Ganduri pentru viitor - IT - anul 0 (2020)

Toti vorbesc despre modalitati noi de lucru, despre o revolutie in cultura si organizarea companiilor de IT. Altii vorbesc despre o subcultura mascata si de o imensa criza a fortei de mumca in IT. In alte mari companii se vede cum “prostii” ajunf Teachnical Leads, cum mediocritatile pe toate punctele cheie ale companiilor mari si medii de IT din RO, cum cei f. buni si buni au parasit deja aceasta tara iar domnia prostilor si lenesilor a inceput. Voi ce credeti?

1 Like

Idk, hai până să facem declarații din astea sa citim odată textul înainte să publicăm și să rezolvăm problemele de “sintaxă”.

In alta ordine de idei, acum ~6 ani când am plecat din țară erau foarte puține oportunități de a lucra într-o companie “că afară” aici în Romania. Acum sunt mai multe: UiPath, Bolt, Fitbit, Amazon, eMag, BitDefender, etc. Companii de produs, cu public global etc. Și eu zic că tot o să mai vină. Si companiile astea trebuie sa opereze ca afara. Nu merge să-l pui pe cumătru director și cumnatu VP of Product că te bazezi pe contracte cu statul sau preturi foarte mici. Si omul de la FAANG sau vreun alt startup din SV sau China (modulo…) cu care te bati nu e pus acolo pe d’astea și nu iau prizonieri.

Sunt totuși curios de atitudinea asta “anti-managenent” și anti-tech lead a multora de aici. De unde vine?

1 Like

Pacat ca toate-s in Bucuresti

1 Like

Probabil datorita principiului lui Peter: intr-o ierarhie oamenii urca pana la nivelul de incompetenta.

2 Likes

Exact - multinationale unde “prostu’ satului” ajunge tech lead :slight_smile: - si mai gireaza si interviurile tehnice (cand tipu’ nu are nici macar OOP sau SOLID knowledge)

de unde stii tu asta, ca prostul ajunge tech lead la multinationale?

1 Like

Vorbeste de flow, dar din pacate la proiecte pe bani multi ai o multime de meeting-uri cu oamenii care sunt responsabili sa se asigure ca banii sunt folositi eficient si atunci inveti in timpul liber si intrii in flow doar in weekend. Nu ii pasa nimanui daca tu inveti ceva sau nu, doar sprint-ul sa fie terminat.

Nu inteleg de ce va legati de tech lead la multinationala, la o multinationala tech lead-ul e 99.9% manager si il vezi o data pe an cand trebuie sa faci sign off la arhitectura sau release. Dupa el ai un lant de manageri pana ajungi la team lead-ul tau.

Orarul flexibil e un catch 22, ai optiunea, dar daca alegi sa il folosesti o sa fii oaia neagra daca ceva nu va fi terminat la timp si daca stai peste program si daca lucrezi 24/7. E o tactica ca sa te faca sa lucrezi mai mult fiindca ‘din cauza ta nu avanseaza proiectul’. Practic cand ajungi la performance review, ei iti permit sa ai orar flexibil, dar ei o sa iti reproseze ca ai venit la 9 cand ceilalti vin la 7 la demo day si ca asta e inacceptabil. La multinationale nu ai orar flexibil, un manager din 3 o sa spuna ca iar ai adormit daca nu vii exact la 8:50 la birou si pierzi marirea la salariu indiferent daca stai bine sau nu cu task-urile tale.

Cu time for yourself este iarasi o problema, multi nu au timp nici sa respire pe proiect si daca tu iti gasesti timp sa inveti ceva nou sa vezi invidie si rautate. Nu se poate ca unul sa invete si ceilalti sa lucreze.

Eu sunt de parere ca munca trebuie sa fie munca, sa fie negru pe alb ca lucrezi 6 ore pe zi si 2 ore inveti ceva si dupa dai un test sau faci un mini proiect ca sa se vada undeva pe hartie ca ai facut ceva cu timpul ala.
Orarul flexibil eu zic ca nu trebuie sa existe in mod normal, vii la munca sau iti iei liber, lucrezi de la ora 8 la ora 16, lucrezi 5 zile pe luna de acasa negru pe alb, nu ca trebuie sa lucrezi o saptamana de acasa si dupa cauta nod in papura sa te concedieze sau sa iti reduca salariul fiindca nu arati bine pe hartie la management dar defapt ai depus tot efortul ca proiectul sa avanseze.

Doar managerii isi permit sa aiba ‘orar flexibil’, practic sunt si obligati, cine e in echipa trebuie sa lucreze in echipa dupa acelasi orar si preferabil in acelasi birou pe acelasi etaj.

Altfel faci burnout doar de la jocul de a observa ce politica are fiecare manager si sa il satisfaci ca sa ai si orar flexibil si sa nici nu iti sara careva pe cap. Iar cand inveti ceva nou te ascunzi frumos cu laptop-ul pe alt etaj, iar de acasa lucrezi doar vineri.

3 Likes

Flow -->

La mine cel putin vine de la faptul ca am pierdut foate multe oportunitati de crestere din cauza unor TL, SDM sau chiar CTO care au tinut mortis sa iasa ei in evidenta in loc asculte si sa puna in valoare ideile subalternilor. Nu imi ajung degetele de la mini si picioare ca sa numar de cate ori mi s-a intamplat asta.
Dar ma rog, e parerea mea. Poate mi se pare.

Din ce am eu cunostinta, tech lead = team lead. Multinationala sau nu. Asa folosim eu si cei din bula mea termenul iar din ce inteleg tu te referi mai degraba la un technical director(detalii :slight_smile: ). In rest iti dau dreptate.

1 Like

Nu stiu unde gasiti voi plantatiile astea la care lucrati si noaptea si in weekend si va mai si reproseaza ca nu veniti la 7.30 la munca … Eu de cand lucrez in Romania, din 2016 nu am intalnit nimic nici macar apropiat.

3 Likes

Ai tech lead pe development (principal developer înainte de CTO/chief of engineering) și ai tech lead pe echipă, la noi numit team lead. (sunt multe echipe de development)

90% din companiile mici sunt asa. Doar la multinationale e ok. La o firma mica patronul isi varsa frustrarile si economisirile pe angajati, ca nu are de unde sa traga din alta parte. La o firma mare e doar un job, nu ai vacanta in Hawaii daca trage echipa mai tare.

1 Like

Sincer, dată fiind situația pe piața muncii din IT, chiar nu cred că mai e valabil. Nu poți să-ți bați joc de oameni și să speri că nu pleacă, mai ales când este un oareșce deficit de forță de muncă…

Ok companii mici e posibil, nu am mai lucrat de mult la o companie mica.

Pai atunci plecati in alta parte. Nu-i de parca e greu sa iti gasesti job in domeniul asta.

Nu inteleg cum poti sa ai unul dintre cele mai cautate skillseturi in momentul de fata si sa lucrezi pe plantatii de genu.

Ca si-a deschis Xulescu firma de IT si habar n-are cum sa o conduca e problema lui

1 Like

Nu e usor sa schimbi job-ul. Daca nu ai PCR, sunt multe interviuri si dureaza minim o luna. Asta daca e cineva interesat de CV-ul tau.

Asta cu e usor sa gasesti job, criza de programatori e mit.

2 Likes

Nu știu dacă are rost să intru în discuția asta și în modul ăsta, dar, eh, uite:

• Mențiune despre pile și cum așa se angajează oamenii
  • Mențiune despre durata exagerată dacă nu ai pile (de parcă nu e normal ca un proces de recrutare să dureze și nici nu ai un preaviz la locul de muncă de la care pleci)
  • Rant despre cum nu e criză de programatori pentru că (probabil) ție îți e greu să-ți schimbi repede locul de muncă

Te-ai gândit că poate problema nu e la angajatori? :slight_smile:

3 Likes

Ad hominem. Nice.

non tech guy spotted.

2 Likes