Factura client UK

Salut,

Am nevoie de un sfat de la cineva care a mai emis facturi pentru clienti din UK. Ce detalii treceti pe factura in rubrica clientului? Este de ajuns numele clientului si adresa, sau ar trebui coduri cum sunt la noi CUI/Reg. Com, numele bancii si IBANul?

De asemena, emiteti facturi in limba Engleza sau in limba Romana?

Multumesc

Dacă poți, cere-i sa își emită ei factura în numele tău in functie de un timesheet. (Self billing invoice)

Asta îți permite să ai autofactura lor pe care o fac cum au ei chef cu datele tale și in România îți faci o factură simplă fără TVA pe care pui datele tale și datele firmei din Anglia.

Multumesc,

Am trecut doar numele clientului, adresa, VAT No si Company Reg. No.

Salut. Emiti factura in lire si in limba engleza? Multumesc!

salut, factura ta pe Anglia e interna.
Cere-i clientului sa isi emita propria auto-factura in numele tau in lire daca vrea, dar de platit sa te plateasca in euro.

Salut. Multumesc de raspuns. Eu as dori sa emit factura in lire si sa primesc suma in contul meu de firma in lire. Dupa sa fac conversia in contul de lei pentru contabilitate etc.

Daca poti eu recomand sa ceri euro ca sa reduci din costuri, o sa pierzi mult la conversie la lire cu orice banca din Romania si va trebui sa apelezi la wise/revolut.

si pt ca lira e f. instabila post-Brexit