Freelancer, PFA sau SRL 2018?

Salutare.
Ma bucur ca am gasit acest forum. Am petrecut deja vreo 3 ore citind diverse topicuri interesante, si ar mai fi :smiley:
Dar sa va spun de ce am hotarat sa creez si eu un topic nou.
Lucrez ca freelancer de vreo 6 luni, nu pfa, nu srl, nimic, “doar eu si chitara pe spate”. Am mai lucrat si inainte, doar ca eram si angajat si nu prea aveam timp de freelancing, dar acum sunt doar freelancer.
Mi-am ales un domeniu de activitate relativ nou si anume webl, javascript 3d, webvr.
Se gaseste de lucru, dar nu asa de mult ca in alte domenii de programare sa spun asa.

Am si un site oarecum de prestari servicii, nu stiu daca e voie sa pun link sau nu, asa ca o sa prefer sa nu, dar il pot adauga daca doriti.

Iar acum as dori sa trec cumva la urmatorul nivel si sa fie cat mai legal posibil treaba asta, si nu stiu ce forma de organizare sa aleg pfa, srl sau o alta forma de organizare. Iar motivele pentru care vreau sa fac asta, dar nu stiu ce sa aleg, sunt urmatoarele:

  1. Eu imi caut proiecte pe upwork si freelancer, dar mai si trimit cate un mail la unele companii si le propun tot felul de aplicatii 3d care sa dea un efect de wow afacerii lor. De aceea sunt fluctuatii foarte mari in ceea ce priveste castigul lunar, undeva intre 200$ si 2000$. Deci ma gandesc ca s-ar putea sa existe luna in care sa nu imi acopar cheltuielile cu taxele. Ce fac in cazul asta?

  2. Nu toate proiectele se desfasoara pe platforme de freelancing, mai ales datorita taxelor din venit, astfel ca si clientii sunt de acord sa nu foloseasca platforma daca platesc mai putin. Toate bune, doar ca unii au pretentie de facturare pe ceea ce platesc. Acuma am incercat eu ceva cu factura din paypal, dar nu merge, mai ales daca clientii sunt “o companie mare” nu persoana fizica, sau grup mai mic cu care poate cazi la o intelegere. Asta ar fi principalul motiv pentru care am nevoie de o forma juridica

  3. Daca imi fac pfa, pot sa inchei contracte doar in numele meu nu? Mai mult, poate e cineva care sa fi lucrat cu firme din strainatate, - o companie mai maricica sa zic gen Mercedes, ar fi de acord sa incheie un contract cu un pfa? Si cum sa le explic ca nu sunt societate comerciala?

  4. Din cate am citit cel putin de anul acesta pfa pare mai in regula ca si srl, in ideea in care nu pot sa astept un an de zile pana se impart acele dividende din srl. Sau srl ar fi bun, dar daca ai fi si angajat la propriu tau srl.

  5. Sau ar fi bine sa mai astept putin pana o sa maresc valoarea minima incasata lunar? Desi asta nu prea depinde de mine daca nu am clienti :smiley:

Desi am citit destul de mult despre subiect, fiind inceput de an si tocmai ce s-au schimbat unele chestii, am zis ca e bine sa mai cer o opinie inainte sa actionez.

Multumesc pentru intelegere. Si spor la munca!

6 Likes

Trebuie sa treci in legalitate cat mai repede. Sigur, suntem in Romania, tara unde se poate orice, dar am sa presupun ca nu vrei genul ala de belele si nici n-ai genul ala de prieteni care sa te scoata din incurcaturi.

Un SRL suna cel mai sexy. Arata mai profesionist pentru potentialii clienti, in special cei din afara tarii, si ai fiscalitate extrem de mica[1]. Partea proasta e ca e birocratie in plus, trebuie sa ai un contabil, iar banii nu sunt disponibili decat in anul urmator realizarii venitului, sub forma de dividende. Asa ca pentru cheltuieli curente o sa trebuiasca sa te angajezi la propria-ti firma, pe unde o sa ai fiscalitate foarte mare. Avand in vedere nivelul de venit pe care-l estimezi, eu zic ca nu prea-i afacere decat daca (1) o sa creasca venitul substantial (4000EUR+ pe luna si constant) si/sau (2) ai deajunse fonduri cat sa traiesti pana la prima repartizare de dividende.

Cel mai safe e sa fi PFA. Fiscalitatea e mai mare aici, si am impresia ca e un mod de organizare juridic de care guvernele incearca sa scape incet-incet, din cauza multor abuzuri care se fac. Ditto, pentru clientii mai mari o sa transmita mesajul small time. Dar ai access la bani direct, poti emite factura etc. Si poate poti sa-l folosesti in perioada de inceput, pana devine treaba mai sigura. Desfintarea/suspendarea de PFA parte de-asemenea mai simpla.

Mai exista variatii pe spectrul PFA-SRL, gen Intreprindere Individuala, Intreprindere Familiala etc. Dar par oarecum mai exotice si bataioase de cap.


[1] Pentru industriile care nu sunt capital intensive cel putin.

4 Likes

Eh, uite ca exact legat de asta ma documentam si eu zilele astea si habar nu am in ce directie sa o apuc cu asta…

Throwing another idea your way: poti aplica pentru e-residceny in Estonia. Termenul te poate induce in eroare = ar trebui sa se cheme e-business.
Nu iti ofera rezidenta sau posibilitatea sa platesti taxe acolo in loc de Ro.
Adica sa deschizi un Limited Liability Company Online ( = SRL Online / a nu se citi LLC Offshore pt ca asta ridica spranceana colaboratorului tau, de regula; denota neincredere) pe care sa o administrezi online.

https://e-resident.gov.ee/ - aici poti aplica; ti se emite un card; se poate ridica de la Ambasada Estoniei din Buc.
Iti trebuie contabil sau o firma care ofera astfel de servicii care sa iti tina totul in evidenta: ei colaboreaza cu Leap.in - acest serviciu te costa 90 eur pe luna.
Ti-ar mai trebui un bussiness bank account in Estonia si sa faci un zbor pana acolo.
Sunt niste clipuri informative pe youtube in care ti se explica ce beneficii ai daca ai e-business infiintat.
De luat in considerare: Nu te poti folosi de banii generati de firma imediat(!)
Cred ca e cum spunea colegul de mai sus… E vorba de acele dividende, din cate se pare; trebuie sa ma documentez mai mult legat de acest aspect crucial.

Limited liability, din ce am inteles eu, este ca ca tu ai de platit un maximum de 2500 de eur (raspundere) in caz de esti dat in judecata de o entitate juridica si pierzi procesul.

Cat despre mine, sunt web developer si lucrez cu o companie din state care imi vireaza bani prin Paypal in dolari, ca mai apoi sa ii retrag eu in contul meu de la BT. Inca nu am contract cu ei si nu stiu sub ce forma sa apar eu in contract… si nici daca e obligatoriu un contract intre noi, ca si colaboratori.
(comision pt exchange - cu aprox 25 eur ies in pieredere la mia de $ rulata) - mi-am deschis recent cont si in dolari; sper sa nu se mai faca vreo conversie de valuta.
Am citit despre Revolut si Transferwise care sunt mai bune decat Paypal.

1 Like

Bun, si ce taxe platesti tu in RO pentru activitatea desfasurata ?

1 Like

Heh, se face conversia de valuta. Aceeasi problema am avut si eu, am sunat la PayPal si am vb cu ei. E destul de nasol, plus ca au curs valutar urat. Daca ai un client, convinge-l sa folositi Transferwise, eu asa am facut deja cu 2 din state si e muuult mai ok.

  1. Tu ai banii in USD in PayPal. Deschizi cont USD Transilvania. Ai crede ca e direct, dar nope, pentru ca UE, asa vrea PayPal si probabil din vina statului nostru, conversia se face USD -> EURO -> USD. Deci pierzi mult mai mult. Singura optiune este transfer USD -> Lei prin CARD. Ai limita zilnica de $500, cam nasolica.

  2. Ai banii in USD in PayPal. Deschizi cont EUR Transilvania. Aici e direct conversia USD -> EUR. Ai zice ca PayPal trimite banii si in functie de cursul valutar al bancii se face conversia. Nope, PayPal iti transforma pe loc in cont din USD in EUR si au un curs de tot rahatul crede-ma.

  3. Transferwise. Clientul isi deschide un Borderless account, incarca acolo o suma si iti face tie transferul in contul direct al bancii (tu o sa ai cont Transferwise standard, nu Borderless). Este nevoie neaparat de Borderless account pentru el. Din pacate Transferwise nu suporta transferuri USA -> Romania. Nu stiu cum e treaba clientului cu borderless, dar ai mei n-au comentat nimic. Nici nu se compara cu PayPal, in 2 zile transferul e gata, cursul foarte aproape de cel Mastercard si comision mai mult decat decent.

1 Like

Pai asta incerc sa determin ca sa intru in legalitate cat mai curand:

  • ce entitate juridica sa imi fac (am aceeasi problema ca si cea a celui care a inceput threadul)
  • ce solutie ar fi cea mai recomandata pentru colaborarea mea cu angajatorul din State… (?)
1 Like

E nu. La mine a mers perfect. “Singura” treaba cu transferwise e ca dureaza, la mine a fost vreo 5 zile parca sau mai mult. Daca esti obisnuit cu PayPal, ti se pare ca te-ai intors in epoca de piatra :smiley:

Pai da, suporta, dar din cate am citti eu la ei pe site, cel care trimite din SUA trebuie sa-si faca borderless account.

Bordeless nu e nici o problema. Doar ca sunt taxe mai mari cred, dar tot mai mici decat cu PayPal.

Daca n-ai nevoie de factura pentru client atunci cel mai simplu este sa completezi formularul D201 si sa platesti impozitul ca o simpla persoana fizica care obtine venituri din strainatate:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/InfograficD201.pdf
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/201.html

4 Likes

Hey.
Multumesc pentru sfaturi si opinii.
O sa dau o fuga la registrul comertului saptamana viitoare ca sa cer si de la ei o parere.
Oricum pana acum tin sa merg mai mult pe pfa.

1 Like

Salut !

Desi posibil sa fi gasit cea mai buna optiune pt tine, am gasit acest articol.


Poate iti mai ofera o perspectiva ! :smiley:

1 Like

Pentru facturare, nu ar trebui sa conteze pentru nicio firma daca esti PFA sau SRL, dar ai nevoie de una din ele ca sa fii in legalitate (sa poti emite facturi fiscale) si sa ai o minim de asigurare publica de sanatate (indiferent cat de prost e, fara el e si mai rau).

Decizia trebuie sa o iei in functie de nivelul taxelor. Parca pe SRL angajat la tine cu salariu mic + contabil ajungi sa platesti per total mai putine taxe, dar dividentele le poti scoate la sfarsit de an, iar taxele se achita lunar. La PFA nu mai stiu procentele, dar stiu ca au crescut mult in ultimul an - e posibil ca la norma de venit sa fie mai bine fata de SRL.

Daca depasesti € 4000/luna, va trebui sa devii platitor de TVA, ceea ce poate bine sau nu, in functie de specificul clientilor tai.

In oricare variante, daca lucrezi cu firme din EU, cred ca va trebuie sa te inregistrezi in Registrul Operatorilor Intracomunitare, de unde vei primi un cod de TVA valabil doar pentru firme din UE si vei aparea in registrul european de TVA (VIES).

Si ai grija ce citesti, articole scrise in 2016 sau prima jumatate a lui 2017 este posibil sa nu mai fie valabile, din cauza modificarilor ametitoare la Codul Fiscal. De exemplu, impozit (CASS) adaugat prin OUG in noiembrie 2017 (si anuntat in ianuarie 2018 prin D600) pe dividendele incasate in martie 2017 (in conditiile in care in noiembrie 2016 ai facut calculele de tarif si taxe pentru anul 2017).

3 Likes

Vin și eu cu o întrebare, am un SRL, și m-am gândit sa incerc și pe Upwork sa văd dacă mișcă ceva. Pentru asta as deveni automat plătitor de TVA sau o sa plătesc TVA doar pe ce încasez extracomunitar?

Eu plateam TVA separat doar pe ce achizitionam intracomunitar, pentru ca le dadeam codul VAT intracomunitar (cu RO) si ei trimiteau factura fara TVA. Pe achiztiile din tara foloseam CUI-ul standard (fara RO), si plateam factura totala, care includea TVA (pentru ca toti de la care am cumparat erau platitori).

Ca neplatitor TVA, emiti facturi fara TVA (si intern si extern - aici sunt pareri impartite si la ANAF). Platitor de TVA devii fie la cerere, fie dupa ce ai trecut de 220.000 lei/an cifra de afaceri - doar atunci emiti facturi cu TVA (banuiesc ca daca un client de-al tau din UE are cod VAT in VIES, ii emiti factura fara TVA, dar trebui sa intrebi un contabil).

1 Like

mare atentie: daca esti neplatitor de tva in romania, dar esti in registrul operatorilor intracomunitari, nu poti face achizitii pe codul acela cu ro; poti doar sa vinzi cu el

4 Likes

Pot sa confirm asta.

Cat despre plafonul pentru TVA, nu a fost marit? Oficial: Plafonul de scutire de TVA crește la 300.000 de lei. România a primit derogare UE

1 Like

Mie mi-a spus contabila (dupa ce a confirmat la ANAF) ca trebuie sa il folosesc si la vanzari (pe facturile emise catre clienti din UE) si la achizitii de la furnizori din UE (apoi am platit lunar TVA-ul aferent intr-un cont de trezorerie).

Daca esti neplatitor de TVA, nu ai treaba cu TVAul nici daca e extracomunitar.

Am primit derogare, dar nu stiu daca legea s-a votat in Parlament si a ajuns in Monitorul Oficial. Ultima data cand am verificat (11.2017), nu era in MO.

2 Likes