Freelancing (Cum si de unde incep?)

Sunt in cautare de un mini-job in afara celui de programator PHP full time, evident din motive financiare. M-am decis sa incerc usor, usor sa ma introduc in lumea freelancing-ului (cu riscul de a deschide un thread inutil, pe un subiect care probabil ca a mai fost discutat).

Problema (cea mai mare) pe care o am este ca nu stiu de unde sa incep… sunt n site-uri de freelancing, sunt foarte multi oameni care ofera gig-uri, insa nu pare sa fie prea multa lume care sa angajeze.

Asadar, de pe ce site as putea sa incep (ce website)? Cat de grea este obtinerea a primilor 2-3 clienti?

Am experienta in: PHP, CSS, HTML, JS, jQuery, MySQL, APIs, Wordpress, s.a.m.d. (si, bineinteles, un portofoliu care sa demonstreze asta)

As aprecia foarte mult ajutorul vostru, multumesc si va doresc un weekend fain!

2 Likes

Bine ai venit pe forum!

Nu știu dacă s-au schimbat lucrurile, dar pe vremea mea™ era mai important să ai un portofoliu pe platforma unde activai decât cel din afara platformei. Asta din simplul motiv unii dintre cei care postează anunțul vor ignora freelancerii care nu au rating :slight_smile:

Despre cum începi, uite câteva idei:

  • Diverse contribuții pe forumuri (am avut un client pe Rentacoder cu care am lucrat pentru că m-a văzut că activam pe nu știu ce forum)
  • Faci un blog despre development - când aveam blogul în limba engleză primeam cel puțin o ofertă de colaborare o dată la două săptămâni. Aici este o chestie win-win, pentru că mai înveți și lucruri noi.
  • Fii activ pe github! PR-uri la diverse proiecte, mici proiecte open source etc. Clientul va avea șansa să vadă concret cum lucrezi.
2 Likes

Multumesc pentru sfaturi. Nu exista si posibilitatea de a incepe cu task-uri mici de $5-$10 pana prind cateva rating-uri si respectiv increderea clientilor? Ma gandesc ca pentru un bug fix mic, sau ceva in genul, mai risca omul si cu useri noi.

Salut @Dragos_Dobre, bine ai venit in comunitate. Eu cred ca sunt suficient de multe firme care au nevoie de oameni, si care te pot integra part-time in fluxul lor, iti dau de lucru in mod controlat. Daca esti serios si se observa crestere, poti chiar sa iti muti salariul de baza la acestia.

Da-mi te rog cateva detalii legate de ce nivelul tau in momentul acesta, sa incerc sa te ajut cu sfaturi mai precise.

2 Likes

Multumesc! Lucrez de un an full-time la o firma de programare, unde am facut in mare numai website-uri custom (pe framework-uri) si putine proiecte mici (modificari template-uri WP, plugin-uri custom). Am facut si website-uri simple cu CMS, website-uri infasurate in jurul unui API, s.a.m.d.

Nu prea doresc sa lucrez si la alta firma, ci mai degraba sa mai scot niste bani in timpul liber. Nu-mi place sa pierd timpul in weekend-uri, prefer sa si lucrez o parte din zi. In niciun caz nu as putea sa mai duc inca un job part-time, ma gandesc undeva la un maxim 20 ore / saptamana incluzand weekend-urile.