Foloseste cineva CUBRID ?

Salutare !

A folosit cineva CUBRID ? Cica este optimizata pt aplicatii web.
Daca da, in ce scop ? In cadrul unui proiect la un client sau personal ?

Cum se prezinta fata de celelalte solutii ?


Am modificat titlul. Sper ca este mai sugestiv

Se pare ca sunt singurul de pe forum care a dat o cheie la acesta baza de date.

De pe site-ul oficial se descarca si serverul Cubrid si clientul de management al bazei de date. Procesul de instalare este cel clasic de Windows cu next next next. De mentionat ca trebuie Java inclusiv JRE. Clientul de managemet este bazat pe Eclipse.

Ca la orice baza de date, se poate folosi si cli-ul pt interactiune. Comenzile trebuie sa fie precedate de ; - ;comanda. Baza de date implementeaza o mare parte dialectul SQL ANSI, conform Wikipedia. Nu pot sa spun ca am fost incantat de cli. Mi se pare mai usor de lucrat cu MySQL din CLI.

Aplicatia de management este bazata pe Eclipse si poate opera in 2 moduri:

  • Mod in care se ruleaza query-uri si nu se face nicio actiune de management asupra bazei de date
  • Mod manager - rulare query-uri + management al server-ului.

Editorul ofera suport pt autocomplete desi mi-ar placea sa folosesca tasta tab si nu enter.

Pe partea de SQL, mi-a sarit in ochi ca nu poti folosi SQL pt a crea proceduri stocate asa cum este in MySQL, PostgreSQL si SQL SERVER. Procedura se scrie in Java si se foloseste SQL pt a o invoca.

Cea mai pare parte a documentatiei se gaseste pe site-ul oficial. Exista legaturi pt multe limbaje. Pt php prin pdo si functii dedicate (cubrid_connect), Java - JDBC, C# - ado .net etc.

Comunitatea.
Cred ca cea mai mare problema a aceseti baze de date este suportul din partea comunitatii. La o prima vedere, repo-ul de Github cu serverul are 101 stele, 58 de fork-uri si 38 de watchers. Pe partea de folosire in industrie, aplicatia de mesagerie LINE pare ca ar fi cel mai mare utilizator al acestei baze de date. La noi Arnia Software mai contribuie la dezvoltarea bazei de date si o foloseste la proiecte.
Inclusiv aici, tind sa cred ca sunt primul care a folosit-o. Cel putin pana la momentul scrierii acestui raspuns.

Tag-ul pe StackOverflow.
Daca o incercati, sa postati in subiect impresii :smiley:

1 Like

Am auzit de cubrid acum vreo 4 ani. Foloseau cei de la arnia software.
din experienta mea postgres e baza.

Ps: acum ti-am citit tot mesajul. :wink:

1 Like

Nici eu nu recomand utilizarea unei baze de date fara suport.

Se poate face aproape totul cu Postgres (exceptie cand iti trebuie relatii care se modeleaza mai bine cu grafuri), nu recomand nimic altceva decat daca este necesar. Poti baga direct documente JSON in postgres si sa le faci query cu SQL, n-ai nevoie de mai mult in 90% din cazuri.

O baza de date trebuie sa aiba suport foarte bun, adica trebuie sa poti gasi ajutor in cazul in care ceva se intampla cu datele tale. La postgres gasesti destui oameni cu experienta si pe forum si in orice firma.

2 Likes

Postgre folosesc la serviciu, ce-i drept o versiune veche (8.3.1). Este simpatica :slight_smile:
Versiunile mai noi au suport pt json. Are si tp de data dedicat pt adrese ipv4, ipv6, adrese max, xml etc. Se poate folosi si in domeniul GIS cu Postgis.

Eram mai mult curios daca a mai auzit cineva de CUBRID ?
Cred ca putem zice: baza de date exotica !

Cubrid nu e a unor asiatici?
Postgres suporta replicare, load balancing
http://www.pgpool.net/mediawiki/index.php/Main_Page

@adrian.stanculescu da. Este dezvoltata de o firma asiatica, Naver

Cei de la Arnia au dezvolta si un CMS, Karybu. Timesnewroman este facut cu acest CMS.

In cele din urma am dezinstalat CUBRID. Se pot face lucruri minunate cu postgresql, mysql si chiar sql server.

1 Like