Extend WiFi signal

@Luxian, multam de raspuns. Teoretic ar trebui sa functioneze ok, dar in enel nu pot avea incredere :slight_smile:

Eu n-aș da vina pe Enel dacă nu merge powerline-ul, ci mai mult pe instalația electrică din casă.

3 Likes

Solutia mea ar fi sa schimb routerul cu ceva de la linksys sau cisco. De preferinta ceva care sa suporte ddwrt. Si musai cam trebuie doua, sa fie acolo, si iar musai antene. Antena conteaza foarte mult. As lua si vreo doua antene eventual si cu amplificator de semnal activ, in genul asta .
Mai ieftin ar fi cu o antena unidirectionala de exterior.
Si si mai ieftin ar fi sa faci singur cateva biquad-uri

Sunt curios: cu astfel de antene în casă se mai răcește cafeaua? :smiley:

3 Likes

pe scurt sistemul unifi se seteaza printr-un controler virtual si e destul de simplu . legi ap-ul unifi la routerul care il ai in prezent. o sa fie un avantaj ca se alimenteaza poe si nu e nevoie decat sa tragi cablul de net nu si cel de alimentare.

http://wifimag.ro/2.4-ghz/ubiquiti-networks-unifi-ap-long-range - 360 lei e o solutie foarte ok si o sa iti fie usor sa il prinzi pe tavan.

apoi pe un laptop conectat pe wireless la primul router instalezi o aplicatie de pe site-ul lor unifi controller .

de aici o sa setezi reteaua , o sa ai statistici grafice foarte utile

poti seta mai multe ssid-uri si in functie de ssid-ul la care au parola diferiti useri pot avea banda limitata per user ceea ce de multe ori in cazul meu s-a dovedit util.

dupa ce termini setup-ul poti inchide aplicatia de setup si sistemul va functiona dupa cum l-ai configurat tu.

nu recomand improvizatii cu antene outdoor la interior si alte minuni , e bine ca totusi sa se aiba grija si la puterea de radiatie folosita totusi in biroul ala stai si tu probabil suficiente ore .

1 Like

@A_s are funtie de AP-repeater, sa imi extinda reteaua wifi existenta fara sa mai fac alte ssid-uri?

@John_Smith multumesc de raspuns. Dupa explicatiile primite de la useri antenele la router vor avea nevoie de amplificare pt ca routerul nu va da semnal suficient la antena. genul acela de antene sunt mari si inutile pentru setup meu. elegant ar fi cu omnidirectionala.

nu, unifi are alt principiu. optim ar fi sa folosesti 2 unifi si routerul actual sa il folosesti doar pentru routare.

@A_s multumesc pentru sugestii. Mi-a venit o idee, de fapt mi-am dat seama ca pot configura 2 SSID-uri, pentru ca practic clatirea are 2 destinatii (locuinta+spatiu comercial), iar impartirea se face ~50%. O sa ramana un SSID de la router pentru jumatate si al 2-lea SSID sa il fac cu un AP, singura problema va ramane amplasamentul AP-ului si cum il leg de router.

Am incercat cu o antena omnidirectionala de 15db, dar nu am obtinut rezultatele sperate. Pana la urma au fost montate 2 routere legate prin cablu.