Firmă în România vs. firmă offshore

cas 5,5 si impozit 16

Doar o mica corectura, ca sa nu derutam pe nimeni. Vrei sa spui CASS (Contribuţia de Asigurări Sociale de Sănătate), nu CAS (Contribuţia individuala de Asigurări Sociale == pensii, somaje), pe care nu o platesti pentru ca esti si angajat.

Edit Iar “ii” e “întreprindere individuala”.

4 Likes

Intreb si eu, de ce nu te pui la norma, si rogi un prieten cu firma in afara sa incaseze pentru tine si apoi sa iti factureze la codul potrivit…

Perntru că probabil el trebuie să emită ceva facturi pe „servicii webdesign” (random service) și dacă face asta pe codurile CAEN care sunt la normă acum o să aibă probleme la un eventual control.

1 Like

@Bogdan_Ciubotariu, mie imi raspundeai? Nu am inteles ce voiai sa zici sorry.

Da, ție. Pe scurt, nu merge „să te pui la normă” cu orice activitate faci pentru că există controale și pentru că nu poți scrie în facturi/contracte orice te taie pe tine capul.

Eu nu am sugerat “sa te pui la norma cu orice activitate”. Stiu ca exista vreo 2 activitati explicite, gen consultanta parca. Nu cred ca ne-am inteles. In primul meu post cred ca mai corect era sa zic “sa ii facturezi” in loc de “sa iti factureze”.

@mdue: eu am înțeles ce ai zis, dar respectivul nu ar trebui să plătească impozit „în afară”? :slight_smile:

Aaaaaa, OK, acum am înțeles ce ziceai. Nu știu dacă merită efortul, că sunt și alte costuri adiționale.

TLDR:

In Romania, nivelul de fiscalizare e relativ OK atata timp cat nu trebuie sa platesti salarii. Nu cred ca intalnesti in multe locuri conditiile astea.

Cum ai salarii, se schimba treaba, ca nivelul de impozitare la salarii e printre cele mai ridicate si per total, in medie, devine neconvenabil…

1 Like

@iamntz ,apai de ce, daca plateste impozit la profit (si nu la venit), banui ca nu.
@Bogdan_Ciubotariu , eu sugeram un prieten (sau 2) cu firme (poate mici dar reale), sincer nu prea am idee ce vrei sa spui cu costuri aditionale (poate daca voiai sa deschizi tu totul pe numele tau). Sunt N firme mici de webdev in toate tarile, dupa cum si la noi.

probabil impozit pe venit la “firmele alea mici” ?

Pentru ca s-a vorbit mai mult despre PFA in acest topic, vin si eu cu o intrebare:

Pot sa-mi fac un PFA pe codul CAEN 6201 – Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) – daca nu am nicio diploma in domeniu?

Nu. Dar poți face ECDL Webstarter (pe mine m-a costat vreo 500 lei în 2011)

2 Likes

Eu am infiintat acum PFA cu codul respectiv acum 3 luni, si mi-au acceptat cererea fara studii sau diplome din domeniu.

1 Like

depinde in ce judet o faci.

In afara de ECDL Webstarter, mai exista ceva asemanator pe care sa-l pot face ca sa obtin 6201 pe PFA?

M-am uitat pe site-ul ECDL si aparent nu mai exista acest Webstarter.

Poți. Conform COR trebuie să ai diplomă de studii superioare pentru a fi încadrat pe un astfel de post (și regula asta se aplică și la PFA-uri), nu scrie nimic de studii într-un anumit domeniu.

Greu de zis. Eu am „făcut” Webstarter în 2011. Am pus în ghilimele pentru că nu am urmat cursul propriu-zis ci doar am dat examenul (un examen extrem de banal).

De fapt, a fost o experiență foarte ciudată:

  • înaintea depunerii dosarului de PFA am urmat un curs PHP la Unisoft; ei mi-au confirmat că au fost persoane ce au reușit să-și facă un PFA pe baza diplomei lor.
  • am depus dosarul pentru deschiderea PFA-ului (juristul ONRC mi-a confirmat - ba chiar m-a asigurat! - că e totul în regulă) pe codurile CAEN: 6311, 6312, 6201
  • o săptămână mai tâziu primesc răspuns: diplomele de studii nu atestă vreo certificare în nici unul din codurile alese de mine și mi se sugerează că o firmă este recomandată (asta se întâmpla cam în perioada în care Boc băgase forfetarul pentru firme) în cazul în care nu fac rost de o diplomă avizată/agreeată de ministerul educației în următoarele două săptămâni;
  • Aflu că GMB (în Constanța) organizează astfel de cursuri, dar că durează o lună, dar, dacă se strâng destui cursanți, pot da examenul mai repede; timpul necesar de eliberare a diplomei? Zece zile lucrătoare!
  • Ca prin minune, se strâng cursanți și dau examenul peste câteva zile, diploma am primit-o în alte câteva zile (la timp, în orice caz).
  • Am depus IAR dosarul la ONRC

Câteva zile mai târziu am primit „rezultatul”: aprobat. O săptămână mai târziu aveam și „diploma” de la ONRC. Sigur, au urmat alte drumuri (trezorerie, anaf etc), dar despre astea cu altă ocazie :smiley:


Ce trebuie să cauți tu de fapt este ori o formă de învățământ în domeniu (e.g. liceu/facultate telecomunicații, mate info etc) ori o diplomă agreată de ministerul învățământului (și/sau ministerul muncii).

Revin și-ți spun și ție, legislația nu spune nicăieri așa ceva. :slight_smile: E doar o „regulă” împământenită de-a lungul timpului. Mie mi-au zis același lucru - că nu pot să-mi fac PFA pe 6202 pentru că nu am studii în domeniu. Ghici ce, rezultatul a fost favorabil, dar nu am lăsat dosarul la ONRC până nu am discutat și cu superiorii persoanei de la ghișeu.

Mi se băga sub nas o lege care nu avea nicio treabă cu PFA-urile și care probabil ține foarte bine la cei care nu se pricep, dar realitate e cu totul alta.

2 Likes

Eu, în naivitatea mea, voiam să intru în legalitate și să dau bani statului. Prin urmare, am făcut ce mi-au cerut :smile: