Facultate privata sau de stat?

Salut! Merita sa faci o facultate privata pe domeniul informaticii in bucuresti? Nu stiu daca o sa reusesc sa intru la o facultate de stat, asa ca m-am gandit la facultatile private.Stiu ce se spune despre ele, ca sunt de tot rasul, iar angajatorii se uita “mai urat” la tine cand vad ca ai facut o facultate privata.Problema este ca parintii mei ma streseaza sa intru la o facultate, fie ca e de stat sau privata. Eu m-am gandit sa stau un an unde sa fac cursuri(m-am gandit la CCNA) pentru a obtine o diploma si dupa sa dau anul viitor pentru admitere, sperand ca se va da cu examen scris.Voi ce parere aveti? Sa urmez o facultate privata in caz ca nu intru la stat sau sa astept un an, unde sa fac ceva productiv?

Decat nimic, probabil ca e mai bine, mai ales daca nu esti de-ala care face tot posibilul sa treaca precum gasca prin apa.

Dar diferenta dintre facultatile publice si cele private la noi e enorma si nu in sensul celor din USA.
Una gasita asa la repezeala: https://www.capital.ro/a-fost-arestat-decizia-luata-chiar-acum-de-procurori-scandal-monstru-la-spiru-haret.html

Mai bine fa tot posibilul sa intri la una de stat.

1 Like

Verifica aici daca poti intra: http://old.fmi.unibuc.ro/ro/admitere_licenta/examen_admitere_iulie_2019/

Cei de la stat au si locuri la privat.

Facultatile de stat se tin cat de cat de treaba. Altfel doar daca vrei o hartie…du-te la privat.

Ultima medie: 5.76
Cam trist…

CTI e de 4 ani si e de tras la ea (cursurile de fizica se fac in magurele)

Am terminat recent o facultate privata, facuta pentru diploma. Cu ~20 de ani inainte am abandonat Automatica cam prin anul 3, pentru ca ma angajasem si nu puteam face serios facultatea. Asa ca am un pic de experienta cu ambele.

TLDR: stat>privat>0

Daca poti, du-te la stat. Daca nu, la privat e mai bine decat deloc. Sunt angajatori la care diploma de la privat este 0 absolut, trebuie sa ai si ceva experienta demonstrabila. In medie, nivelul colegilor este mai ridicat la stat, si implicit si nivelul la care se preda.

Partea pozitiva la privat este ca daca chiar vrei poti invata cate ceva, exista si profesori foarte ok. Dar nu esti obligat, poti trece fara sa inveti mare lucru. Depinde de tine. Ce pot sa spun este ca desi am experienta, cei 3 ani de facultate privata mi-au folosit un pic, am mai improspatat niste cunostinte si m-am mai jucat cu limbaje si librarii cu care altfel nu as fi lucrat.

2 Likes

Daca stai un an pe tusa, o sa stai 10. Intra la o facultate buna de stat la plata si lucreaza 2 luni /an sa ti-o platesti si ai sa fii un absolvent stralucit care a invatat pentru banii munciti din greu sa se intretina.

Nu cred ca avem facultati private adevarate, in care sa inveti cu adevarat ceva. Sper sa ma insel.

1 Like

Eu sunt student acum la privat si sunt de acord cu postarea lui Serban de mai sus. 100%
Si eu o fac pentru diploma, dar am invatat o gramada lucruri in ultimul an si abia astept proiectele din anul 2. Ma rog, la unele materii.

As mai adauga ceva: nu sta pe tusa. Deloc. Timpul ala nu ti-l mai da nimeni inapoi. Si oricum nu iti garanteaza nimeni un job daca vei lua CCNA-ul ala basic.

Ca student insa, chiar si la privat, ti se vor ivi niste oportunitati destul de misto.