Feedback portofoliu proiecte junior front-end dev

Daca proiectele sunt facute 100% de tine, din punctul meu de vedere, esti angajabila, mai ales daca locuiesti intr-un oras mare. Ideea e sa-ncepi sa aplici si sa continui sa aplici pana ce gasesti ceva.

Backgroundul tehnic ajuta destul de mult, chiar daca nu e chiar din zona IT-ului. Si cursurile ajuta, nu neaparat prin continutul lor, cat prin conexiunile umane pe care ti le poti face. Cel putin asa a fost in cazul meu - primul job l-am obtinut prin recomandarea unei colege pe care am intalnit-o la un curs. E mai greu pana intri, dar dupa, invatand continuu, e ok.

Daca vrei sa faci frontend iti recomand sa inveti bine JavaScript “chior”, apoi iti va fi usor sa inveti frameworkuri. Daca incepi cu jQuery/vue/angular/react/whatever o sa-ti fie mai dificil sa intelegi cum functioneaza lucrurile under the hood, pentru ca frameworkurile iti ofera foarte multe “shortcuturi”. La fel si pentru partea de design, e mai util sa stii html si css “pure” fara bootstrap/foundation, bla, pentru ca, stiind cum functioneaza lucrurile, vei putea sa folosesti apoi orice librarie.

Si eu tot pe la 27 de ani m-am reprofilat pe frontend si, chiar daca in multe momente a fost frustrant, per ansamblu e ok. Ideea e sa nu te descurajezi, in final va fi ok.

Pentru extra info poti sa-mi scrii, daca stiu raspund. Bafta!

4 Likes

Mulțumesc pentru sfaturi!

(postări retrase de autor, vor fi şterse automat în 24 de ore, cu excepţia cazului în care mesajele sunt marcate)

1 Like

Gaseste un loc de munca, asta e sfatul meu.

Nu înțeleg la ce te referi, primele trei siteuri într-adevăr au fost fișiere .psd pe care le-am codat in html, css si le-am adăugat puțin js. Nu am spus niciodată că am veleități de web designer (mi-ar plăcea să învăț și asta e adevărat).

2 Likes

te-ai inregistrat acu 3 ore si primul tau post e unul de hate?

Nici noi pe al tau

7 Likes

Eu din ce am observat pe piața din Ro, angajatorii (recruiterii) nu dau doi bani pe portofoliu, diplome, certificări. Chiar și atunci când se cer în anunț, nu se pune cine știe ce preț pe ele. Diplomele și certificările te ajută să treci de primul filtru, dar atât. De cele mai multe ori vei primi un test și vei avea o discuție tehnică. Eu nu recomand să pierzi timpul făcând tot felul de proiecte mărunte pentru a-ți crea un portofoliu - îl vei construi în timp pe baza proiectelor la care vei lucra. În schimb, construiește un proiect cel puțin de dimensiune medie legat de o pasiune a ta… și lucrează la el până pasiunea dispare; ai ocazia să aprofundezi conceptele și să înveți o grămadă de lucruri noi și, poate, la un moment dat, îl vei și monetiza.

5 Likes

Sfatul meu este sa mergi pe ce tehnologie iti place mai mult si pe care din pasiune o vei stapani foarte bine. Angajatorii nu au un tipar, unii cer mai mult iar altii mai putin. Poti invata o caruta de frameworks si sa gasesti un angajator cu un proiect ambitios la care ai nevoie doar de 1-2. Din experienta mea angajatorii cauta oameni care sa ajute la livrarea solutiilor in anumiti parametri - cand faci ceva din pasiune si se potriveste cu ce tehnologie folosesc ei iti garantez jobul.

Mergi la interviuri. Invata din ce te intreaba acolo, cere feedback - vezi daca ce vor ei de la tine este ce vrei si tu sa inveti - nu te apuca sa ii multumesti pe toti ca nu ajungi nicaieri. Daca nu faci ce iti place tie cu adevarat o sa iti fie mai greu sa avansezi in domeniu.

Bineinteles, tine un ochi pe piata in cazul in care lucrurile se schimba, incearca lucruri noi, etc. Ca si in raspunsurile celelalte eu recomand sa inveti din proiecte reale - atunci ai probleme reale de rezolvat si daca ai si o echipa buna ai numai de castigat.

Bafta!

3 Likes