si AP-repeat sau ca si station pentru a da net prin cablu… Crezi ca ar fi ok daca folosesc poweline pentru a a duce internetul in alta parte a casei, si din powerline sa dau net la Picostation configurat ca si AP? Cabluri sunt cam greu de tras, cladirea e finisata si utilizata. E cam exclus gaurirea si pozarea cablului. O varianta ar fi cablul pe exterior, eventual pus al 2-lea router.

Daca mai multe routere sau AP-uri au acelasi SSID si acceasi parola, orice client wireless ar trebui sa se conecteze cand gaseste semnal de la cel mai apropiat emitator si eventual sa se reconecteze la alt emitator cand pierde semnal sau semnalul e slab, nu ii asa?

Powerline e solutie eleganta ca sa scapi de cabluri + un AP la celalalt capat. Tu stii daca e fezabil sa tragi un cablu prin interiorul/exteriorul cladirii (pat de cablu adeziv - nu stiu daca se preteaza la cladire) sau e mai simplu sa dai ~300 RON pe niste adaptoare powerline.

Daca mai multe routere sau AP-uri au acelasi SSID si acceasi parola, orice client wireless ar trebui sa se conecteze cand gaseste semnal de la cel mai apropiat emitator si eventual sa se reconecteze la alt emitator cand pierde semnal sau semnalul e slab, nu ii asa?

Nu e asa. :smile: De asta s-a inventat WDS. Daca aria de acoperire are celor 2 AP-uri care au acelasi setari se intrepatrund, vor genera conflicte (pachete pierdute, primtie de la un router si trimise la altul, etc). Daca nu se intrepatrund, atunci esti ok, dar vei avea o zona de tranzit intre cele 2 AP-uri in care nu vei avea semnal wireless.

@redecs exclus patcablu. finisajele sunt de calitate, designul interior impecabil. Crezi ca va merge cu poweline si eventual picostation-ul legat de cel de-al 2lea powerline? Chiar daca vor fi mai multe SSID-uri cu acceasi parola, nu cred ca va fi vreo problema.

Solutia ta cu pachetul de la ubiquiti l-am gasit la pretul de peste 1100 de lei, de aceea am zis ca e over the budget.

La router daca i-as atasa o antena externa omnidirectionala nu as reusi sa rezolv din problema?

Powerline + picostation suna a solutie solida, cu 2 SSID-uri. Si daca ai acceasi parola rezolvi si problema usabiltiy :smile:

In functie de cat de mare e spatiul, poate nu ai nevoie de 3. Sau poti sa folosesti varianta normala (nu Long Range). Ar fi vreo 900 ron, dar tot e mai ieftin cu powerline, daca ai deja un Picostation la indemana.

Nu merge chiar asa, pentru ca da chip-ul radio si firmware-ul nu stie sa moduleze corect semnalul s-ar putea sa ai probleme cu conexiunea clientilor care sunt aproape de AP daca doar ii pui o antena cu gain mai mare si maresti puterea de transmisie (nu stiu daca poti sa faci asta cu routerul tau si fara a mari puterea de transmisie, o antena mai mare te ajuta doar o receptie mai buna).

Nu mi se pare deloc o variantă în care e rezolvată problema usability-ului. Vei avea constant probleme cu conexiuni agățate pe rețeaua cu semnal mai slab, o listă de X rețele pentru fiecare colț de clădire (să fim serioși, pentru 3 nivele pe 40m lungime n-o să faci treabă doar cu două rețele) și tot așa.

Se numeste compromis. Buget vs conservarea spatiului interior. In primul post i-am dat toate variantele la care m-am gandit si l-am lasat pe @Lucas sa aleaga, dupa nevoi si buget.
Daca ai ceva constructiv de adugat, esti invitatul meu.

@Bogdan_Ciubotariu multumesc pentru raspuns. Care ar fi solutia pe care o vezi tu? Din discutia pe care o port cu @redecs ajung la concluzia ca AP-urile ar fi solutia cea mai optima - care sa suporte AP-repeat (sau WDS repeat - daca am inteles bine)

incearca sa folosesti solutia cu unifi de la ubiquiti , nu se compara cu alte solutii iar dupa multe instalari am ajuns la concluzia ca pretul este chiar mic.

am un caz in care aveam simultan 700 useri de conectat (faceau trafic simultan) si doar cu ubiquiti unifi am reusit cu un mix de 6 ap-uri unifi outdoor+ si unifi outdoor 5

cu adaptoarele power o sa ai pierdere

1 Like

Nu mă înțelege greșit, eu nu mă iau de soluțiile oferite de tine, ci de alegerea făcută de el. În realitate, dacă merge pe powerline și ce zicea mai sus, o să iasă ceva făcut pe genunchi și care nu m-ar surprinde să nu funcționeze prea bine.

Și chestia asta o spun din perspectiva unuia care folosește zilnic o rețea d-asta făcută prost, gândită de cineva care a zis că fentează el sistemul și ia echipamente ieftine, după care pune un OpenWRT pe ele și le face rachetă. Asta plus SSID-uri diferite pe fiecare etaj. Să vezi distracție când sună oamenii din mansardă că nu le merge netul, dar ei sunt conectați la wireless-ul de la parter, sala de ședințe…

Pe de altă parte, @Lucas, nu ne-ai zis în ce condiții se va folosi rețeaua. Dacă e home-use parcă mai merge, dar la ceva business nu cred că are rost să vă zgârciți la așa ceva.

@A_s multumesc pentru raspuns.

@Bogdan_Ciubotariu nu te inteleg gresit, incercam sa aflu punctul tau de vedere, solutia pe care o vezi tu.

Va fi home usage, nu cu sali de conferinta si zeci de useri conectati simultan, dar e nevoie de calitate si viteza, pentru ca daca se va dori sa se faca business meetings (nu in sensul de a utiliza o sala de conferinta - de a vb cu cineva remote - sa se poate face fara probleme)nu cred ca vor fi mai mult de 10 maxim 15 de device-uri conectate simultan.

@A_s poti sa imi dai mai multe detalii legat de setup? Eu cam ce as avea nevoie? Router-ul il am, nu mai pot sa il schimb. Trebuie Unifi-ul sa setat pe AP-repeater? Picostation are optinea AP-repeater dar are doar securitate WEP ceea ce mi se pare cam aiurea.

Dar de ce nu un wireless repeater? Având în vedere că doar aplifică/retransmite semnalul router-ului, nu ar trebui să fie probleme (cum ar fi multiple SSID-uri).

Plasezi unul-două prin casă și ar trebui să fie ok: dacă router-ul este la parter, într-un capăt al casei, plasezi un repeater în mijlocul primului etaj și al doilea repeater - dacă mai este nevoie - în celălalt capăt al casei.

@iamntz ms ionut de sugestie, :slight_smile: Vezi solutia mea nr 1.

Păi ți-am sugerat unul cu antenă, să nu mai ai temeri :smiley:

Eu zic să faci următoarea chestie: găsești toate soluțiile acceptabile (ca buget; cum ar fi powerline & co) și faci comandă de toate echipamentele. Începi să testezi și tot ce nu îndeplinește un raport preț/calitate convenabil, trimiți înapoi.

Ca fapt divers, eu am avut un router micuț fără nici o antenă externă care avea o acoperire cel puțin decentă (acoperea un apartament cu patru camere și mai ajungea și la un vecin; semnalul scădea la jumătate în cel mai îndepărat punct al casei și trecea prin trei pereți).

Asta pentru că antena aia externă nu-ți garantează absolut deloc o acoperire mai mare :smiley:

1 Like

Exact.

Pe de altă parte, am un client căruia i-am recomandat un router cu trei antene (ăsta, dacă nu mă înșeală memoria). În ideea că va avea acoperire mai mare. Țeapă maximă, la etaj nu mai avea semnal aproape deloc (dar am putut plasa routerul în mijlocul casei și am scăpat basma curată).

Routerul ales e bun, cel putin pe lan , l-am ales intamplator pentru mine apoi am vazut testele. Afara din casa semnal am si la 50-60 de metri de el, desi e amplasat indoor, intr-un colt, dupa dulap :smiley: (don’t ask why) . Voi muta routerul la locatia respectiva, pentru ca si acolo l-am pozitionat intr-un colt ascuns - din motive de graba, urmand sa ma ocup saptamana asta.
Pentru inceput o sa il scot de acolo, sa pun picostation-ul pe undeva cu al 2-lea SSID si sa vad ce iasa. Acum am o gama mai variata de solutii, iar ideea ta @iamntz cu returul nu e rea de loc.Nu fac chestii de gen, am facut o singura data retur cand am luat monitor resigilat si avea pixeli morti, aspect care nu a fost mentionat in descrierea produsului. Intradevar, range extenderul recomandat de tine are antena, dar 150mpbs si doar 2.4ghz sunt minusuri. Poate cu 2 extendere ca cel la care m-am gandit eu ar rezolva problema…

Poate raspunde si @A_s intre timp. Spre sfarsit saptamanii o discut cu beneficiarul sa ii prezint solutiile si costurile si in functie de ce buget aproba incerc. Intre time mai studiez soltutii :smile:

Orice alta opinie sau solutie e in continuare bine venita

1 Like

Uită de powerline. Am folosit eu și am renunțat după câteva săptămâni din cauza vitezei foarte scăzute. Performanțele powerline-ului depind foarte multe calitatea rețelei electrice și ce perturbări (consumatori) ai. Eu n-am reușit să scot niciodată mai mult de câțiva Mb în cazurile cele mai favorabile. Viteza medie a fost cred sub 1Mb. Și eu le foloseam fără altceva conectat (gen wifi), dintr-o cameră în alta (de la router la PC).

Dacă ești aproape de ruta Timișora - Severin - Tg. Jiu ți le pot da în teste 1 zi să te convingi.