Foundations of Programming: Discrete Mathematics

Daca nu ati folosit optiunea de trial pe linkedin, mie mi se pare interesant urmatorul curs:
Foundations of Programming: Discrete Mathematics

De obicei o conditie compusa din alte conditii cu “sau”, “si”, etc. poate fi privita ca o tabela de adevar din logica matematica, un program ca si o schema logica, plus ca temele propuse in acest curs iti formeaza gandirea logica.

1 Like

Eu am ajuns la concluzia ca matematica discreta si algebra de nivel de facultate e chineza daca nu esti pasionat de criptologie sau eventual de inteligenta artificiala.

Chiar si atunci utilizarile practice (foarte putine) le gasesti oricum in carti mult mai specializate sau in articole stiintifice pe internet.

Cea mai interesanta utilizare a matematicii discrete este programarea functionala. (filter/map/reduce/flatmap(monad-urile)/corectitudinea codului) Dar daca vrei sa inveti programare functionala dupa matematica discreta si nu esti un geniu o sa fie chineza.

Nu trebuie sa fi un geniu ca sa inveti matematica discreta si algebra la nivel de facultate, eu am avut nota maxima cu putin efort, legat de limbajele pur functionale nu imi plac, cer timp sa gandesti in ele si nu e asa mare cererea, la un lambda expression, LINQ ma descurc.