Flash is dead - what technologies might be next?

Probabil ca ati auzit ca Adobe a anuntat EoL ptr. Flash. Long time coming, iar articolul se uita dupa indicii pentru alte tehnologii in aceasi postura. tl;dr: jQuery si RoR.

2 Likes

De vreo 10 ani moare PHP-ul :slight_smile:

4 Likes

http://disq.us/p/1l0yvmw - cineva si-a pus problema asta in comentarii. Inca un motiv pentru care a mai bine ca tehnologii importante sa fie la “fundatia X”, in loc de o companie

Am intrat pe linkul recomandat de StackOverflow(TIOBE) si vad ca aproape toate limbajele populare de programare sunt in scadere.

The top programming languages are in a long term decline: both Java and C have all time low scores in the TIOBE index. And almost all of the other top 10 languages are going down as well year to year. So what languages are taking advantage of this? It is all happening down in the charts around position 40. A new set of languages is gaining ground, notably Crystal (#32), Kotlin (#41), Clojure (#42), Hack (#43) and Julia (#46). Especially Crystal with its jump from position 60 to 32 in one month is doing very well. The Crystal programming language is a statically typed Ruby variant. Since it is compiled it is superfast and has a small memory footprint without losing the feeling of being easy to use. It seems worthwhile to give it a try.

https://www.tiobe.com/tiobe-index/

All of them.

Dacă machine learning-ul continuă să se dezvolte cu procesoare mai ieftine și mai puternice foarte multe lucruri complexe vor fi triviale.

Creste limbajul Go :sunglasses:

1 Like

Pai, nu e mort?
Ideea e ca javascript pare un succes dar la solutile enterprise tot se vorbeste de php pentru partea de server, sqlite cica nici nu intra in discutie cand e vorba de proiecte mari… deci oare se poate zice ca ar mai dura ceva ani?

Html5 parca aparuse undeva prin 2010-2011 sa inteleg ca a durat ceva ani pana a murit flash?

Ca să fiu mai subiectiv, aș paria pe următoarele lucruri :

  1. Bootstrap și framework-urile similare vor fi înlocuite cu css grid
  2. h264 va fi înlocuit cu HEVC (h265) peste tot
  3. TCP/IP va fi înlocuit cu un protocol mai sigur, UDP va fi blocat în mod normal, ipv6 va înlocui total ipv4 deoarece un ip ipv4 va costa zeci de euro.
  4. PHP va muri o dată ce va apărea un concurent serios la Magento/WooCommerce/OpenCart…, adică va fi direct compatibil, respectiv nu va fi hosted precum shopify sau snipcart, dacă nu se mai fac bani un limbaj nu mai este viabil.
    PHP mai este și un limbaj orientat pe obiecte, ceea ce îl pune direct într-un război nerelevant unui limbaj : OOP vs programare funcțională, php nu e un limbaj critic precum C++ sau Java, deci pierde grav dacă OOP devine un antipattern. Nu în ultimul rând backend-ul la aplicațiile web devin microservicii sau api-uri serverless, nu mai ai nevoie de backend. Frontend-ul se poate ocupa de aproape tot ce făcea backend-ul.
  5. OOP, programarea funcțională este din ce în ce mai populară și va deveni dominantă în majoritatea aplicațiilor, mai mult ca sigur va câștiga din cauza faptului că vor fi prea mulți programatori și pentru a-i diferenția programarea funcțională/un stil declarativ va fi un avantaj major la angajare
  6. NTFS va fi înlocuit cu un sistem de fișiere gen APFS
  7. DNS-ul va fi înlocuit cu un sistem descentralizat
  8. PNG/JPEG/formaturile de poze existente vor fi înlocuite cu poze vectoriale generate după bitmap-uri, SVG-urile deja pot înlocui fără probleme imaginile simple
  9. Java pe Android va fi înlocuit, mai mult ca sigur va exista doar un API webassembly în android și un kernel care va avea grijă de permisiuni (mai bine zis Android va fi rescris)
  10. Aplicațiile mobile așa cum le știm noi vor dispărea.

Puțină extindere :

Totuși nu mă încred în stackoverflow, github e mult mai relevant. PHP nu e pe moarte deloc la momentul actual, practic se luptă serios cu java după stackoverflow, ceea ce eu nu cred. La fel stackoverflow îți spune că trebuie să ai un salariu de 60-90 de mii de euro în România.

1 Like

Un pic de feedback:

  1. Multa lume e obisnuita cu bootstrap (mai ales oameni non-tehnici gen designeri). Nu vor trece pe css grid cat timp isi rezolva nevoile cu bootstrap.
  2. De acord, dar va mai dura.
  3. TCP-ul ca sa fie inlocuit ar insemna schimbari masive. Fara un dezavantaj mare si fara o alternativa buna la protocol, nu cred ca se va intampla prea curand. E nevoie de UDP pentru lucruri gen video calling. Nu ai cum sa il blochezi fara sa vii cu o alternativa standardizata. Ambele au suport nativ in toate sistemele de operare. Nu vor fi schimbate prea usor.
  4. O buna parte din web e pe baza de PHP. Nu cred ca Magento/Wordpress sau alte framework-uri vor schimba limbajul pe care se afla. Ar insemna sa renunte la tot codebase-ul si la majoritatea developerilor. Cat de microservicii, sunt foarte multe pe baza de PHP. Nu stiu cum asta ar fi motiv de renuntare la el. Stiu multe sisteme de productie pe baza de PHP care concureaza cu Java tocmai pentru ca au o scalabilitate ce depaseste multe sisteme Java.
  5. In mediul enterprise pentru sisteme medii si mari nu cred ca e prea populara programarea functionala. Si acel mediu este un procent destul de mare.
  6. Cam greu ca un file system proprietar Microsoft sa fie inlocuit cu unul Apple. Probabil fiecare system de operare va continua sa scoate noi file system-uri potrivite pentru OS-urile proprii. Fiecare OS e structurat altfel si are nevoi diferite. Daca ideea era ca si MS va scoate ceva asemanator APFS, atunci da, de acord. Era de asteptat sa nu ramana pe unul deja destul de vechi.
  7. Ar fi frumos, dar sunt multe motive pentru care nu se va intampla prea curand.
  8. Nu sunt sigur cum ar functiona. Ar exista un loc pe net cu toate bitmapurile si fisierele ar contine combinatii cu acele bitmap-uri?
  9. Mai degraba as paria pe Kotlin ca un viitor inlocuitor.
  10. Discutabil. Aplicatiile desktop inca exista. Jocurile pe casete de Nintendo inca exista. Poate se va schimba platforma. Sau vor fi create aplicatii hibride cu machine learning sau AI. Dar nu vad de ce pentru urmatorii 10 ani ar disparea toate aplicatiile.

Si github zice ca PHP e inca in top5 (link)

3 Likes

Off-topic, dar…
Organizations with the most open source contributors: Microsoft 16,419
Microsoft pe primul loc! Cine-ar fi crezut?! :smiley:

2 Likes