Foloseste cineva linux pe desktop?

Nu folosesc ML sau deep learning. Dacă ai memorie suficientă (16GB+), poți rula VMs sau chiar Docker și K8s-like tools. Pentru chestii care necesită multă putere de calcul sau e nevoie de spațiu pt procesat datele folosesc servere (gen 128GB RAM, 48 cores, 6TB disk space)

Oricînd poți atașa o tastatură sau un monitor sau mai multe…

Eu unul nu văd de ce n-ai folosi un laptop.

1 Like

De când mi-a crăpat Windows-ul din cauza unui update idiot, folosesc Arch Linux cu xfce ca interfață grafică.

Singura problemă întâlnită: fonturile, pentru că există idioți care pun fonturi custom la serverele de Discord.

Am încercat și Manjaro, dar am avut probleme, nu aveam deloc sunet și când voiam să “plimb” fereasta pe desktop, sacada.

1 Like

am 2 monitoare la birou. Am avut doua monitoare si acasa. Mai bine unul curbat decat 2

il pui pe un stand si nu ai treaba

aici cam da. Un pc de 1000 de euro cam bate un laptop de acelasi pret, dar platesti portabilitatea. Nu cu difierente mari.

4 Likes

Speaking of - io-te ce taste “grase”. Sa tot apesi pe ele (ma enerveaza tastele slim la laptop-uri moderne). Si butterfly layout. :slight_smile:

1 Like

Folosesc ubuntu de aproximativ 4 ani inclusiv pentru gaming(long live Gaben) si nu simt nevoia sa ma intorc la win.

Legat de multi monitor noi la munca avem niste docking station de la dell care merg ceas

1 Like

Prima oară făceam distro hop de pe ubuntu pe fedora, pe arch/manjaro, chiar și gentoo încercasem odată. Dar după o vreme am încercat Guix și m-a cucerit din prima. Am trecut acum pe Nix, dar nu NixOS, ci pe Ubuntu peste care am Nix. Asta îmi place cel mai mult la nix, nu ești blocat pe un distro anume, package manager-ul e esența. Cu nix poți să și instalezi pachete fără să fii root.

Ce strălucește la Nix e faptul că poți să îl folosești direct ca un fel de docker dar mai light. Specifici într-o configurație ce pachete vrei, iar cu o comandă îți lansează un environment în care ai tot ce ai scris acolo. Și totuși e un environment determinist (spre deosebire de marea majoritate a configurațiilor docker). Mai nou, acum cu nix flakes o să se poată folosi package manager-ul de sistem ca unul gen Cargo/Bundler, adică adăugând un lockfile.

Dacă nu ați încercat vreodată nix chiar vă recomand să vă uitați măcar peste el, e foarte flexibil. Poate fi folosit chiar și pentru a genera imagini docker deterministe și mici (poate chiar mai mici decât folosind alpine). Cel puțin pentru dev, pentru uz casual nu știu cât de potrivit e, nu prea m-a interesat.

1 Like

Interesant! Cica este un fel de virtualenv ptr. toate pachetele software. E usor sa schimbi intre configuratii? O poti face in runtime sau e nevoie de restart?

E trivial să schimbi între configurații, literalmente doar schimbi ce e în config. Ca și cum ai schimba pentru un env ca în python/ruby/etc. Nu e nevoie de restart. Cum ziceam, Nix poate fi instalat standalone ca package manager pe alte distro-uri. Eu nici nu am NixOS, am Nix pe Ubuntu și își face el un directory /nix/store/ parcă unde ține hash-uri pentru fiecare pachet. Așa poate să aibă mai multe versiuni ale aceluiași pachet fără conflicte.

1 Like

Acum am văzut că tu întrebaseși de Guix și eu am zis de Nix, scuze. Guix și Nix sunt foarte similare, se cam aplică ce am zis despre Nix. Diferența e că Guix nu pune accent pe reproducible builds, iar limbajul în care specifici config-ul e Guile (un lisp). Iar Guix nu are o alternativă la Nix flakes. Și mai e diferența că pe Guix n-ai atâtea pachete ca pe Nix.

Ambele sunt foarte faine oricum, poți să le consideri și ca un fel de rolling release dar fără dezavantajele unui rolling release.

1 Like

Eu am fost fortat sa-mi pun Ubuntu pentru ca pe Windows laptop-ul nu are S3 sleep mode, doar S0 idle.

Ai cumva un Dell XPS? Si daca lasi laptopul fara sa fie bagat in priza peste noapte te trezesti ca s-a descarcat bateria, sau cel putin e caldut bine pana dimineata?

1 Like

Meh, am un Dell XPS la servici si exact asa se intampla… mai bune sunt Inspiroanele :man_shrugging:

Deci nu doar Lenovo “s-a vandut” :laughing:
Eu am Ideapad, sunt curios daca si pe Thinkpad-uri au avut curajul sa faca asta.

Am citit ca Linus Torvalds foloseste Fedora, Fedora a aparut in Noiembrie 2003 bazat pe Red Hat, probabilitatea de a nimeri o distributie bazata pe Debian este destul de mare, orice distributie ai alege(e fain ca lucru cu pachete este acelas in toate aceste distributii apt, mai sunt si pachetele *.deb universale dpkg), asa ca am folosit numai distributii bazate pe Debian sau Debian.

Am intrebat Bard: Debian vs Fedora?

Here is a table that compares Debian and Fedora in more detail:

Feature Debian Fedora
Stability Very stable Less stable than Debian, but still relatively stable
Software Wide range of software packages, including free and non-free software Wide range of software packages, including many cutting-edge packages
Release cycle Fixed release cycle with three branches: stable, testing, and unstable New release every six months
Desktop environment Offers a variety of desktop environment options Default desktop environment is GNOME
Community support Large and active community Large and active community

Am facut o comparatie ChatGPT vs Bard, si mi-a placut mai mult raspunsul Bard, mi s-a parut mai elaborat:

Care e cea mai buna distributie de Linux ?

Nu există o singură distribuție de Linux care să fie cea mai bună pentru toată lumea. Alegerea celei mai bune distribuții depinde de nevoile și preferințele individuale ale utilizatorului.

Cele mai populare distribuții de Linux sunt:

  • Ubuntu: O distribuție ușor de utilizat, cu o comunitate mare și o gamă largă de software disponibil.
  • Linux Mint: O distribuție similară cu Ubuntu, dar cu un aspect mai tradițional.
  • Fedora: O distribuție orientată spre dezvoltare, cu cele mai recente versiuni de software.
  • Debian: O distribuție stabilă și sigură, cu o gamă largă de opțiuni de personalizare.
  • openSUSE: O distribuție flexibilă și puternică, cu o concentrare pe suportul pentru hardware.

Alte distribuții populare includ:

  • Arch Linux: O distribuție orientată spre utilizatori avansați, cu un accent pe performanță și control.
  • Gentoo Linux: O distribuție orientată spre utilizatori avansați, care permite utilizatorilor să compileze software de la zero.
  • Slackware Linux: O distribuție stabilă și simplă, cu un accent pe fiabilitate.
  • Manjaro Linux: O distribuție bazată pe Arch Linux, care oferă o experiență mai ușor de utilizat.

Factorii de luat în considerare atunci când alegeți o distribuție de Linux includ:

  • Nivelul de experiență: Unele distribuții sunt mai ușor de utilizat decât altele. Dacă sunteți începător, ar trebui să alegeți o distribuție care este ușor de învățat.
  • Cerințe hardware: Unele distribuții au cerințe hardware mai mari decât altele. Dacă aveți un computer vechi, ar trebui să alegeți o distribuție care este optimizată pentru hardware-ul mai vechi.
  • Mediul desktop: Diferite distribuții oferă diferite medii desktop. Alegeți un mediu desktop care se potrivește cu nevoile și preferințele dumneavoastră.
  • Software: Unele distribuții includ mai mult software decât altele. Dacă aveți nevoie de un anumit software, asigurați-vă că distribuția pe care o alegeți îl include.

Iată câteva recomandări pentru diferite tipuri de utilizatori:

  • Pentru începători: Ubuntu, Linux Mint, Zorin OS
  • Pentru utilizatori avansați: Arch Linux, Gentoo Linux, Fedora
  • Pentru utilizatori de afaceri: Red Hat Enterprise Linux, SUSE Linux Enterprise Server
  • Pentru utilizatori de servere: CentOS, Debian, Ubuntu Server
  • Pentru utilizatori de dispozitive mobile: Ubuntu Touch, Sailfish OS, Plasma Mobile

Dacă sunteți indecis, puteți încerca mai multe distribuții pe un mediu virtual înainte de a decide care este potrivită pentru dumneavoastră.

@adavidoaiei: man, apreciem cu toții că ești activ pe forum, dar hai să mai filtrăm un pic contribuțiile. Înainte să apeși pe butonul de răspunde, întreabă-te câtă valoare aduce comentariul tău.

Mi se pare că toate comentariile tale din ultimele săptămâni ori sunt ușor spammy ori sunt copiate de la gpt & friends. Cred că putem face cu toții un query pe bard, gpt sau ce o mai fi la modă săptămâna asta.

Hai să o lăsăm mai moale cu răspunsurile generate, ce zici?

8 Likes

Sunt de acord, am vrut sa reinvii threadul.

Un grup destul de mare si activ de Linux, am pus vreo 3 intrebari si am primit feedback destul:

fan