Facultate - Parere

Salut , poate postez ceva de interes mai personal , sper sa nu deranjeze pe nimeni .

Sunt in anul 3 de facultate , Automatica si Calculatoare din Iasi , la Ingineria Sistemelor , si am intrat intr-o dilema amestecata cu putina frica , pentru ca pana acum am facut doar putin din toate : mate , electronica , algoritmi de control , programare (c,c++,oop si java) la un nivel nu foarte inalt la partea de programare , aceasta frica vine din faptul ca nu as putea face fata intr-o companie din punct de vedere al cunostintelor
M-am gandit sa fac si o facultate de informatica , as dori sa stiu daca este cineva de pe aici care a terminat Informatica la Brasov si imi poate spune o parere despre aceasta facultate .

Ca si proaspat absolvent cel mai des firmele se asteapta sa stii lucrurile de baza care se fac in facultate (oop, structuri de date, algoritmi etc) si mai ales sa fii dispus si capabil sa inveti. Nu o sa se astepte sa fii productiv din prima zi si sa poti intra direct pe proiecte reale sau sa le arhitecturezi tu.

Opinia mea personala e ca nu isi merita timpul, efortul si banii (asumand ca prima ai facut-o la fata taxa, din ce stiu eu restul se platesc) sa mai faci inca o facultate cand deja esti pe profil. Cel mai ideal ar fi sa cauti sa prinzi un internship. O sa inveti mai mult de acolo decat dintr-o a doua facultate si ai sanse sa primesti si oferta de angajare.

Foarte recomandat ar fi de asemenea sa inveti si lucruri care nu prea se fac in facultate. La momentul de fata se cauta mult tehnologii web deci sa inveti pe cont propriu ceva gen React ar ajuta.

4 Likes

Am avut in trecut colegi absolventi ai unor universitati din Iasi( in principal Asachi si AI Cuza) si pot sa zic ca erau foarte buni din punct de vedere tehnic(unii lucreaza la amazon acum, altii prin afara). Acuma na, e posibil sa ai o impresie formata deja deoarece ai niste colegi care poate sunt pasionati de dezvoltare software si tu nu te vezi la acelasi nivel, dar e ok. Eu cred ca ar trebui sa faci un internship pe java/c++(ceva ce stii deja la nivel basic) si abia apoi apoi sa te gandesti daca sa mai faci o facultate noua.
Parerea mea e ca nu trebuie, esti ok si asa, trebuie doar cateva saptamani sau poate luni de aprofundare intr-un anumit domeniu.

Daca dupa un internship chiar consideri ca ar trebui sa continui studiile pentru ca nu ti se pare suficient bagajul de cunostinte cu care termini facultatea, incearca un master in informatica :slight_smile: sunt convins ca gasesti ceva ok in Iasi.

P.S. Si raspunsul colegului de mai sus este foarte bun. Like.

2 Likes

Ideea e ca la profilul meu se fac putin din toate , nu se axeaza pe una si devii foarte bun , ci mai mult gusti putin din toate si iti alegi ce iti place si mai faci un master sau o facultate de info .
La examenele de programare am avut note peste 9 la toate , doar ca au fost doar o introducere in tehnoligii si cam atat .
Si da , ma sperie faptul ca nu m-as descurca pentru ca vin altii de la Info de la Cuza care sunt foarte buni si pot face o diferenta .
Alta e cand te dezvolti putin la facultate si cat mai reusesti si singur , si alta e cand termini Info-UBB/Cuza .
De asta intreb aici , poate am sanse sa dau peste cineva care s-a confruntat cu aceasta problema .

This is a nice change. De obicei întrebările sunt “pot face IT fara facultate?” nu “îmi e deajuns doar of facultate pentru IT?”. Kudos for this.

Realist cam tot ce faci pe la facultate e “introduction to X”, așa că nu-i ceva foarte special sau rău cum descrii tu experiența ta. Sunt domenii complexe si vaste, și nu îți trebuie în general decât să ai o idee despre ele, nu sa fi expert. Faci un semestru de semnale și sisteme că să știi că sunt, și cu ce se mănâncă, și ce-i aia Fourier, dar cam acolo. Master, doctorat, studii dupaia și devii expert. Și de obicei pe ceva din ce in ce mai restrâns.

Experiența pe care o cauți tu in schimb, nu o sa o găsești la informatica in schimb. Ci prin studiu propriu. Care înseamnă să faci tu proiecte de capul tau și să te lovești de probleme, și să le rezolvi, și să înveți de capul tau ce-ți trebuie și ce te interesează. Practica te ajuta cu asta, dar onest, pentru succes pe termen lung, chestiile astea trebuie sa fie zgomotul de fundal al muncii tale. Mereu e ceva de învățat și practicat în industria asta.

7 Likes

Eu am terminat specializarea “Calculatoare” si tot la fel s-a facut putin din toate de la partea cea mai de jos de electronica cu tranzistoare la partea de hardware design cu porti logice la asamblare la UI in limbaje de nivel inalt si chestii web. Si intr-un mod foarte misterios cu cat imi placea mai putin materia si cu cat mai putin relevanta mi se parea pentru partea pe care vroiam eu sa lucrez cu atat mai a dracu erau profesorii :joy:

Dar nu am facut la UBB/Cuza si nu stiu exact ce se face acolo, probabil calitatea invatamantului este mai mare, totusi ma indoiesc ca este o diferenta majora. Adica nu cred ca intra acolo in totale detaliile C++ cu diferentele dintre versiuni si template-uri si macro-uri si cate alte chestii ezoterice. Nici nu ar fi timp.

Si mai este o chestie: am impresia ca asumi ca oamenii sunt agajati strict pe criteriu de meritocratie si doar pe partea de abilitati tehnice ceea ce este departe de realitate. Desigur ca abilitatile tehnice sunt importante dar intervin foarte mult si “soft skills”: cum stii sa negociezi, cum stii sa “te vinzi”, cum te integrezi in echipa, cat de capabil esti sa comunici cu alti oameni tehnici, cat de capabil esti sa comunici cu oameni non-tehnici, abilitatea de a recunoaste oportunitati si a analiza piata, ce retea de cunostinte ai in domeniu si altele care nu imi vin acum in cap. Si asta se aplica si cand vine vorba de salariu desi la inceput cel mai probabil cresterile o sa fie strans legate de imbunatatirea abilitatilor tehnice dar ajungi la un punct in care skill-urile de analiza a pietii si negociere te ajuta mai mult decat sa stii un limbaj si un framework in plus.

2 Likes

Salut,
Din punctul meu de vedere, unei persoane care tine si interviuri, ce iti pot spune este ca, in 99% din cazuri daca te rezumi strict la ce primesti in facultate ( poli / ase ) ai aproape 0 sanse sa te descurci tehnic pe orice pozitie de software developer / engineer, si este normal sa fie asa. Teoretic din facultate ( strict pozitile tehnice ) trebuie sa pleci cu un mod de gandire analitic, ceva idei despre algoritmi si structuri de date, si mai important decat astea capacitatea de a cauta ( solutii / raspunsuri ). Eu personal ma uit dupa astea, si dupa atitudine, colegii de la HR se uita printre altele la cat de bine te-ai integra in proiect / echipa.
Acum, daca vrei sa castigi ceva brownie points, sa iesi in evidenta pe timpul verii, cand termina toata lumea si toti dau CV-uri in stanga si in dreapta, poti sa te apuci sa faci chestii in timpul tau liber, aplicatii / experimente si sa le pui undeva pe un git accesibil public ( bitbucket / github, etc ). Foarte important este vorba de experimente, idei proprii, chiar clone de aplicatii, nu de fisierele de la carti sau cursuri. Aste e un lucru care il recomand tuturor celor la inceput, pentru ca are doua aspecte pozitive:

1. Exersezi, inveti, te lovesti de multe probleme care nu o sa le gasesti in carti sau in cursuri pe udemy ( sau alti provideri ),
  2. semnaleaza ca este pasionat / interesat , a.k.a. de perspectiva.

Astia au fost ai mei 86 de bani.

2 Likes

E adevarat , proiectele personale , problemele care o sa apara in timp ce lucrez , astea vor pune amprenta . Doar ca am colegi care au terminat la info , si lucrand la proiectele pe care ti le da facultatea (cel putin la Cuza la Iasi) , au invatat foarte multe in 3 ani , si au iesit mult mai pregatiti decat mine cand o sa termin dupa 4 ani de facultate , fiind deja angajati la Bitdefender si Emag.
Un exemplu de proiect la Cuza , e sa isi construiasca propriul Limbaj/Compilator .

La mine la facultate ca proiect am doar Licenta , nu am avut niciun proiect pana acum , si cred ca e o mare greseala , le-au scos pentru ca "copiau toti unul de altul si nu isi avea rostul " , si am auzit pe la alti colegi ca au proiecte multe , adica UBB/Cuza .

In plus , consider ca o facultate , cel putin de Info , nu imi ar irosi timpul , si ca as avea ce invata daca as avea proiecte . De multe ori eram la un curs de programare si aveam cateva intrebari pe un anumit subiect pe care m-am chinuit cu el acasa si proful imi explica in cateva minute , si intelegeam .

Am multi profesori la facultate care pe langa AC au terminat Info sau Mate ca a doua diploma de Licenta ,asta ma determina sa o fac si pe a doua , plus informatii noi si o noua experienta .
Ma gandeam ca poate mai sunt persoane pe aici care au facut chestii de genul .

Un exemplu de proiect la Cuza , e sa isi construiasca propriul Limbaj/Compilator.

Mergi la cursurile / laboratoarele de LFT (Limbaje formale şi translatoare) de la CTI.

2 Likes

Alex, eu vad ca tu esti hotarat sa faci si a doua facultate indiferent ce argumente ti s-ar aduce.
Totusi, mai incerc o data.
Am un amic care a terminat Poli la Bucuresti , nu stia nimic de programare in timpul facultatii, foarte putin din fiecare a facut. Dupa terminare facultatii s-a angajat ca junior la o corporatie si in cativa ani a urcat evident pe scara ierarhica.
Stii ce regreta el ? Ca n-a dat la ASE ! Pentru ca , din spusele lui , o parte din colegii lui de liceu au dat la ASE care le-a permis sa se angajeze din timpul facultatii, pe cand Poli nu i-a permis (proiecte prezente la curs etc), asa ca atunci cand s-a angajat prima data la firma aia , a dat peste 2 colegi de-ai lui care urcasera deja 2 trepte , nu mai erau juniori ca el. Si astazi cand omul despre care iti povestesc are 30 de ani regreta cei 3 ani pe care colegii de la ASE ii au in fata lui si pe care nu reuseste sa-i prinda pentru ca corporatiile au ritmul lor bine stabilit de promovare , de la an la an etc, si e greu sa prinzi din urma in 4 ani pe cei care au 7 ani in campul muncii.

3 Likes