Fenomenul industriei IT - un success prea mare pentru o tara atat de nepregatita

As face o precizare offtopic (dar necesara in contextul discutiei) despre cum vad eu lucrurile.

Cel care programeaza o masina este programator. Primul programator atestat a fost Ada Lovelace. Calitatea de programator nu tine de limbajul de programare sau tehnologia folosita prin urmare nu exista unii mai mult sau mai putin programatori desi se sugereaza deseori ca programatorii in anumite limbaje sunt mai programatori ca altii, lucru fundamental eronat.

Este ca si cum ai spune ca medicul de familie e mai putin medic decat cel care face neurochirurgie robotica. Ei sunt la fel de medici. Ceea ce face diferenta intre oameni este nivelul de pregatire dar cu siguranta nu instrumentele cu care lucreaza la un moment dat.

Ulterior a aparut termenul de Software Engineer. Daca programatorul se presupune ca face scrierea programului dupa specifiicatiile primite, cel din urma proiecteaza specificatiile,cerceteaza,dezvolta arhitecturi noi si indeplineste aceste lucruri eventual prin acte de programare dar nu numai.

Este daca vreti tandemul proiectare si executie care iarasi nu trebuie vazut ca pe o superioritate a unuia fata de celalalt ci ca pe o completare dar si o divizare a muncii.

LE. Nu stiu cati stiti ca salamul sau carnatii din comert trec prin masini industriale programate de programatorii acelor masini. Nu sunt limbaje standard ci mai degraba secvente si bucle mai mult grafice dar programatorii aceia sunt foarte buni pentru ca altfel probabil nu am cumpara produsele :slight_smile:

15 Likes