F.lux beta for Windows

Dincolo de o nouă interfață - la fel de neintuitivă - are și opțiunea de a ajusta temperatura ecranului în afara orelor predefinite (alt+shift+pgUp/pgDown).

4 Likes

Cred că vor trebui să se concentreze pe Windows că e singurul OS unde sunt relevanți.

Pe mac/OS X deja au introdus opțiunea “Night Shift” care face același lucru (release notes). Pe Android funcționează doar pe telefoanele cu root și iOS are ceva asemănător nativ.

1 Like

Unul din lucrurile noi aduse de Creator Update în Windows 10 este… Night Light :slight_smile:

Doar că e foarte sărac în opțiuni, trecerea se face în câteva secunde (iar dimineața e o experiență oribilă), ecranele capătă o nuanță verzuie. Din câte văd în poze, nici Night Shift nu pare extrem de generos în opțiuni…

1 Like

It’s actually better - both on iOS/macOS - no more weird bugs, simpler settings.

si da f.lux chiar si pe Windows este buggy as fuck.

are fix the same options as pe windows. but hell, if e on mac then e exact ce trebuie. pe windows e poor.

@iamntz, n-am vazut nici o nuanta verzuie. la fel ca si flux, doar un galben obositor.

oricum il consider doar o gaselnita.

1 Like

Cea mai buna romgleză :slight_smile:

7 Likes

Shit, is this how I sound when someone reads me? It did make me cringe. **reconsidering life goals et al**

“Night light” vine si pe linux in gnome 3.24 :))
Pe android eu am functia asta nativ. (OnePlus Two, OxygenOS 3.5.6) :stuck_out_tongue:
Am testat Night light din Windows 10 si nu prea imi place, face tranzitia instant, imi place sa dureze ceva tranzitia. Folosesc f.lux de cateva luni si raman cu el :slight_smile:

Sunt curios de o chestie. Update pe subiectul:

F.lux sau alte alternative software VS hardware, adica ochelari de protectie.
Aveti pareri, experiente ?
Ma gandesc sa imi iau o pereche de pe pcgarage.

ochiul e “gandit” pentru distanta. focalizarea pe obiectele din apropiere oboseste, indiferent de ce flux sau ce ochelari folosesti. ia-ti pauze 5-10 minute si admira tavanul.

ps: e normal ca ochelarii aia de protectie sa aiba dioptrii. nu-s oftalmolog dar banuiesc ca protectia aia consta in “mutarea” obiectelor mai departe.

Am descoperit f.lux ieri dimineata cand am inceput sa citesc devforumul, nu mai stiu exact in care topic, dar l-am incercat si de atunci nu l-am mai oprit :heavy_heart_exclamation:
Singurul lucru care e putin deranjant reprezinta culoarea rosiatica care ramane in urma cumva in timpul ce se face scroll pe o pagina alba cu text, dar e …suportabil.