From zero to 10 million lines of Kotlin

Apropo de chestia asta, care este consensul în industrie, dacă te apuci de o aplicație nouă “the best practice” este să o faci din start în Kotlin?

Sau Kotlin e (din nou) doar un moft de-a lui Google, pe care o să-l abandoneze la un moment dat?

Kotlin all the way pentru aplicatii noi.
As recomanda si ca new developer pe Android la inceput sa inveti Kotlin si apoi sa te uiti pe Java la nevoie.

1 Like

În cazul meu, de fapt doar partea de UI va fi scrisă în Java sau Kotlin, biznis-logic-ul va fi în NDK/C++, pentru că aplicația mobilă va partaja o bucată mare de cod folosită pentru versiunea desktop.

Kotlin nu-i originar in Google.

Da, insa a primit un boost de la ei din cauza procesului cu Oracle, care acum s-a transat, eu nu vad cu ochi buni kotlin, in primul rand Jetbrains are legatura cu russia, office-ul din cehia era doar un front pt vanzari, acum nu mai stiu care e situatia, apoi Google e google.

Articolul asta e PR pur, orice companie il are pe orice limbaj, as zice un motiv pt adoptarea unui limbaj trendy e ca apoi sa scrie un asa articol, free marketing, crezi ca stat cineva sa numere liniile de cod in toate proiectele, si chiar au iesit 10mil, dar da bn pe linkedin.