Folosește cineva CSS Grid în producție ?

Mă interesează dacă cineva deja lucrează cu css grid, recomandarea lui Morten Rand-Hendriksen e să creăm prima dată un layout mobil cu flexbox/float-uri sau cu vreun framework și să-l folosim ca fallback la un layout cu css grid.

Grid-urile cu firefox grid inspector parcă au cel mai mult sens. Flexbox chiar dacă rezolvă problema principală, tot e nevoie de zeci de containere.

Suportul este iarăși foarte ok. Edge a primit update la versiunea standardizată de CSS grid recent.

Cea mai bună resursă pentru a învăța CSS grid e https://gridbyexample.com/learn/
Ca și utilizare, cele mai multe avantaje le aduce generatoarelor tip page builder, cu css grid este posibilă automatizarea genererării layout-urilor după imagini cu inteligență artificială fără să fie generat spaghetti code.

4 Likes

Și dacă nu folosiți CSS Grid, atunci ce?

1 Like

Procentul ala e inca 70%. Chiar daca ultima versiune dintr-un browser are suport cf “can-i-use”, sunt inca multi oameni pe versiuni mai vechi. Mai mult, pot sa fie implementari incomplete, bug-uri etc. care inca nu dau voie la o folosire in productie.

De exemplu, deabia acuma as zice ca e OK folosirea flexbox-ului fara vre-un fallback. Cand e la 97+ iar tot tabelul din poza ta este verde.

1 Like

Mulți oameni înseamnă 1-2% din posibili clienți, nu e semnificativ.
+ Poți forța mâna cuiva dacă ai un site cu conținut util, e foarte ușor de instalat un Chrome sau Firefox chiar și fără permisiuni de administrator.

Când mai era IE6 în vogă când a apărut HTML5 l-am interzis după cam un an. (îți apărea un banner sus să instalezi chrome, era un site care ți-l seta automat) Mă uitam pe analytics și din cei 5% din utilizatori aproape toți au trecut de pe o zi pe alta pe Firefox/Chrome.

Era și problema cu certificatul Let’s Encrypt pe XP, n-am pierdut vizite ci oamenii au trecut pe Firefox.

Totuși flexbox e bine de știut fiindcă te poate ajuta foarte mult și la realizarea de interfețe mobile.

1 Like

Un joc similar cu Flexbox froggy :

:smiley: