Feedback portofoliu proiecte junior front-end dev

Bună tuturor!

Urmăresc forumul de ceva timp și am ajuns în punctul în care consider că m-am blocat în parcursul meu educațional / reprofilare pe partea de Front-end development.
Câteva lucruri despre mine : am 27 de ani, liceul pe profil real și o facultate în alt domeniu.

Aș dori un feedback real din partea comunității cu privire la micul meu portofoliu de proiecte.
https://lavpascu92.github.io/Portfolio/
De asemenea, după experientele voastre, credeți că ce știu acum e suficient pentru angajare? (nici eu nu cred, dar merită să întreb :crazy_face:) Și care ar fi sfaturile voastre? Să continui să invaț singură de pe net sau poate ar fi mai ok un curs de web developement/react de la una din scolile informale de IT?

E cineva dispus să-mi fie mentor? (aș avea mai multe întrebări de pus).
Muțumesc!

5 Likes

Primele 2 site-uri sunt OK dar cam generice, da nu e destul, cred ca ai nevoie de vro 20 proiecte, si ti-as zice sa incerci Angular / React, jquery e OK dar legacy.

Pentru unii vei avea suficiente cunostinte, pentru altii nu. Ideea este sa gasesti pe cineva care are nevoie de o persoana cu nivelul tau de cunostinte ori sa convingi ca te vei descurca :slight_smile: .

Din punctul meu de vedere ar trebui sa incerci sa te angajezi ori cel putin sa cauti proiecte reale pe care sa le faci de acasa. Este diferenta destul de mare, ca experienta, intre proiectele comerciale si ce faci ca hobby.

5 Likes

Apreciez răspunsul tău.
Cum aș putea găsi proiecte reale? Te referi la freelancing prin site-uri de genul Upwork/Freelancer, sau prin alte metode?

mie mi se pare mai greu sa ajungi ca incepator sa traiesti din freelancing pe upwork decat ca angajat.

Ai sanse mai mari sa gasesti o companie care cauta entry-level/juniori. Linkedin cred ca ofera un avantaj mai mare, sau cel putin in egala masura pentru intrare la interviuri, decat un site personal. Acum insa, iulie, august, sunt luni cam moarte, multi sunt in concediu. Ai timp totusi pana prin septembrie sa-ti “aranjezi” un cont, sa iti cresti reteaua, sa incepi sa te faci vazuta si prin septembrie sigur vor incepe sa apara mesajele.

tutorialele ajuta, proiectele personale ajuta, dar cel mai bine inveti cand lucrezi pe proiect real, intr-o companie, acumulezi si timp ca experienta.

4 Likes

Mersi de timpul acordat.
Am profil de Linkedin dar e momentan dezactivat din alte motive, dar mulțumesc de sugestie, o să-l ‘aranjez’ pe viitor.

Câteva sugestii despre stilul de cod:

  1. Commit-urile ar trebui să conțină informații despre ce se întâmplă în acel commit. „Nth commit” înseamnă fix nimic peste 2-3-5-10 luni când rulezi bisect.
  2. Chiar dacă Sass îți permite să faci nesting, evită-l pe cât se poate. Dacă nu acorzi atenție, ajungi rapid la selectori cu specificitate mare. De exemplu: section#homeSection img#flowery. Chiar este nevoie să specifici nesting la două id-uri?
  3. Evită tag-urile în selectori. img#flowery poate fi .flower-media, de exemplu și poate fi aplicat pe orice tag (e.g. dacă în viitor vrei să pui un video în loc de imagine).
    3.1 Tot aici intră și numele specifice. De obicei vrei un nume generic; dacă peste o lună trebuie să schimbi din floare în gărgăriță, numele va fi confuz :slight_smile:
  4. Evită caracterele ce nu sunt alfanumerice. E.g. images&videos ar putea genera probleme, având în vedere că & este folosit în URL-uri.
    4.1 Împarte fișierele media în /assets/video, /assets/images sau /assets/media/video etc
9 Likes

De asemenea vezi categoria #marketplace:oferte-de-munca de pe forum. :slight_smile:
Bafta!

1 Like

Mulțumesc pentru sugestii!
Asta îmi arată și mai mult că aș avea nevoie de un mentor/îndrumator.

1 Like

Very nice job!

Da, cum a zis @iamntz la pct. 1, commit mgs-urile conteaza, pt ca ele sunt “memoria”.
Dar eu imi oblig colaboratorii sa foloseasca anumite git-hooks care te forteaza sa respectie chestii, deci vrei nu vrei te obisnuiesti.

Super ok ca iti faci o structura de directoare pt css, images, js etc
Dar as vrea sa vad un dependency management. Un npm cu requirejs sau webpack, nu librarii salvate de mana

Ca web designer, e ok ce faci. Daca vrei frontend, a.k.a. javascript coder, ar trebui sa incepi sa iti faci propriile librarii (chiar daca reinventezi roata), ca asta e cel mai usor de vazut public
Eg. un cont pe npmjs.com, si publicat ceva… un plugin de jquery (chiar daca reinventezi roata), poate o mini librarie de vanilla-js

Poate un adapter-pattern la ceva cod cu una sau mai multe frameworks.
Eu punctez oamenii mai mult daca vad cod generic cu adaptor catre un framework, decat daca vad ca au “memorat” un anume framework

In principiu cand vii ca incepator, lumea se uita sa vada daca intelegi concepte, best practices mai mult decat orice. Pentru ca daca le intelegi si se vede ca le si folosesti, asta e un mare semn ca ai dat de cineva care nu doar invata ca papagalul :slight_smile:

3 Likes

mai ai si aici o serie de idei de proiecte, unele de-acolo sunt chiar free > https://www.frontendmentor.io/challenges

1 Like

Nu știu ce așteptări ai tu de la o poziție entry-level, la fel cum și așteptările echipei diferă de la firmă la firmă, dar după mine, oricine, indiferent de nivelul de experiență, are nevoie de un mentor. Întotdeauna există lucruri pe care să le înveți, fie noi, fie cum să le faci mai bine pe aleea vechi, dar să păstrezi mentalitatea asta e mai important. Din noi, după mine.

Also, on “junior”,

1 Like

Mersi pentru resursă! Apreciez orice info!

Un termen nice pe care l-am văzut este “associate”.

1 Like

L-am mai vazut si eu. La ce nivel se refera?

La “junior”. Bine l-am văzut la product manager. Dar are putea să meargă bine merci și la devs. Associate PM, PM, Group PM, si Ce mai e comun în nomenclatorul lor.

  1. Fontul e greu de citit, aș schimba în ceva mai lizibil image

  2. Atenție la detalii, de exemplu la hover pe “View Projects” se mărește ceva spațiu și țopăie:
    2020-07-28 17.49.31

  3. Gradientul nu merge pe meniu la hover (culoarea din mijloc de muștar-căcăniu)
    image

  4. Logo-urile se îneacă pe fundalul verde:
    image

  5. Inputurile in formularul de contact nu sunt aliniate și textul nu se randează corect (în Safari)

Legat de proiectele demo:

https://lavpascu92.github.io/JsCalculator/

  • lipsește indicator pentru cursor în elementele interacționabile
  • nu se pot tasta numere

Legat de cod:

  • incearcă să ții logica de business într-un loc organizat — acum e împărțită între markup și JS
  • aș recomanda ca următorul pas să înveți React sau Vue — jQuery a avut un loc important, dar nu îl mai are
  • commit-urile sunt ca niște save-uri, încearcă să explici modificările aduse (la începutul unui proiect o să ai un initial commit, dar ulterior ai “Add Menu”, “Fix colors”, “Implement Contact Form”
  • dacă pui “alt” pe imagini, pune un conținut adecvat (dacă nu se încarcă imaginea, se poate vedea acest text)
3 Likes

Nu stiu daca e nitpick sau ar trebui mai multa atentie la limba engleza…“I am self taught web develop”
Poate…“I am a self-taught web developer” ?

LE : apoi am vazut ca scrie totusi “web developer”. In poza de mai sus am crezut ca e doar develop

Așa este, am ratat un “a” din neatenție, o să remediez.

Si poate ar fi bune si niste favicon-uri :smiley: