Filtrare si pagine cu API-ul EMAG

Buna ziua oameni buni,

Am de integrat sistemul informatic al companiei cu API-ul eMAG-ului. Proiectul e cam 95% complet, dar m-am lovit de o problema majora as spune. Angajatii eMAG, de la suport tehnic, sunt total pe langa, parca as vorbi cu peretii, nici nu cred ca inteleg ce-i intreb.

Asadar, problema mea este la filtrare si paginare. Folosesc Postman pentru simularea requesturilor, iar din pacate orice fel de parametru de filtrare adaug la un request catre eMAG imi returneaza exact aceeasi lista cu ultimele 100 obiecte. Ca si cum nu vede niciun parametru. Cei de la eMAG mi-au zis ca CICA problema ar fi Postman, dar le-am trimis si una bucata cod de cateva linii scrisa in C# prin care trimit un request cu un parametru de filtrare si acelasi raspuns il primesc. Nu e nicio diferenta intre cod si Postman.

Dansii nici nu s-au obosit sa se uite peste cod. Le-am cerut un exemplu de request cu filtrare de 3 ori si nu mi-au trimis nimic, dupa 1 luna de asteptat si raspunsuri vagi odata la 1 saptamana mi-au inchis toate mesajele.

S-a mai ocupat cineva cu filtrarea pe API-ul eMAG? Cum ati reusit daca ati reusit?

Va atasez screenshot-urile trimise la eMAG. Nu mai stiu ce sa fac…

Experienta mea cu Emag-ul a fost similara (https://devforum.ro/t/integrare-emag-prin-api/13114), suportul pe partea tehnica cu integrare prin API e deplorabil, sunt niste jegosi.

Cum incerci mai exact sa filtrezi? Nu prea inteleg din screenshots, ai pus doar query params pe requestul POST? poti sa pui codul in C#?

1 Like

Din experiența mea cu alte API-uri, încearcă toate variantele posibile.

Pune parametrii în POST request, dar în toate formatele posibile.
Încearcă form data (cel standard), apoi încearcă JSON, am avut tot felul de ciudățenii cu API-urile de obicei, nu știi niciodată ce așteaptă de fapt. Încearcă și URL encoded, și multipart/form-data, nu știi niciodată cum e setat.

4 Likes

Acuma vad ca e si un screenshot cu niste cod. Incearca sa trimiti parametrii in post ca formUrlEncoded.

2 Likes

Va multumesc super mult la amandoi TGeorge si Emanuel_Gug. Acum am incercat sa trimit cu form-data si x-www-form-urlencoded si a mers!!! Nu mi-a trecut defel prin minte sa incerc asa! Am incercat doar cu query params si Headers.

La API-ul de la CEL macar exista o colectie Postman si sunt puse variabilele si exemplele ca form-data/form-urlencoded da la astia la eMAG te lasa sa ghicesti si nici nu inteleg ce ii intreb.

Cei de la eMAG mi-au zis ca n-au nicio integrare a API-ului cu Postman…ca sa va imaginati…

In fine, va multumesc inca odata! Ma bucur ca cera ceva atat de evident.

4 Likes