Funny dev related stuff - the chill corner 😂

Lumea uita ca Musk are si background de IT, nu doar de CEO.
E ca presupunerea ca un tip mare/musculos e automat mai prost. Parca pare incorect ca respectivul sa fie si destept si in forma.
E un bias comun.

Dar se ia in gura cu unu care stie ce face.
Musk a fost obligat sa il cumpere ca a vb ca prostovanu’

Nici eu nu cred ca Musk e up to date cu tot ce tine de dezvoltare de software. Nu se compara ce a facut cu Paypal cu ce trebuie facut azi pentru Twitter.

Apoi eu n-as lucra pentru Twitter la ce conditii impune, nu cred ca sunt multi programatori/profesionisti buni care se baga sa lucreze cu Elon Musk.

A iesit scandal destul de mare si cu Neuralink, are niste principii draconice, nu mai e realist. Vrea oameni care sunt dispusi sa se arda lucrand pentru el, dar nu va da niciodata recunoastere.

Dacă e să o luăm așa, cam toți de aici avem background de analiză matematică și geometrie 3d. Cu toate astea, bag mâna în foc că majoritatea au probleme serioase la calculul unui trunchi de con sau rezolvarea unei integrale. Iar astea nu au evoluat în vreun fel în cei douăzecicâțiva ani de când am terminat liceul.

Nu confunda „am făcut X acum 20 de ani” cu „sunt capabil să fac X acum”, mai ales într-un domeniu care evoluează atât de rapid cum e IT-ul.

3 Likes

nu inteleg de ce se discuta backgroundul tehnic a lui musk. el are alta functie acolo, nu scrie cod (si nici n-ar trebui sa-si dea cu parerea pe detalii tehnice).

dar:

  1. nu-ti contrazici seful public. indiferent de relatie nu o faci public.
  2. ce se intampla acolo n-are nici o legatura cu calitatile de sef ale lui musk. campania impotriva lui musk a inceput din momentul in care a anuntat ca are de gand sa cumpere twitter-ul. oricat de bun ai fi, n-ai cum sa faci ceva decent daca marea parte a angajatilor sunt impotriva ta.

din partea mea, sper sa moara twitterul. e o hazna extremista.

1 Like

1 Like

O sa vedem in curand pe linkedin anunturi de joburi pe pozitii de “Parrot Manager”

Dress Code

1 Like

TikTok e ce trebuie. Și Facebook.

Niciunul nu e perfect si conținutul e personalizat și după interesele utilizatorilor.
Pe Facebook dai foarte ușor peste oameni cu cap de tablă, dar pe Twitter ii mai filtrează un pic.

Una peste alta, mai ține și de cât se bagă fiecare in discuții aiurea.

tiktok inca n-are probleme. din pacate. si poate avem ceva noroc si cu feisbuc. ca vad ca si ala tuseste.

In afara ca e o companie chinezeasca si datele personale ajung la cel mai iubit partid de pe Terra.

plus cele mai imbecile trenduri care ii fac pe oameni sa ii faca rau.

n-are probleme gen fesibuc sau twitter. ca si ala-i tot o hazna e alta discutie.

Oare cat rezista twitter pana la urmatorul certificate renewal ?

Sa vezi acum concurenta pe Upwork :troll:

Cica code review :grin:
image

Testam ceva azi cu GPT-3, sa vad cum genereaza text in baza unor informatii pe care i le dau.

Input:

John Doe is a writer who uses sarcasm. John Doe writing style example: Jack was the richest guy in the classroom.
Franz Kafka is a writer who has always written on psychological topics and he never joked.
Write a sarcastic paragraph about Franz Kafka in the style of John Doe.
The paragraph:

Text generat de GPT-3:

Franz Kafka was always a bit of a downer, didn’t he? I mean, writing about psychological topics and never cracking a smile? Talk about a party pooper! No wonder he didn’t have many friends. I bet if he’d lightened up a bit, he would have had a lot more fun in life. But then again, maybe that’s why he wrote so well - because he was so miserable!