futureJob React Native CLI + TypeScript App

Acesta o sa fie urmatorul proiect in React Native, de data acesta vreau sa implementez si TypeScript de la bun inceput, am sa folosesc firebase pentru API iar pentru state management Redux ToolKit.

Day 1
-Am sa fac o structura pentru API
Am sa incep sa lucrez la interfata

Update cu video o sa vina la sfarsitul zilei.

End of day 1
Prima zi, nu prea arata cine stie ce, pana acum doua input-uri un button, screen list unde se vor afisa job-urile.

Sincer partea de TS mi se pare o mamaliga. Daca lucrezi la un proiect personal singur cum lucrez eu la acesta mi se parte inutil si imi ingreuneaza work flow-ul pentru ca trebuie sa fac pe plac TypeScript-ului. Probail intr-un proiect mai mare este util atunci cand lucreaza mai multi pe el. Deocamdata in vad overkill aici.

1 Like

Day 2
Astazi am umblat putin pe la culori/UI.
Am adaugat a jobSlice in redux pentru avea acces pe ecranul cu detaliile job-ului atunci cand job-ul este selecat.

Am implementat TS pentru redux, lot of Google / discord pentru a invata mai multe despre TS si a reusi sa-l implementez cat mai bine in proiect.
Pana acum arata cam asa, de maine am sa mai lucrez la UI/UX.

Sa vad cum se misca treaba, pentru ca vreau sa adaug si categorii, filtrarea sa fie pentru fiecare categorie si asta inseamna sa fac API pentru fiecare categorie ca sa n-am toate categoriile intr-un API.

2 Likes

Day 3 :sleeping:
Astazi am lucrat la functia de search, prima data caut cuvantul din titlu si returnez toate job-urile care contin respectivul keyword in titlu iar daca keyword-ul nu se gaseste am in titlu caut in descriere si returnez.

O alta cautare este keyword si oras, listeaza toate joburile din orasul respectiv care contin acel keyword.

Si cele mai recente cautari vor fi afisate pe prima pagina (maxim 5)

2 Likes