Funny dev related stuff - the chill corner

(Victor) #589

Ok I’ll bite, nu înțeleg exact ce zice că face. Ceva hackeri folosesc lambda functions ca să facă ddos și autorul tweetului are un timeout imens pe request, iar atacatorul plătește mult la aws din cauza modelului de pricing?

(George Ilie) #590

Eu înțeleg că proprietarul AWS are boți, iar autorul tweet-ului îi troll-eaza prin consumarea de resurse ale serverului.

(Ionuț Staicu) #591

(Victor) #592

Da, dar lambda pricing model e bazat pe memoria alocată (la runtime, și pentru un http request nimeni nu alocă cine știe cât) și durată de execuție (nici pentru asta nu are cine să seteze un timeout prea mare). Calculand aici, 4 milioane de lambda function calls la memorie de 256 MB (overkill pentru http request) si timeout de 4s = $60.

Scuze, nu vreau să pară că desfac firul în patru, dar șirul de tweeturi original nu mi-a satisfăcut curiozitatea despre ce exact descrie autorul că s-ar întâmpla :slight_smile:

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #593

The 20 Internet Giants That Rule the Web #socialmedia #technology

(Dragoi Ciprian) #594

o campanie misto (zic eu :)) pe care am gandit-o

(Adrian) #595

E ok, dar as spune sa regandesti chestia cu dronele care muta marfa de ici colo. Nu prea e o idee buna din punct de vedere energetic.

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #596

25 years of software eating the world.
iN0u_lerUVsOquxL

Ma intreb cum o sa arate lumea in 2030 citesc multe idei de automatizari, unele dintre ele sunt in practica si acuma self driving car sau asa zise masini cu autopilot, drone, roboti care fac diverse task-uri, majortitatea aplicatiilor business to business optimizeaza procese business, unele automatizeaza roboti software, acuma idea la business to consumer e sa ai cat mai multi useri care sa iti produca date sau sa iti aduca revenue.

(Emanuel Gug) #597

Nu știam unde să postez dar mi s-a părut funny :slight_smile:

Lucrasem ieri la un algoritm unde într-un loop, dacă item-ul curent îi lipsește ceva, trebuie să merg înapoi în loop (la item-urile dinainte) ca să găsesc valoarea respectivă. Evident, trebuie să mă opresc la prima la care o găsesc.

Merg azi la frigider și în alea 30 de secunde în care nu știi ce vrei stau și mă gândesc: băi, am pus un break ca să ies din loop-ul ăla după ce am găsit ce-mi trebuia sau nu?

Vin la calculator, verific…și nu, nu pusesem break-ul, mergeam înapoi ca fraierul până la primul item din loop :))

Voi pățiți faze din astea când creierul vă dă random câte un autocorrect?

(Stanciu Bogdan Mircea) #598

(cosmos) #599

:grin:

pt progress bar

(Ionuț Staicu) #600

Nu am treabă cu Haskell, dar chiar așa e?

(Dragoi Ciprian) #601

deploy in production at C-level pressure

(George Ilie) #602

Am experimentat ca utilizator si exact asa a fost.

(cosmos) #603

(Dumi Mars) #604

Am buhnit de ras, moentul cela cand vrei sa pari desteapta :grin::grin::grin::grin::grin::grin:

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #605

(Ionuț Staicu) #606

@adavidoaiei: cred că nu înțelegi scopul discuției de față: Funny dev related.

Funny.

Dev related.

Nu mildly interesting. Nu fun facts. Funny. Dev. Related.

(cosmos) #607

(Adavidoaiei Dumitru-Cornel) #608

Unix Error Messages joke
https://www.gnu.org/fun/jokes/unix.errors.html