Funny dev related stuff - the chill corner 😂

multi sunt inca juniori dupa 5 ani, nu vad partea fun

2 Likes

si daca merg la intreviu cu 5 ani experienta si se dovedeste ca nu sunt junior vor schimba oferta salariala, sau vor cauta in continuare un junior cu 5 ani exp ? Ah si de ce ai vrea o persoana cu 5 ani exp sa-ti fie junior ?

Nu, pentru ca tu ai aplicat la un post de junior! Unde te crezi, unde ai vazut tu un junior cu salariul mare?

Mr. Ovidiu,

Welcome on-board!
We’re very happy to have you here!

:troll:

owned!

5 Likes

daca nu esti junior nu te duci la interviul acela
oricum fiecare ne supraevaluam, de aceea e bine sa mergem la interviuri si atunci cand nu cautam neaparat un job nou, sa ne aflam levelul in alte contexte decat cele familiare deja

de ex, la jobul meu actual nu aveam skillurile pe care le cautau ei (deep python machine learning knowledge), am fost prima care mi-am aratat vulnerabilitatile, si am gasit acele puncte comune care i-au convins sa imi faca oferta; nu mai departe de saptamana trecuta s-au vazut limitarile in a lucra cu o anumita librarie pe care colegii o stiu ca pe propriul buzunar, dar faptul ca am facut tot restul muncii si am incapsulat eficient partea lipsa a permis unui coleg sa petreaca extrem de putin timp sa umple acel knowledge gap

1 Like

Orice asemanare cu programatorii care vor sa rescrie tot ii pur intamplatoare: https://www.facebook.com/mirceabravo/videos/1945891595499937/

6 Likes

7 Likes

2 Likes

14 Likes

2 Likes

se vede ca ai pus JS pe deasupra, probabil initial era PHP :troll: :troll:

1 Like
5 Likes

13 Likes

GIT este un acromim pentru "goddamn idiotic truckload of sh*t": when it breaks.

Sursa: din începuturile git-ului.

p.s. cum s-a desfășurat primul commit de git când git încă nu era git?

2 Likes

Also see comments :slight_smile:
4 Likes

Se pare ca MySQL nu e chiar atat de rau :smiley:

4 Likes

11 Likes
5 Likes

Interviewer: What’s your biggest strength?
Me: I am an expert in machine learning.
Interviewer: What’s 10+6?
Me: Zero.
Interviewer: Nowhere near, it’s 16.
Me: It’s 16.
Interviewer: Ok… So what’s 15+25?
Me: It’s 16.

13 Likes

image
Boo ! :smiley: :smiley:

2 Likes

6 Likes