Ganduri despre procesul de invatare a programarii

unul din cele mai bune videouri vazute in ultima vreme

6 Likes

Pana la urma rezolvam o problema folosind limbajul X
:slight_smile:

sau cateva bucati de cod scrise fiecare in limbajul potrivit

nu degeaba povatuia uncle bob invatarea sintaxri unui limbaj nou pe an

1 Like

Fara o echipa si fara bani e foarte greu sa inveti chestii foarte complexe. Daca nu ai bani vei invata ceva cat mai practic ca sa fii practic, daca ai bani sa nu mori de foame si nici sa nu stai 10 ani in pivnita poti linistit sa iti faci propriul kernel pentru android de la 0.
Sunt sigur ca o sa inveti extrem de multe lucruri din realizarea unui kernel. Totusi nu vad pe nimeni cumparand vreun kernel pe internet. (bine ai putea dupa scrie drivere pentru linux/windows, dar e un nivel foarte inalt)

Sunt proiecte pe care le facem singuri, dar sunt proiecte care sunt imposibile fara o echipa si din acestea inveti cel mai mult.

Cei care invatam fix sa facem lucruri cat mai practice sa avem ceva job, sa lucram la proiecte ne-o luam in freza de la angajatori care iti cer exact opusul. Dar macar stim ceva practic si ne putem realiza propriile proiecte. (iarasi daca nu sunt foarte complexe si nu murim de foame intre timp)

Eu nu consider ca munca pe care o fac e “boring si easy”. Daca ceva e prea simplu stiu ca in viitor mai mult ca sigur voi regreta ce am facut.

1 Like