For the nostalgic ones... un Windows 95 UI Kit :)

Salutare fellow devs,

In ultima saptamana m-am distrat recreand User Interface-ul de Windows 95 pentru web. Este free si puteti sa jucati cu el. Licensed under the MIT License.

Demo: https://themesberg.com/preview/windows-95-ui-kit
Download & Details: https://themesberg.com/product/windows-95-ui-kit

Cheers,
Zoli

10 Likes

L-am pus acum si pe un repository public pe Github. Cine doreste este binevenit sa contribuie :slight_smile:

Note: nu avem voie sa punem iconite sau imagini originale de la ei (exceptie am facut la logo doar).

1 Like

Memories !

1 Like

Parca era facut ceva similar pentru React. Fain.

2 Likes

@isti37 Da, stiu de el. Dar m-am gandit ca poate vrea cineva sa-l foloseasca fara React :slight_smile: Elementele sunt facute de la 0, nu sunt luate de acolo.

1 Like

Mai ai de lucrat la checkbox, radio, taburi, butoane, select, responsive…posibil mai multe.

In timp o sa ii mai fac niste update-uri :slight_smile:

Eh, hai totuși să apreciem părțile bune. Nu-i OK cum sărim așa la gatul omului care face ceva prin .ro

Ti se pare. Am prins toate versiunile de windows si ma asteptam la o alta experienta (similara), atat.
Raportand un post, nu faci decat sa promovezi asemenea practici, dezvaluite mai jos. :slightly_smiling_face:

Proiectul este Open Source si esti liber sa contribui :slight_smile:

1 Like

Aici voiam sa ajung. Nu vad motivul pentru care as contribui, cine ar folosi acest UI Kit ? Stiu ca l-ai facut mai mult pentru promovare, pentru a vinde alt UI Kit. Pana si review-ul de la acel prokit este fake. :troll:

1 Like

Da, l-am facut sa promovez proiectul meu Themesberg :slight_smile: Si da, acel “Mark Zimmerman” este pus de noi pentru primele posturi sa dea mai bine la listari. In principiu celelalte countere de pe site sunt pe bune (downloads, nr users) si cand apucam sa prindem cateva reviews in plus o sa scoatem pe al nostru.

Rezultatele au fost destul de bune, 7k de vizite in 2 zile, 2nd most trending on Hackernews, Designernews, Webdesignernews si s-au inregistrat 150+ users cu mailurile verificate.

Eu poate l-as folosi pentru un proiect Retro, poate are prinde bine.

Later edit: dar indiferent din ce motiv am facut kit-ul, pana la urma urmei este free si il poate folosi oricine, oricand.

1 Like