Freelancer, PFA sau SRL 2018?

Hmmm. Ceva imi suna ciudat aici. Esti platitor de TVA? Ca altfel nu cred ca trebuia sa le platesti TVA celor de la ANAF…

Indiferent daca esti sau nu platitor de TVA, cand cumperi ceva de la un client din RO platitor de TVA, factura vine cu TVA pe care il achiti clientului (iar daca tu esti platitor de TVA, ai de unde sa deduci acel TVA - daca nu, nu). Dar cand cumperi ceva de la un client din UE platitor de TVA, factura venea fara TVA (pentru ca foloseai codul VAT intracomunitar) si TVA-ul aferent il plateam lunar in conturile ANAF.

4 Likes

Ok, multumesc, m-am prins :slight_smile:
Nu m-am lovit de scenarii cu achizitii din afara inca.

Aia cu internul e clara: platesti toata suma si nu te intereseaza TVAul, nu-l poti deduce.

Sunt si avantaje, si dezavantaje la treaba asta.

1 Like

Eu nu am cum sa evit, am nevoie Google Apps/email, Adobe, PhpStorm, hosting, licente & conferinte. In orice caz, e haos la ANAF: intrebi 3 functionari si primesti 3 raspunsuri diferite.

4 Likes

Legat de ceea ce a zis Malin Bot, cu privire la faptul ca ANAF are acces acum la conturile tale bancare si ca ti le poate bloca **fara ordin judecatoresc** in prealabil …

Aveti vreo recomandare legata de o banca din strainatate unde as putea sa imi deschid un cont bancar?
Vreau sa fac transferul cat mai curand cu putinta.

1 Like

ar mai fi si chestiunea asta:

3 Likes

That makes no goddam sense.

Daca lucrezi (fizic) in alta tara decat Romania si esti platit de catre un angajator care nu are rezidenta in Romania, nu datorezi taxe in Romania.

3 Likes

Si ce diferenta e intr 201 si 224?

1 Like

“Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate” = firma are rezidenta in Colorado; angajatorul este nerezident;… practic, m-as inscrie la aceasta clauza daca mi-as face contract; (momentan nici asta nu am)

Tu iti desfasori activitatea dependenta in Romania, nu in Colorado, deci nu ar fi ok.

2 Likes

Daca le deschizi pe amandoua te lamuresti.
D224 este pentru veniturile sub forma de salarii iar D201 pentru alte venituri din alte surse.

1 Like

Iata ca doamna de mai jos spune ca n-ar fi suficienta numai D201 desi in 2014 a sustinut contrariu.

Nu recomand nimanui D224.

Dar PFA si SRL in acelasi timp? Facturare clienti pe SRL si apoi facturare pe PFA o anumita suma pentru a scoate bani din firma. Foloseste cineva asa, e legal? Stiu ca s-a mai discutat treaba asta si nu a gasit nimeni vreo explicatie cum ca n-ar fi legal.

Nu te impiedica nimeni, taxele tot le platesti pe amandoua.
Iti dai un salariu pe SRL direct, nu te mai complici cu PFA. 2500 lei in mana ta si 1869 statului in fiecare luna. Mai mult ca in Germania chiar. Ce bine imi pare ca s-au mutat contributiile, poate se mai trezesc cativa sa vada cat le ia statul din salariu. Sa mai spun si de TVA? /endrant.

4 Likes

Le am eu pe ambele de cativa ani, mai mult pt separarea clientilor (consultanta pe pfa, developmentul pe srl).
Sunt in proces de inchidere a pfa-ului pt ca overheadul e prea mare.

3 Likes

La cat de mare e pedepsirea muncii in Romania, daca ai firma e dezavantajos sa-ti dai salariu mai mare decat cel minim pe economie.

9 Likes

Adevarat, inca mai traiesc cu speranta ca o sa treaca de camera deputatilor legea cum ca poti scoate dividende trimestrial.

1 Like

Parlamentarii sunt prea ocupaţi cu drepturile infractorilor, nu au timp şi de cei care chiar mai produc câte ceva :slight_smile:

4 Likes