Front-End Development

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda !

daca iti “aranjezi” un cont de LinkedIn cred ca ai toate sansele sa gasesti o pozitie de entry-level/junior. Adauga in lista persoane din hr, dai curs mesajelor daca apar, iar daca nu, trimiti tu lor.

Daca ai studiat intensiv, in 8 luni probabil ai invatat destul de multe. Totusi, pe front end din ce am vazut eu in mare parte din anunturi se cere sa cunosti un framework js, React/Angular/Vue/etc. Eu intotdeauna am fost pro cursurilor de pe udemy, cu 12 $ iei un curs de full stack/front-end cu durata de 30 35 ore care te invata destule.

Avand background in js, cred ca ai putea sa te uiti putin peste cursurile de React (frontend) cu/fara backend in nodejs (full-stack), vezi daca te atrag.

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda !

2 Likes

poti cauta in timp ce studiezi, nu te deranjeaza cu nimic. Cel mai bine inveti direct la locul de munca, cu cat esti angajat mai repede, cu atat va fi mai bine pentru tine. Asta nu-ti va afecta studiul in nici un fel, ci te va pregati mai bine pentru “taskurile reale” (nu stiu cum sa le spun altfel). Chiar daca nu-ti va placea prea mult primul loc de munca, te poti gandi ca este o rampa de lansare, o usa deschisa pentru viitoare joburi mai pe masura.

spor

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda

ce asteptari ai de la un internship ca front end?

In legatura cu ce cunostinte trebuie sa ai pentru front end, acestea ar fi:

  • html/css
  • javascript/es6

Eu unul prefer tehnologia React asa ca daca mergi pe React iti recomand acest curs: https://www.udemy.com/course/react-redux/ Costa mai putin decat o pereche de blugi.

Pana sa te angajezi/aplici incearca sa faci o mini aplicatie de capul tau. In felul asta

  • o sa te lovesti de ceve probleme
  • o sa poti arata cum gandesti o aplicatie
  • o sa poti arata cum ai scris cod. Esti pe terenul tau. E mai bine decat la un interview test unde scrii cod pe un task dat de cineva care are unele asteptari

Asa cum am mai zis si in alt thread, acest proces de invatare il poti deschide catre acest forum. Iti alegi un proiect il pui pe git si ceri oamenilor sa puna issue-uri sa faca code review/etc

Da e o iesire din confortul propriu, dar doar asta te poate face sa fii mai bun!

1 Like

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda

In ceea ce priveste HTML si css nu stiu ce inseamna ca e prea generic. Trebuie sa intelegi tagurile HTML si cum functioneaza ele, iar la css trebuie sa cunosti atat metodele de formatare al continutului cat si mecanismele de layout ale ementelor (flexbox, margins, addings, responsive withds, etc). Pot accepta ca css grid este pentru situatii ma speciale, si important este sa stii ca exista nu neaparat cum sa il folosesti. Oricum nu iti ia mai mult de o zi sa intri in tainele acestuia daca ai nevoie sa rezolvi ceva pe acest subiect

Pentru JavaScript pentru moment as evita chestiile futuriste ale ES6 gen array destructuring & stuff, dar tot ce tine de syntaxa trebuie sa cunosti ca sa poti fi capabil sa citesti cod de pe net: tipurile de date, scopes and closures, cine este this si tot asa. De exemplu una din intrebarile pe care le pun la un interviu cuiva care are aplica pentru job de front end este : “Cand este this undefined”?

Daca alegi sa folosesti clase in ES6, da!, ar trebui sa intelegi cum functioneaza aceste lucruri.

Tot legat de frontend, da ar trebui sa intelegi ce inseamna conceptele xhr/ajax, json, cookies, header.

In ceea ce priveste tipurile de aplicatii pe care vrei sa le faci: alege ceva si simplu si pe care il cunosti ca functionalitate pentru a te putea concentra pe invatare. Un tutorial poate de va trrece princ generarea unui aplicatii de tip TODO, dar poti apoi face ceva putin mai complicat. Incearca sa copiezi ceva pe care il folosesti dar intr-o varianta mult simplificata

Exemple:

  • un client de email (ai un listing, un view mail, etc, si cateva butoane)
  • un agile board gen trello
  • un slideshow generator
  • etc

Succes!

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda

Intr-un interviu angajatorul are in vedere urmatoarele aspecte:

  • daca te potrivesti cerintelor tehnice ale jobului (am spui mai sus ce ar trebui sa stie un junior front end)
  • ce experienta ai
  • cum gandesti
  • capacitatea ta de a intelege, a asculta si a pune intrebari
  • capacitatea de a relationa si a comunica (soft skils)

Eu interviurile le incep cu “Poveste-mi despre tine”

Daca nu ai mai fost la niciun interviu, oricat de mult te-ai pregatit tot o sa fie inedit si ai ce invata. Daca vrei sa te calesti aplica la niste joburi din afara:
https://www.totaljobs.com/jobs/junior-front-end-developer

Mii de multumiri !

O sa mentionez cateva chestii si apoi iti las niste recomandari care au functionat pentru mine:

  1. Faptul ca te-ai apucat singur sa inveti si nu astepti un miracol dupa ce termini un curs sau bootcamp, spune multe despre tine, asa ca poti mentiona asta la un interviu.
  2. In doi ani poti invata o groaza de chestii, nu e tarziu deloc la 28.

Ca incepator ai impresia ca trebuie sa acumulezi niste cunostinte (nu prea stii cat de mult, din aceasta cauza ajung multi ca tine pe forumuri sa intrebe ce au de facut), iar apoi sa incepi sa-ti cauti de munca.

Premiza e cam gresita, in IT trebuie sa-ti creezi niste sisteme, nu obiective. Asta inseamna sa te inconjori intr-un mediu predispus la invatare si pus osul la treaba. Incepe sa urmaresti online oameni din bransa, intra pe forumuri, fii activ, citeste problemele celorlalti, cauta carti de Front End ca sa mai iei pauza de la ecran etc.

Nu vei ajunge niciodata la un nivel unde te vei simti confortabil si vei spune “gata, acum incep sa pun CV-ul”. Fa asta cand ai un mic portofoliu pe Codepen cu cateva proiectele interesante. Ia proiectul altuia si fa-l de la 0 cu modificarile tale personale, gasesti tu ceva.

Juniorii sunt speriati ca la locul de munca vor avea nevoie de toate cunostintele si trebuie sa stie limbajele pe de rost. Nu mi-a fost dat sa vad asta si la locurile de munca vei da si de oameni seniori care au facut acelasi lucru timp de 4 ani si altceva nu stiu. Tu experimentand si invatand mai multe chestii in 4 ani poti sa te consideri mai buni ca ei.

Poti aplica cu usurinta Pareto principle la majoritatea locurilor de munca si anume ca 20% din efortul depus va rezulta 80% din rezultate. 20% din cunostintele tale vor genera 80% din munca. Restul e cautat pe Google, copiat din Stack Overflow. In timp nu vei ajunge sa stii pe de rost sintaxa unui limbaj, ci vei invata mai mult cum sa ataci o problema, cum sa cauti pe Google si ti se va dezvolta intuitia de “cred ca e X, daca caut pe Google despre Y ar trebui sa gasesc raspunsul”.

Recomand sa te uiti la clipul asta si sa-l urmaresti pe om:

Daca vrei ceva curs de cumparat, Wes Bos este f.ok:

In rest, o sa inveti mai multe incercand proiecte si construind de la 0, nu uitandu-te la tutoriale.
O sa ai si momente grele, zile in care nu se prinde nimic, o sa stai o zi intreaga pentru o prostie, o sa spui ca nu e de tine, dar asta e procesul.

3 Likes

Excelent raspunsul lui @Aysun

In legatura cu

Fa-ti un cont de tweeter si da follow la persoane active din branse. Vei vedea despre e se discuta si undeva in spatele scoartei iti va ramane ceva. Nu trebuie sa bagi in seama orice topic. Poti incepe de aici:
https://medium.com/@sapegin/who-to-follow-on-twitter-if-youre-a-frontend-developer-b7873e787480

Nu strica sa o urmaresti si pe : https://twitter.com/anatudor o sa vezi niste chestii super cool

THREAD INCHIS ! Multumesc celor care s-au obosit sa raspunda !

1 Like

Multumesc Catalin, apreciez toate informatile pe care mi le ai dat !