From sales to it

Salut,

Numele meu este Danut si sunt din Iasi. De sase ani activez in zona sales si am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb directia. Nu am ales zona it(pasiune) si am ales drumul cel mai usor(vanzari). In timp am progresat pana la un nivel in care nu mai exista loc de promovare si de doi ani constant fac acelasi lucru. Venitul e cat de cat ok pentru Moldova(diferenta fata de celelalte regiuni) nu ma plang, dar plafonarea si lipsa timpului(lucrez in marea majoritate a timpului 12-14 ore pe zi) si-au spus cuvantul. De aici si din dorinta de a lucra intr-un domeniu care mi-ar face placere vreau sa imi schimb jobul. Pentru asta m-am inscris la un curs de software quality assurance pe care il voi incepe luna viitoare si deja m-am apucat de html, css & js. Nu imi este greu, chiar imi place ceea ce invat si sunt sigur ca nu vor fi probleme in asimilarea cunostintelor. Dupa ce voi termina acest curs(dureaza 6 luni) voi aplica la o firma ce face angajari in domeniu.

Intrebari ar fi: Ce ce sanse am la 31 spre 32 ani sa fiu angajat in domeniul it? Cat de relevanta este varsta pentru angajatori?

Daca sunt colegi de forum care au avut la un moment dat aceste intrebar,i rog un raspuns sau o poveste de succes.

Multumesc,
Danut

3 Likes

Zona IT este predispusa ageism-ului - insa atata timp cat nu ai o atitudine close minded este posibil ca efectul sa fie invers: multi angajatori ar prefera pe cineva care stie “ca nu stie totul” si poate invata si itera rapid pe good practices vs. a hype-driven, ego-maniac 20-something (din propriile anecdote cam 60-70% intra in zona asta si da, probabil sunt eu biased/flawed pt. ca nu pot interactiona cu ei in mod productiv desi restul de 30% sunt genul de programatori care fara probleme ii pot inlocui numeric pe ceilalti, but I digress).

Evident poti fi asa si la 30, 40 etc. ani insa exista o corelatie intre varsta si aceste tipuri de mindset-uri iar daca se manifesta dupa 30 deja vorbim traits greu de alterat, but I digress once again :slight_smile:

1 Like

Daca ai experienta in vanzari ar trebui sa fie usor sa te vinzi oricarei companii care se ocupa cu solutii ecommerce sau ERP.

Uita de CSS/HTML/JS pe la varsta ta daca nu vrei efectiv sa iti faci tu un proiect, tie iti trebuie ceva concret gen SAP. Un curs e 0 daca nu te folosesti de cunostinte in mod practic.

Eu am lucrat cu colegi foarte buni pe vanzari, marketing si HR care au trecut pe IT ca si juniori.
Experienta anterioara din alt domeniu te ajuta mult sa interactionezi cu oamenii din IT care de obicei sunt marea majoritate introvertiti.

Fa-ti cont pe GitHub.com si da-i bataie, lasa vrajeala motivationala! :surfer:

3 Likes

* we have cookies.