Framework public sau custom?

Hehe, eu mereu imi spun “gata, de acum fac comentarii misto şi o sa rulez doxygen peste surse şi o sa am o superdocumentatie la codul scris”. Aiurea… :slight_smile:

1 Like

Ma uit pe framework si imi place codul !
Aranjat si simplu de inteles :slight_smile:

Dacă n-o să-mi fie foarte lene, o sa fac niste exemple de utilizare, poate il mai gaseste cineva util la ceva :slight_smile:

1 Like

Un framework oricat ar fi de testat de oricat de multi useri tot apar probleme (mai ales pe partea de securitate) si foarte des “este prea costisitor sa facem upgrade/ sun prea multe de modificat ca sa facem upgrade la versiunea noua”

Un an și 6 luni. Ăsta e pentru trecerea de la CakePHP 2 la 3. And counting :sunny:

Să când terminăm:

The next major version of CakePHP will be 4.0. 4.0 will be the first release in 4 years to contain breaking changes. Unlike the upgrade from 2.x to 3.x we want this to be a dramatically simpler upgrade. The breaking changes will be focused on…

Seriously, same questions about frameworks “which one should I use” “which one is the best”

my-face-when-people-ask-which-framework-should-i-use

2 Likes

Cred ca ideea framework-ului este si sa faca treaba mai accesibila oamenilor. E mult mai usor sa te apuci de web programming si sa faci un proiect cu Django sau RoR, decat cu Python sau Ruby chioare. De obicei abstractiile oferite de un framework sunt mai simple decat ce se intampla low-level.

Nu mi-e clar cum persoanele pe care le descrii ar beneficia de codare fara un framework. Pare ca ar fi dezastru si mai mare. Mai degraba pare ca nu stiau frameworkul respectiv - gen nu studiasera manualul/documentatia/o carte si nu facusera ceva exemple.

@serghei wmvc cred ca ilustreaza ce descriam mai sus. M-am uitat peste partea de sesiune si cookies. Pare ca nu setezi sa fie “secure”, “http only” si “same site”, care e best practice as of 2017. Ditto randomString ar trebui inlocuit cu ceva gen random_bytes, caci generatoarele de numere aleatoare obisnuite nu-s OK pentru scopuri criptografice. Intr-un framework dezvoltat activ, treaba asta ar fi fost acoperita. Ditto pentru orice alta modificare in standarde, schimbare de best practices etc. Nu trebuie sa stai tu sa vezi cum evolueaza toate chestiile astea[1]


[1] Bine, e OK sa faci treaba asta, dar nu-i musai.

3 Likes

Mai bine spus, cred ca ar prinde bine si principiile oop. :slight_smile:

Eu zic ca este bine sa folosim cele mai potrivite unelte.
Ceva in plus poate adauga complexitate, nedorita unei simple aplicatii.

Discutia din link ul postat de Ionut ar putea fi continuata !


Acum ceva timp a trebui sa fac o mica aplicatie in php care expune pe web raspunsul unui script.
Era overkill sa folosesc un framework pt aceasta.
Un simplu isset, shell_exec si o functie de sanitize input au fost suficiente. :slight_smile:

1 Like

In cazul meu particular nu era nevoie de securitate cine stie ce, cookie-urile alea nici macar nu sunt folosite pentru autentificare, ci doar sa tina minte site-ul ce produse a bagat clientul in basket. Totusi mersi de atentionare, o sa aprofundez un pic si aspectul asta.

1 Like

Asta nu e argument impotriva framework-urilor. Costisitor si multe de modificat sunt si cand treci la o versiune mai noua de PHP sau MySQL, inlocuiesti Bootstrap 3 cu Bootstrap 4 sau cand API-urile serviciilor pe care le utilizezi se schimba.

2 Likes

Eu nu militez impotriva framework-urilor ci pentru folosirea lor corecta ceea ce preaupune o ducuplare a codului de framework si folosirea de interfete proprii cu adaptoare astfel incat o schimbare de framework sa fie cat mai usoara

Ce ai scris tu nu are nicio logică. Tocmai, un framework va ajuta un programator slab. Sau tu ai prefera să-i lași să scrie codul vanilla, după cum li se arată dimineața?

Dacă îmi permiți, câte aplicații ai mutat până acum de pe un framework pe altul și de ce s-a luat acea decizie? Cât de vechi era codebase-ul pentru fiecare?

1 Like

Nu stiu cum l-ar putea ajuta ?

Framework-ul ar mari mai de graba productivitatea unui programator care stapaneste bine anumite concepte :slight_smile:

Oricum, imi place ca op a precizat ca lucreaza cu php de ceva vreme

Nota:
In asp .net mvc poti sa faci din click-uri de mouse o mica aplicatie CRUD. De asemenea sa implementezi autentificarea cu diferiti provideri(Facebook, Twittter etc) este destul de usor.


Discutia despre framework-uri, pro, contra lor etc este una din acele discutii lungi…

Cred că scopul principal al unui framework este să te constrângă să lucrezi într-un anumit fel. Întrebarea e ce nivel de constrângere eşti pregătit să accepţi :slight_smile:

Personal 2 din motive de optimizari, mai cunosc cel putin 3 aplicatii mamut care sunt rescrise in momentul asta, si de asemenea am auzit de suficiente scris spre exemplu in symfony 1 sau 2 si s-ar dori upgrade la 3/ 4 dar este considerat prea costisitor asa ca se merge in continuare pe ele.

Nici una mai veche de 5 ani.

4 Likes