Factura pentru incasare bani de la Apple Developer / iTunes Connect

Apar doar castigurile mele finale, nicio vorba de comisionul lor. M-am uitat si prin rapoarte/grafice si nimic.

Nu mi-as bate capul in cazul asta.

In cazul tau, tu trebuie sa emiti factura cu moneda in care primesti banii si cu suma incasata. Tu nu ai treaba cu ce face Apple si prin ce conversii valutare ajung banii la tine.

Nu ai nevoie de contract deoarece ai o confirmare (a se citi comanda) cand iti fac plata, iar dpdv legal comanda inlocuieste contractul.

Contabila ta trebuie sa stie sa regleze conturile contabile deoarece sunt venituri extracomunitare. (Banuiesc ca US)

PS: Ai drepturi legale pe acea aplicatie? Ceva gen OSIM?

1 Like

El ar trebui să lucreze cu reprezentanța legală a Apple în UE.

Buna ziua,
Vreau sa iau argumentul tau in calcul, sa zicem ca eu vand o aplicatia la (Apple, Google, …etc) care costa 100 lei (dupa convertie), si sa zicem ca sursa de procesare de marketplace (Apple, Google, …etc) ia 90% si iti da tie 10%, asta inseamna ca:

  1. Intermdiarul (Google, Apple, …etc) a incasat 90 lei
  2. Tu ai incasat 10 lei
  3. Tu trebuie sa platesti taxe pentru suma de 100 lei, pentru srl (sa zicem 16% impozit pe dividende), deci trebuie sa platesti 16 lei
  4. 10 lei incasate - 16 lei = -6 (adica trebuie sa platesti bani din buzunar)

Pe scurt faci aplicatia si platesti tot ce ai incasat si mai platesti in plus.
Deci daca fiscul face asa ceva, inseamna ca nu a incasat taxa in mod onest. Pentru ca te taxeaza pentru un lucru care nu exista.
Ce exista este 10 lei, nu 100 (pentru exemplul dat)

In mod normal se plateste taxa la ce se incaseaza, nu la X, Y ca au luat comisioane sau au baut beri cu ele.
Fiscul trebuie sa vada ca tu ai incasat 10 lei, si pentru 10 lei trebuie sa te taxeze.

De curiozitate, poate cineva sa furnizeze o factura? Am cautat rapid pe google images, dar n-am gasit decat cu in-app-purchase, dar nu si ce primeste developer-ul.

Ce-am gasit relevant a fost asta:

Nu apare ca in imaginea de mai sus, ca X valoare (reprezentand 90%, in cazul dar de @smart_sdr78 ) e luata ca taxa de Apple, ori serviciul folosit pentru publishing?

@smart_sdr78 Sa iti dau un caz similar. Anul trecut am colaborat cu marketplace prin care am vandut unul din pluginurile noastre de WordPress. Ei s-au ocupat de marketing si vanzari, iar in final si-au pastrat 60% din bani. Ai crede ca noi am pastrat 40%, dar nu a fost chiar asa.

Cand sa incasam banii am aflat ca firma lor este din Irlanda si anul trecut nu erau platitori de TVA. Dar firma mea este, avem si cod TVA intracomunitar. Din $1000 vanduti de ei, $600 a fost comisionul lor, iar $400 ne-au revenit noua. Dar venitul nostru a fost $1000, de unde deducem impozit pe micro 3% = $30, si TVA 24% = $240. Asadar din $400 am mai dat inapoi la stat $270, pastrand in final doar $130.

Am vorbit cu mai multi contabili si mi-au spus ca abordarea este corecta, desi mie inca mi se pare un pic absurda. La fel cum in exemplul tau, avand un comision mult mai mare, ajungi sa dai mai multi bani la stat decat incasezi.

@sapioit Apple nu trimite nicio factura dezvoltatorilor, ai doar niste rapoarte pe care le poti descarca. Poti tu sa le emiti o factura, daca vrei, catre adresa lor din Luxemburg, au si cod de TVA. Mai multe detalii gasesti aici: http://www.skoumal.net/en/how-issue-invoice-apple-appstore/ si https://discussions.apple.com/thread/4501976?tstart=0

1 Like

Multumesc! Dar mai am o nelamurire/intrebare… sau alta (nelamurire/intrebare), in functie de cum pui problema (bad pun intended).

Dar intrebarea mea este: banii aceia, $1000, au trecut prin firma din Irlanda, de unde au mai ramas doar $400, sau au venit la voi $1000 si voi ati platit $600 firmei respective?


Sau, cu alte cuvinte, din moment ce nu primesti decat pe cei $600, nu se putea oferi firmei din Irlanda un receipt (o chitanta) de $400 (careia sa-i fie atasata tranzactia banilor respectivi, ca plata a respecivei chitante), acestia reprezentand suma ce a ajuns in firma voastra? Sau voi ati incasat $1000 (venit) si ati platit $600 ca (si) taxa contractuala catre firma din Irlanda?

 

Adica, in cazul Apple, daca cineva cumpara aplicatia in China si cineva in Japonia, primesti banii pe tranzactiile respective si apoi platesti catre Apple taxa respectiva, ori vinzi catre Apple copii digitale ale aplicatiei si Apple le vinde mai scump clientilor?

1 Like

Disclaimer: Zic doar ce stiu de la firma mea de contabilitate, IANAL.

In contractul cu cei din Irlanda era scris ca isi pastreaza 60% comision. Deci teoretic ar fi trebuit sa ne vireze noua $1000, si noi sa le dam inapoi $600, cel putin asta ar trebui sa reiasa din cele doua facturi (una de $1000 din partea mea si una de $600 din partea lor). Ca ne-au virat ei doar diferenta de $400, e ok si asa.

Privind Apple nici contabila mea nu stie sigur. Stim ca le revin 30% din bani, dar nu primesti facturi de la Apple pentru acel comision, iar tu ai doar cateva rapoarte cu cat castigi in total lunar. Insa m-am uitat si acum in ToS lor pentru Paid Applications, uite ce scrie (emphasis mine):

(a) For sales of Licensed Applications to End-Users located in those countries listed in Exhibit B, Section 1 of this Schedule 2 as updated from time to time via the iTunes Connect site, Apple shall be entitled to a commission equal to thirty percent (30%) of all prices payable by each End-User […]

Asadar tot comision este considerat - probabil si aici trebuie facturata suma totala, si cumva facturezi in numele lor comisionul, not sure really.

1 Like

Disclaimer: Nu sunt contabil si nu am mai avut de-aface cu situatii de genul.

Dar nu te poti folosi de faptul ca nu ai primit suma intreaga sa motivezi ca TOS-ul este invalidat de catre ei, sau ceva de genul, si fiindca nu ai primit cei $1000, le tai chitanta, din moment ce ai primit o parte din suma? Sau scrie in tos-ul lor ceva despre faptul ca esti deacord sa retraga din suma pe care au sa ti-o trimita?

Pacat ca nu e nimeni de la ANAF care sa viziteze forumul din cand in cand…

(Ce m-ar interesa pe mine ar fi cum poti legal sa faci ce face Apple in situatia data.)

1 Like

Sincer nu cred. :slight_smile: Din contract reiese clar ce s-a intamplat. La Apple nu e asa rau fiindca si ei sunt platitori de TVA. Daca ai si tu cod de TVA intracomunitar, din $100 vanduti de ei, tu primesti $70 si platesti doar 3% impozit pe micro = $3, de exemplu. Sau mai nou chiar 1% impozit daca ai mai multi angajati. Daca trebuia sa platesti si TVA pe suma, atunci da, era nasol.

Asta ca microinteprindere, dar daca ai cifra de afaceri de mai mult de €100.000? Sau in situatia data ai doar 16% pe profit si 0% pe venit, nemai existand problema discutieiin care comentam?

Da, cred ca ai dreptate. Ai avea doar taxa pe profit si nu ar mai conta
comisionul.

ANAF-ul ar trebui sa faca un site cu F.A.Q. de genul asta, macar ca un
starting point. Personal mi-au trebuit luni de zile sa ma lamuresc oarecum
cu tot demersul asta.

1 Like

Offtopic: Dar daca nu se auto-sesizeaza, poate niste semnaturi ar ajuta… Poti face un tabel cu numele, numarul de angajati, numarul de astfel de tranzactii avute in ultimul an si in ultimii 10 ani, precum si semnatura obliatorie. Astfel, ai avea putine semnaturi, dar la final poti aduna numarul de persoane trecute ca angajati si numarul de tranzactii in ultimul an si in ultimii 5 ani, sa ai cifre pe care sa le fluturi in fata celor de la guvern. ONG-urile s-ar putea sa vrea sa ajute si cred ca ti-ar conveni mai mult daca ar face ONG-urile toata treaba cu stransul semnaturilor.

Ontopic: Daca are cineva drum pe la ANAF, poate ar fi o idee sa faca o sesizare, care sa cuprinda discutia aceasta printata precum si TOS-ul de la serviciile respective apartinand de Apple (eventual traduse in romana)… sau poate nu ar fi o idee buna, includerea discutiei, ci doar citate anonime din discutie cred ca ar fi suficient.

Raman la opinia mea ca “comisioanele” sunt cheltuieli care se scad din total venituri. Chiar daca iti vireaza tie ce ramane dupa comision, nu e musai sa iti dea banii si sa le dai partea lor ulterior. Tranzactia bancara e acoperita de contract.

La impozit pe profit chiar nu conteaza: fie platesti 16% * (venituri - cheltuieli), sau 16% * profit, tot 16% * $400 tre sa platesti pana la urma. Problema ar fi cu TVA-ul.

1 Like

Salut,
Pai asta e o problema, daca nu avem dovezi scrise, atunci nu avem de ales decat sa muncim si sa platim din buzunar fara niciun profit, fiscul este un robot, daca nu vede ca ai chitanta sau factura sau ce mai e, atunci esti bun de plata.
In mod corect dezvoltatorul trebuie sa plateasca taxele doar pentru sume incasate, asa vad eu treaba.
Trebuie sa existe o solutia pentru treburile astea, ca nu se poate asa ceva.

Pentru că ANAF e o entitate deschisă la schimbare, e orientată pe contribuabil, iar scopul lor nu e acela de a te arde cât mai rău. Nu?

1 Like

ANAF are sesiuni pe FACEBOOK unde raspunde la intrebari cat si un numar de telefon si o adresa de e-mail. Dar nu stiu cu ce te-ar ajuta, legislatia este de vina nu ANAF, Codul Fiscal a fost folosit ca instrument de marketing electoral, nu a fost documentat si are multe lipsuri.

ANAF facebook

ANAF consultanta

2 Likes

Off:
E mai usor sa programezi decat sa descalcesti legislatia pe online. Si in plus cu cat situatiile sunt mai confuze cu atat amenzile mai dese, deci nu vad nici un interes de ce s-ar clarifica lucrurile.

On: Facturezi la suma care iti intra efectiv in cont(70). Tu nu incasezi 100 si apoi faci plati catre ei 30, ca sa facturezi la 100.

1 Like

fa paralela cu procesatorii de plati, care iti trimit tie in cont tot incasari - comision.
tu in contabilitate ce treci? pai da, venitul total, cat ai facturat tu clientul.