Framework-uri preferate pentru offtopic

un framework este o colectie de librarii gandite sa lucreze impreuna. cine-a facut imaginea aia nu prea stie ce-i ala un framework.

@alescx: colecția de biblioteci (library != librărie :D) gândită să lucreze împreună are foarte mult sens pentru cine a luat decizia de a folosi respectivele module. Cu cât este mai outsider cel ce folosește framework-ul cu atât mai puțin sens are (cel puțin la prima vedere) modul în care sunt conectate bibliotecile.

cand esti mai otusider te sfatuiesc sa devii insider. daca nu poti atunci te sfatuiesc sa-ti gasesti job la mcdonalts.

ps: nu ma refer la tine sau la altcineva de aici.

Avantajul unui framework este ca acele librarii care compun frameworkul sunt testate in asa fel incat sa fie stabile si sigure impreuna.

1 Like

Te provoc să fii 100% eficient într-un framework necunoscut ție, din prima secundă. Și să-mi spui dacă nu te simți ca în a doua poză :smile:

2 Likes

te provoc sa fii 80% eficien (intr-un proiect serios) fara sa folosesti un framework.

Remarca mea de mai sus a fost valabilă strict în contextul comentariului tău la adresa imaginii postate de @dakull. Nu am zis că un framework este inutil ci doar că imaginea reprezintă fix sentimentiul întâlnit în momentul în care încerci un framework nou.

Acestea fiind spuse, sunt curios ce framework folosește kernelul Linux. :dash:

acelasi framwrok care-l foloseste zend de exemplu.

@alescx lol wut?

so pana la urma what’s the “fight” about? eu unul am inteles